Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Dorotheum otevírá podzimní aukční sezonu. Láká na Buriana i Muziku

  17:44aktualizováno  17:44
Astronomický podzim je tu a s ním přichází i začátek sezony v pražském Dorotheu. Aukční dům tentokrát zahajuje dražbou, které kraluje olej Hlava s kloboukem z roku 1930 od Františka Muziky. Veřejně však zazářil až na výstavě v roce 1964, protože Muzikova díla byla po roce 1948 zakázána.

Karbon, Zdeněk Burian | foto: Dorotheum

Hlava s kloboukem má vyvolávací cenu 1,2 milionu korun. František Muzika je znám jako jeden z nejtalentovanějších zástupců české imaginativní malby.

„Hlava s kloboukem je překrásnou a sběratelsky mimořádně cennou ukázkou Muzikova pojetí lyrického kubismu, který na konci dvacátých let a počátkem třicátých let minulého století ovládl jeho tvorbu. Právě práce z tohoto období reprezentovaly Muziku na slavné výstavě Poesie 1932 v pražském Mánesu,“ říká znalec výtvarného umění Michal Šimek.

Další draženou legendou je Zdeněk Burian. Jeho jedinečný styl připomene nově objevený olej Karbon, který zachycuje atmosféru pravěkého pralesa. Chloubou aukce pak bude i Kompozice Zdeňka Sýkory, jehož práce zdobí mnoho zahraničních sbírek.

„Obraz vznikl na přelomu dvou významných tvůrčích etap. Než Sýkora přešel ke geometrickým kompozicím, které se zapsaly do dějin světového výtvarného umění, vytvořil několik abstraktních děl, kde řešil spíše vztah barvy a hmoty, vysvětluje Šimek.

Mezi další dražená díla patří ještě Pokus o autoportrét mojí přítelkyně od Jiřího Balcara, sugestivní plátno Z cyklu Oči z roku 1968 od Josefa Jíry a nechybí ani chlouby designu. Jednou z nich je vzácně dochovaný reklamní koberec Ginskey ze začátku 20. století nebo pár křesel A60 z produkce firmy Thonet. "Křeslo, navržené v roce 1928, má velmi moderní až minimalistický pravoúhlý design," upozorňuje aukční dům.

Aukce se uskuteční v sobotu 23. září od 14 hodin v pražském hotelu Radisson Blu.

  • Nejčtenější

Slováci zasahovali proti extremismu, zadrželi i člena kapely Horkýže Slíže

Žil jsem v manipulaci a strachu 29 let, říká Marhoul k filmu o McCarthym

Walt Disney přejmenoval slavnou značku, 20th Century Fox po 85 letech končí

Krása se vrací. Lucie Bílá a 4 Tenoři vzdali hold Karlu Gottovi

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

Chtějí se vymanit ze stínu Chinaski. Bývalí členové kapely stvořili Napořád

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

  • Další z rubriky

Zaorálek slíbil Museu Kampa jednotky milionů, restaurovat se bude půl roku

Fotografických škol tu máme příliš, míní Vladimír Birgus

OBRAZEM: Tunová socha se dostala do Rudolfina na koňském povozu

Malováním ze sebe setřesu každodenní starosti, říká Zuzana Murtingerová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč