Ve čtvrtek představili zástupci Národní galerie Praha (NGP) obě výstavy novinářům. Pro veřejnost budou otevřené do září.
Mezinárodní skupinová výstava „Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji“ představí díla umělců, kteří podpořili město poničené zemětřesením.
Jde například o Pabla Picassa, Davida Hockneyho či Niki de Saint Phalleovou. První část výstavy chronologicky zachycuje vývoj modernistické sbírky, její založení a postupné rozšiřování. Druhá část nabízí pohled současných umělců, kteří ze sbírky vybrali díla rezonující s jejich vlastní tvorbou.
„Sbírka v Muzeu současného umění Skopje (MoCA) rezonuje s dnešní dobou právě tématem solidarity, kterou je podle nás potřeba vzkřísit. Jedinečnost výstavy vidím také v tom, že přináší nový pohled na dějiny poválečného moderního umění,“ řekl spolukurátor výstavy Rado Ištok.
Umělci Jesper Alvaer a Isabela Grosseová například vytvořili k vybraným dílům osobité audioprůvodce. „Návštěvník, který bude výstavou procházet, se tedy může orientovat chronologickým pohledem historie, ale může se také nechat překvapit velmi subjektivními pohledy současných umělců,“ řekl Ištok. Další pohled na sbírku poskytne třeba spisovatelka Barbi Markovičová fiktivním cestovním deníkem.
Dýchání, vztahy, plynutí času
Výstava děl severomakedonské sbírky vznikla ve spolupráci s MoCA a Kunsthalle Vídeň, kde se uskutečnila loni. Pražská expozice se rozšířila o díla, která do sbírky po zemětřesení věnovali českoslovenští umělci či Národní galerie Praha, například plátna Emila Filly, Jindřicha Štýrského či Mikuláše Medka. Výstava bude v NGP k vidění do 29. září.
Druhá výstava ve Veletržním paláci české sochařky a umělkyně Filomeny Borecké se zaměřuje na vizuálně nesnadno uchopitelná témata – dýchání, vztahy či plynutí času. Umělkyně se podle tvůrců výstavy vyjadřuje prostřednictvím kresby, která jí poskytuje možnost bezprostředního zachycení okamžiku a autentického zážitku.
Podívejte se na některé ze skvělých kreseb, jež byly k vidění v Paříži |
„Pro Národní galerii Praha vytvořila dílo in-situ, velkoformátovou abstraktní kresbu zachycující vnitřní krajinu nesenou dechem. Umožní tak divákům octnout se přímo uprostřed aktu stvoření,“ uvedla kurátorka výstavy Adriana Šmejkalová.
Výstava, která bude ve Veletržním paláci do 8. září, zkoumá motivy pospolitosti a vzájemnosti a zdůrazňuje autorčin dlouhodobý zájem o téma dýchání. Borecká svým dílem poukazuje na hlubokou propojenost všeho živého. „Nádech a výdech nemají individuální hranice a jsou neustále sdíleny,“ řekla autorka.