Karsova monografie vyšla po třiceti letech

Praha - Mezi knihy ze šuplíků, jež se stále - a konečně i v tištěné podobě - ještě objevují, patří malá monografie malíře Georgese Karse (1880-1945), rodáka z Kralup nad Vltavou a významného představitele neoklasicistních tendencí před druhou světovou válkou. Práce, již vydalo za pomoci sponzorů nakladatelství Odeon Publishing, pochází z pera historika umění Jiřího Siblíka. Text vznikl už před třiceti lety právě pro odeonskou edici monografií českých modernistů, nicméně okolnosti několikrát zabránily tomu, aby kniha vyšla. Siblík je mimo jiné také autorem monografií Giorgia Morandiho či Hanse Hartunga.
Georges Kars patří k těm postavám evropské moderní malby, jež osobitě rozvíjely cézannovskou lekci a poučeny avantgardními směry domýšlely možnosti figurální a žánrové malby. Karsovo dílo, lépe řečeno jeho část uchovávaná v tuzemských sbírkách, se začalo znovu objevovat na větších výstavách až v posledních několika letech; umělcovu samostatnou expozici připravila v roce 1997 Jana Orliková pro státní galerii v Chebu a Liberci. Karse si obvykle veřejnost spojuje především se známým portrétem Otto Gutfreunda z roku 1913. V současné chvíli je jeho tvorba zastoupena na přehlídce Cesta na jih v Obecním domě - vedle dlouhých pobytů ve Francii a v Německu od roku 1924 pravidelně pobýval v létě ve Španělsku v Tosse de Mar.
Bytostný Evropan Kars, generační souputník Osmy, se pohyboval mezi Paříží, Prahou a Mnichovem, vystavoval také v Berlíně; mezi jeho přátele patří Jules Pascin, Maurice Utrillo i Max Jacob. Apollinaire, s nímž se malíř osobně poznal, se o Karsově tvorbě zmiňuje ve svých referátech o podzimních pařížských salonech. V roce 1911 dokonce Karsovo jméno následuje po zmínce o Duchampovi a v roce 1913 si básník výslovně všiml obrazu Ženy přebírající citrony jedná se zřejmě o plátno Balení citronů na Mallorce vzniklé v předchozím roce.
Kvůli svému židovskému původu musel Kars v roce 1939 opustit Prahu. Po okupaci Paříže a pobytu v internačním táboře se usadil v Curychu, kde přečkal válku. V únoru 1945, pravděpodobně po zprávě o tragickém osudu jeho rodiny, však spáchal sebevraždu. Siblíkova monografie končí pracemi z roku 1942, díla ze švýcarského období nejsou známa a s největší pravděpodobností byla zničena.

Termíny

Střední školy

Pořady

Ceny

Předplatné časopisů

Vánoce 2023

Nepřehlédněte