Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Dorotheum otevírá podzimní aukční sezonu. Láká na Buriana i Muziku

  17:44
Astronomický podzim je tu a s ním přichází i začátek sezony v pražském Dorotheu. Aukční dům tentokrát zahajuje dražbou, které kraluje olej Hlava s kloboukem z roku 1930 od Františka Muziky. Veřejně však zazářil až na výstavě v roce 1964, protože Muzikova díla byla po roce 1948 zakázána.

Karbon, Zdeněk Burian | foto: Dorotheum

Hlava s kloboukem má vyvolávací cenu 1,2 milionu korun. František Muzika je znám jako jeden z nejtalentovanějších zástupců české imaginativní malby.

„Hlava s kloboukem je překrásnou a sběratelsky mimořádně cennou ukázkou Muzikova pojetí lyrického kubismu, který na konci dvacátých let a počátkem třicátých let minulého století ovládl jeho tvorbu. Právě práce z tohoto období reprezentovaly Muziku na slavné výstavě Poesie 1932 v pražském Mánesu,“ říká znalec výtvarného umění Michal Šimek.

Další draženou legendou je Zdeněk Burian. Jeho jedinečný styl připomene nově objevený olej Karbon, který zachycuje atmosféru pravěkého pralesa. Chloubou aukce pak bude i Kompozice Zdeňka Sýkory, jehož práce zdobí mnoho zahraničních sbírek.

„Obraz vznikl na přelomu dvou významných tvůrčích etap. Než Sýkora přešel ke geometrickým kompozicím, které se zapsaly do dějin světového výtvarného umění, vytvořil několik abstraktních děl, kde řešil spíše vztah barvy a hmoty, vysvětluje Šimek.

Mezi další dražená díla patří ještě Pokus o autoportrét mojí přítelkyně od Jiřího Balcara, sugestivní plátno Z cyklu Oči z roku 1968 od Josefa Jíry a nechybí ani chlouby designu. Jednou z nich je vzácně dochovaný reklamní koberec Ginskey ze začátku 20. století nebo pár křesel A60 z produkce firmy Thonet. "Křeslo, navržené v roce 1928, má velmi moderní až minimalistický pravoúhlý design," upozorňuje aukční dům.

Aukce se uskuteční v sobotu 23. září od 14 hodin v pražském hotelu Radisson Blu.

  • Nejčtenější

Zemřela Hana Horká, sólová zpěvačka folkové kapely Asonance

Zemřel Radan Dolejš. Kapelníkovi legendární skupiny Šlapeto bylo 57 let

Kuřimská kauza se dočkala zfilmování. Síbrt a Omerzu s ní míří na Berlinale

Po nehodě na lyžích zemřel herec Gaspard Ulliel. Bylo mu 37 let

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

RECENZE: Umřel mi můj bůh. Zpověď Bělova syna tvoří vrchol Polosvěta

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

  • Další z rubriky

Někdo si píše deník, já mám obrazy. Inspirací je mi podvědomí, říká Jan Gemrot

Udílení cen Czech Press Photo se kvůli covidu znovu uskuteční online

Soubor Kupkových kreseb pro encyklopedii se vydražil za 51 milionů

Unikátní foto: muzeum zveřejnilo nejdetailnější snímek Rembrandtovy Noční hlídky

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku