Jak žil Londýn v šedesátých letech? Ukazuje to výstava našeho fotografa

  10:08aktualizováno  10:08
Slavné snímky britské metropole ze šedesátých let jsou nyní k vidění v pražské Leica Gallery. Fotograf Miloň Novotný se jimi proslavil. A pak přišla normalizace.

Miloň Novotný, Billingsgate Market, Londýn, 1966 | foto: Leica Gallery

Snímky Miloně Novotného (1930-1992) provázela tak trochu smůla. Sice mu v uvolněném roce 1968 vyšla fotografická kniha Londýn, ale za následné normalizace se ocitl na černé listině. Obrázky z Londýna šedesátých let se potom dočkaly výstavy k desátému výročí autorova úmrtí, bohužel v roce 2002 zasáhla další vyšší moc. Místo srpnové bratrské okupace přišly srpnové povodně a expozice musela být předčasně uzavřena. Nyní legendární soubor fotografií dostává novou šanci. V Leica Gallery Prague se představují do 11. dubna.

Fotogalerie

Novotný byl průkopníkem a dnes je již nesporným klasikem české humanisticky orientované fotografie 20. století. Patří ke generaci ovlivněné legendární výstavou Edwarda Steichena The Family Of Man, která od své premiéry v New Yorku v roce 1955 navštívila čtyřicet zemí a přišlo na ni přes devět milionů lidí.

Zašlé impérium

"Podobně jako Henri Cartier-Bresson i Novotný fotografoval výhradně černobíle, pracoval zásadně s leikou a byl představitelem takzvaného rozhodujícího okamžiku," říká kurátorka výstavy Dana Kyndrová. "Ačkoliv v jeho díle najdeme i fotografie zachycující například pohřeb Jana Palacha, těžiště jeho tvorby rozhodně netvoří reportáž. Byl fotografickým básníkem všedního dne a měl neuvěřitelnou schopnost vidět ve zdánlivě banálních výjevech hluboké lidské obsahy."

Miloň Novotný pocházel z moravské venkovské rodiny, byl naprostý fotografický samouk a jeho tvůrčí vývoj tak naštěstí neovlivnilo žádné umělecké vzdělání. V roce 1956 se vypravil do Prahy za Josefem Sudkem, aby ho požádal o výběr fotografií pro svou první výstavu v Olomouci. Mezi oběma fotografy s věkovým rozdílem téměř dvou generací se vyvinulo celoživotní přátelství. Rok poté se natrvalo do Prahy přestěhoval, spolupracoval s týdeníkem Kultura a Divadelními novinami a fotografoval pro divadlo, především pro Činoherní klub. Publikoval kolem pěti set snímků ročně a většinu honorářů použil na cestování.

Miloň Novotný, Epson Derby, Londýn, 1966

Miloň Novotný, Epson Derby, Londýn, 1966

Knihou zachycující atmosféru Londýna v neopakovatelných šedesátých letech se v roce 1968 proslavil. Ta u příležitosti pražské výstavy nyní vychází v přepracované podobě. A podržela si svou nadčasovou kvalitu. "Nemusíme být pamětníky, abychom ocenili suverenitu, s níž fotograf zachytil kosmopolitní přístav v ústí Temže a zároveň osobitě vystihl náladu města udávajícího tón šedesátým letům," píše v nové předmluvě Josef Moucha. Londýn v té době ovšem nebyl zdaleka jen tepnou nově se rodící kultury nebo módy. Právě v šedesátých letech začalo nad někdejší říší slunce zapadat, Británie dávala svobodu svým koloniím a ztrácela na světovém významu. "Jistá zašlost významu britského impéria se promítla do duší jeho obyvatel. Právě to fotograf rozpoznal a osobitě podal," dodává Moucha.

Dvacet let mimo

Jak řečeno, "zlatá šedesátá" byla na dlouhých dvacet let posledním záchvěvem Novotného skvělé tvorby. Ne že by nechtěl, ale nesměl. V době husákovské normalizace jeho snímky zmizely ze stránek novin a časopisů a ztratil možnost fotografovat i pro divadlo. "Živil se portrétováním hudebníků pro Svaz československých skladatelů, což jeho tvůrčí ambice zdaleka nenaplňovalo," podotýká Kyndrová.

Po listopadu 1989 se znovu začal rozjíždět po světě. Oslavil šedesátku a zdálo se, že rozmach jeho fotografického potenciálu už nemůže nic zbrzdit. "Bohužel. Bylo mu dopřáno jen dva a půl roku života. Avšak těch několik nádherných fotografií, které ze svých posledních cest ještě stihl přivézt, je dokladem, že renomé jednoho z nejlepších českých fotografů si udržel až do smrti," dodává kurátorka výstavy.


Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

Jan Palach od slavného britského pop artového výtvarníka míří do aukce

Joe Tilson: Jan Palach – Suicide by Fire, January 1969 (1970, koláž)

Do Česka doputovala originální papírová koláž věnovaná sebeupálení Jana Palacha v lednu 1969. Jejím autorem je slavný...

Nevím, jaký jsem psychopat, říká Joe Davis. Bakterii E. coli pouštěl jazz

Vědec a umělec, bioartista Joe Davis

V dobách renesance, kdy bylo běžné, aby byl umělec vědcem a vědec umělcem, by Američan Joe Davis příliš nevyčníval. V...

Znovuobjeveného Kupku vydražili za 65 milionů, je to český aukční rekord

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci...

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun....

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK MONTÁŽE A OBSLUHY STROJŮ DO KMENE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz