Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Dorotheum otevírá podzimní aukční sezonu. Láká na Buriana i Muziku

  17:44
Astronomický podzim je tu a s ním přichází i začátek sezony v pražském Dorotheu. Aukční dům tentokrát zahajuje dražbou, které kraluje olej Hlava s kloboukem z roku 1930 od Františka Muziky. Veřejně však zazářil až na výstavě v roce 1964, protože Muzikova díla byla po roce 1948 zakázána.

Karbon, Zdeněk Burian | foto: Dorotheum

Hlava s kloboukem má vyvolávací cenu 1,2 milionu korun. František Muzika je znám jako jeden z nejtalentovanějších zástupců české imaginativní malby.

„Hlava s kloboukem je překrásnou a sběratelsky mimořádně cennou ukázkou Muzikova pojetí lyrického kubismu, který na konci dvacátých let a počátkem třicátých let minulého století ovládl jeho tvorbu. Právě práce z tohoto období reprezentovaly Muziku na slavné výstavě Poesie 1932 v pražském Mánesu,“ říká znalec výtvarného umění Michal Šimek.

Další draženou legendou je Zdeněk Burian. Jeho jedinečný styl připomene nově objevený olej Karbon, který zachycuje atmosféru pravěkého pralesa. Chloubou aukce pak bude i Kompozice Zdeňka Sýkory, jehož práce zdobí mnoho zahraničních sbírek.

„Obraz vznikl na přelomu dvou významných tvůrčích etap. Než Sýkora přešel ke geometrickým kompozicím, které se zapsaly do dějin světového výtvarného umění, vytvořil několik abstraktních děl, kde řešil spíše vztah barvy a hmoty, vysvětluje Šimek.

Mezi další dražená díla patří ještě Pokus o autoportrét mojí přítelkyně od Jiřího Balcara, sugestivní plátno Z cyklu Oči z roku 1968 od Josefa Jíry a nechybí ani chlouby designu. Jednou z nich je vzácně dochovaný reklamní koberec Ginskey ze začátku 20. století nebo pár křesel A60 z produkce firmy Thonet. "Křeslo, navržené v roce 1928, má velmi moderní až minimalistický pravoúhlý design," upozorňuje aukční dům.

Aukce se uskuteční v sobotu 23. září od 14 hodin v pražském hotelu Radisson Blu.

  • Nejčtenější

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Zemřel muzikant František Prošek. Spoluhráč Ivana Mládka podlehl koronaviru

RECENZE: Kdo touží po pravdě, ať přepne. Koruna je hlavně znamenité drama

Filmoví piráti bez romantiky. Za časů covidu už jde o promyšlený byznys

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

Sexuální nátlak zažila skoro každá žena, míní herečka Alena Doláková

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

  • Další z rubriky

Covid i váleční koně. Prohlédněte si snímky nominované na Czech Press Photo

Sestřičky, nebo cirkus? Vyberte svého favorita soutěže Czech Press Photo

Jsem sice cizinka, ale hranici máme jen v hlavě, říká nová šéfka NG

Model Národní knihovny od Kaplického se v aukci neprodal. Uspěl Kaláb

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné