Druhé pražské bienále nabídne 400 umělců

Nové Mezinárodní bienále současného umění 2005 v Praze s názvem Druhý pohled začíná dnes v pražském Veletržním paláci, klášteře sv. Anežky České a paláci Kinských. Jeho organizátorem je Národní galerie Praha.

Na celkovém prostoru přes 9000 metrů čtverečních se představuje na 400 umělců z celého světa v jedenatřiceti samostatných kurátorských projektech. Jde o díla vzniklá hlavně v posledním roce či speciálně pro tuto expozici.

Každý projekt je působivý, nápaditý, jiný i různě zpracovaný – využívá se malby, tisku, fotografie, moderních technologií, trojrozměrných instalací, videoprojekcí, interaktivních projektů, hudby či jiných alternativních performancí.

"Bienále je spontánnější a kreativnější než běžné výstavy," hodnotí akci reprezentant zahraničních kurátorů umění Paco Barragán ze Španělska.

Všechny realizace pracují s tématem jiného, druhého pohledu na člověka a posunutí jeho identity v současném světě. Toto téma oslovilo umělce ze všech koutů Evropy, ale i Číny, Chile, Brazílie nebo USA.

V dílech se objevuje řada významů, které jsou pro konkrétní zemi příznačné, ale svým způsobem oslovují každého člověka. Například v projektu německého kurátora Ralfa P. Seippela Africké fazety se v autobiografické instalaci Afričanka žijící v Německu Ingrid Mwangi vyrovnává s otázkou ženy tmavé pleti v evropském světě a s postavením ženy v Africe.

Přední čínský umělec Wang Wej zase poukazuje ve svém, na všechny smysly útočícím projektu Dočasný prostor na pomíjivost věcí, o jejichž trvalosti je člověk přesvědčen.

Ruský projekt Vladislava Jefimova a Aristarcha Černyševa Bubliny vyžaduje spolupráci diváka, který pomocí přístroje nafukuje postavy umělců na monitoru a zobrazuje tak nutnost zpětné vazby publika k umění.

Součástí bienále jsou prezentace zahraniční i české alternativní hudby kurátorů Pavla Klusáka a Josefa Rauvolfa a alternativní české divadelní scény kurátora Vladimíra Hulce.

"Doufáme, že výstavou bienále neskončí. Chtěli bychom, aby vznikla následná diskuse, která by nám pomohla objevit nové aktuální téma pro další expozici," podotýká generální ředitel Národní galerie Milan Knížák, který je zároveň prezidentem přehlídky.

Bienále provází množství programů. Plné vstupné na přehlídku, která trvá do 11. září, je 150, snížené 70 korun.