Český pavilon získal na Expu stříbrnou medaili za kreativitu

  14:30aktualizováno  16:32
Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 dostal v předvečer posledního dne jejího trvání stříbrnou medaili za nejkreativnější expozici. Jde o první cenu za posledních 43 let. Naposledy byl český pavilon oceněn v roce 1967 na Expu v Montrealu.

český pavilon na EXPO 2010 v Šanghaji | foto: ČTK

Druhé místo v Šanghaji získali Češi v kategorii pronajímaných pavilonů s rozlohou do dvou tisíc metrů čtverečních. První místo si odneslo Slovinsko.

Gratulace přijímá za český stánek Pavel Antonín Stehlík, generální komisař české účasti"Je to cena za nápadité představení a sdělení tématu EXPO 2010, což je Lepší město, lepší život. Představili jsme Českou republiku jako křižovatku myšlenek, kultur a technologií," uvedl generální komisař účasti ČR na Expu Pavel Antonín Stehlík.

Země do svého pavilonu vystavila například reliéfy z Karlova mostu, na nichž jsou výjevy ze života Jana Nepomuckého. Lidé věří, že když se jich dotknou přinese jim to štěstí.

"Myslím, že to byl jeden z magnetů expozice. Nápad přivézt je sem vznikl, když jsem šel před Expem po Karlově mostě a viděl jsem zástup Korejců, kteří se chtěli reliéfů dotknout. Pro Číňany je nejdůležitější hodnotou právě štěstí," řekl MF DNES Stehlík.

Zlatá kapka v Číně zůstane

Tahákem expozice byla i zlatá kapka připojená na přístroj, který snímal lidské emoce a podle nich namíchal návštěvníkovi parfém "na tělo". Tu vytvořil českoargentinský sochař Federico Diáz spolu s pražským galeristou Zdeňkem Sklenářem a podnikatelem a mecenášem díla Martinem Ulčákem.

Zlatá kapka s celou laboratoří, stejně jako celý český pavilon, byly prodány čínskému státnímu podniku Farma československo čínského přátelství. Pavilon firma koupila za 33 milionu, cena kapky nebyla zveřejněna. Farma bude celou expozici provozovat jako kulturní stánek v jedné z provincií na severu Číny. Česká republika je první zemí, které se prodej pavilonu do Číny podařil (čtěte více o prodeji).

Zajímavostí bylo i umístění části expozice na stropě. Podle známého českého architekta Miroslava Řepy, který byl členem výběrové komise pro českou expozici, je stříbrná medaile úspěch. "Český pavilon měl jiný přístup. Třeba v tom, že jsme se dívali na exponáty směrem nahoru. Jako celek byla naše výstava architektonicky zajímavá, pro mě prostě pavilon voněl jinak než ostatní," řekl MF DNES.

První den zkušebního provozu vzali Číňané český pavilon na světové výstavě v Šanghaji útokem. český pavilon na EXPO 2010 v Šanghaji

Na výstavu EXPO 2010 se přihlásilo celkem 192 zemí světa a dalších 50 vystavovatelů. Celkem tedy o medaile udělené Mezinárodním úřadem pro Expo soutěžilo 242 subjektů ve čtyřech kategoriích podle rozlohy pavilonu a jeho formy, tedy zda si ho země postavila sama nebo byla v pronajatém objektu.

V Šanghaji jde již o druhou cenu, kterou Češi se svou výstavou získali. První jim udělilo Mezinárodní středisko kultury mládeže šanghajské vlády za nejkreativnější přínos mezikulturní výměně.

Český pavilon navštívilo do dneška 8,5 milionu lidí, celé Expo si prohlédlo 72 milionů návštěvníků. Šanghaj tak překonala historický rekord návštěvnosti.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Kupky sena za miliardy. Monetův obraz se vydražil za rekordní sumu

Obraz francouzského impresionisty Claudea Moneta s motivem kupek sena vydražila...

Obraz francouzského impresionisty Clauda Moneta s motivem kupek sena vydražila v úterý newyorská aukční síň Sotheby’s...

Koonsův Zajíc, symbol postmoderny, byl vydražen za 90 milionů dolarů

Metrová socha amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvaná Zajíc, kterou vydražil v...

Metrovou sochu amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvanou Zajíc dražili v newyorské aukční síni Christie’s. Nejmenovaný...

Monet, Matisse, Renoir. Impresionisté dorazili pod dohledem policie

Henri Matisse, Květiny a ovoce, 1909

Kordon policejních vozů doprovodil šest desítek děl slavných impresionistů Clauda Moneta, Edgara Degase nebo Augusta...

Najdete na iDNES.cz