Český pavilon získal na Expu stříbrnou medaili za kreativitu

  14:30aktualizováno  16:32
Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 dostal v předvečer posledního dne jejího trvání stříbrnou medaili za nejkreativnější expozici. Jde o první cenu za posledních 43 let. Naposledy byl český pavilon oceněn v roce 1967 na Expu v Montrealu.

český pavilon na EXPO 2010 v Šanghaji | foto: ČTK

Druhé místo v Šanghaji získali Češi v kategorii pronajímaných pavilonů s rozlohou do dvou tisíc metrů čtverečních. První místo si odneslo Slovinsko.

Gratulace přijímá za český stánek Pavel Antonín Stehlík, generální komisař české účasti"Je to cena za nápadité představení a sdělení tématu EXPO 2010, což je Lepší město, lepší život. Představili jsme Českou republiku jako křižovatku myšlenek, kultur a technologií," uvedl generální komisař účasti ČR na Expu Pavel Antonín Stehlík.

Země do svého pavilonu vystavila například reliéfy z Karlova mostu, na nichž jsou výjevy ze života Jana Nepomuckého. Lidé věří, že když se jich dotknou přinese jim to štěstí.

"Myslím, že to byl jeden z magnetů expozice. Nápad přivézt je sem vznikl, když jsem šel před Expem po Karlově mostě a viděl jsem zástup Korejců, kteří se chtěli reliéfů dotknout. Pro Číňany je nejdůležitější hodnotou právě štěstí," řekl MF DNES Stehlík.

Zlatá kapka v Číně zůstane

Tahákem expozice byla i zlatá kapka připojená na přístroj, který snímal lidské emoce a podle nich namíchal návštěvníkovi parfém "na tělo". Tu vytvořil českoargentinský sochař Federico Diáz spolu s pražským galeristou Zdeňkem Sklenářem a podnikatelem a mecenášem díla Martinem Ulčákem.

Zlatá kapka s celou laboratoří, stejně jako celý český pavilon, byly prodány čínskému státnímu podniku Farma československo čínského přátelství. Pavilon firma koupila za 33 milionu, cena kapky nebyla zveřejněna. Farma bude celou expozici provozovat jako kulturní stánek v jedné z provincií na severu Číny. Česká republika je první zemí, které se prodej pavilonu do Číny podařil (čtěte více o prodeji).

Zajímavostí bylo i umístění části expozice na stropě. Podle známého českého architekta Miroslava Řepy, který byl členem výběrové komise pro českou expozici, je stříbrná medaile úspěch. "Český pavilon měl jiný přístup. Třeba v tom, že jsme se dívali na exponáty směrem nahoru. Jako celek byla naše výstava architektonicky zajímavá, pro mě prostě pavilon voněl jinak než ostatní," řekl MF DNES.

První den zkušebního provozu vzali Číňané český pavilon na světové výstavě v Šanghaji útokem. český pavilon na EXPO 2010 v Šanghaji

Na výstavu EXPO 2010 se přihlásilo celkem 192 zemí světa a dalších 50 vystavovatelů. Celkem tedy o medaile udělené Mezinárodním úřadem pro Expo soutěžilo 242 subjektů ve čtyřech kategoriích podle rozlohy pavilonu a jeho formy, tedy zda si ho země postavila sama nebo byla v pronajatém objektu.

V Šanghaji jde již o druhou cenu, kterou Češi se svou výstavou získali. První jim udělilo Mezinárodní středisko kultury mládeže šanghajské vlády za nejkreativnější přínos mezikulturní výměně.

Český pavilon navštívilo do dneška 8,5 milionu lidí, celé Expo si prohlédlo 72 milionů návštěvníků. Šanghaj tak překonala historický rekord návštěvnosti.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

V Praze se vydražil Josef Čapek za 14 milionů korun, lákala i Toyen

Josef Čapek, Dva chlapi, 1924

Ještě v sobotu si milovníci umění mohli prohlédnout předaukční výstavu v Galerii Kodl na pražské Národní třídě. V...

Vítězný snímek Czech Press Photo nemusí ukazovat mrtvé mládě

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf –...

Vítězná fotografie ze soutěže Czech Press Photo nemusí podle odborníka na primáty Stanislava Lhoty znázorňovat to, co...

OBRAZEM: Sára Saudková i Pasta Oner vzdávají hold Andymu Warholovi

Z výstavy Factory Tour (Pasta Oner)

Andyho Warhola není nikdy dost, potvrzuje nová výstava v pražské galerii Černá labuť. Právě ta se stala poslední...

Najdete na iDNES.cz