Architekt Jan Kaplický

Architekt Jan Kaplický | foto: Radek Miča, MAFRA

Architekt Jan Kaplický odmítl státní cenu za výtvarné umění

  • 129
Jan Kaplický odmítl cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění a architektury. Autor kontroverzního návrhu nové Národní knihovny se stal vůbec prvním umělcem, který ocenění nepřijal.

"Považuji za nepřijatelné akceptovat cenu v situaci, kdy vaše ministerstvo i vláda znemožňují prosadit můj příspěvek k české kultuře a architektuře," napsal Jan Kaplický už v červenci v pětiřádkovém e-mailovém dopisu adresovaném ministrovi kultury Václavu Jehličkovi.

O udělení ceny ministerstva kultury v oblasti výtvarného umění a architektury rozhodla sedmičlenná porota, v níž šest členů hlasovalo pro Kaplického, jeden se zdržel.

"Rozhodně nejde o to, že by se porota nějak vymezovala vůči ministerstvu kultury v souvislosti s Kaplického chobotnicí. Jde o ocenění jeho umělecké práce," uvedl František Zborník, ředitel odboru umění a knih na ministerstvu kultury.

Přetahování o chobotnici

Kaplického návrh Národní knihovnyJan Kaplický na jaře 2007 zvítězil v architektonické soutěži na stavbu nové budovy Národní knihovny. Dosud není zřejmé, zda se podle jeho návrhu přezdívaného "chobotnice" či "blob" v Praze na Letné bude stavět, či nikoli. Za problémy se označují pozemky, nedostatek peněz i komplikace se soutěží. V září ministr kultury s odkazem na problémy se soutěží odvolal ředitele knihovny Vlastimila Ježka.

Ludvík VaculíkV pražském Nostickém paláci byli vyhlášeni i nositelé dalších ocenění. Státní cenu za literaturu dostal spisovatel Ludvík Vaculík s přihlédnutím k bilanční próze Hodiny klavíru. Podle porotců také nelze opomenout, že Vaculíkovy publicistické texty přinášejí osobní a naléhavou zprávu o morálním stavu české společnosti.

Státní cena za překladatelské dílo připadla Jiřímu Stromšíkovi. "Získal ji za celé své dosavadní překladatelské dílo, některé návrhy ale zohledňovaly hlavně jeho překlady z poslední doby, hlavně Güntera Grasse a jeho Při loupání cibule, a také překlady Eliase Canettiho," uvedl porotce Jaroslav Kolář. Stromšík už za překlad Grassova posledního románu získal překladatelskou cenu Josefa Jungmana.

Ministerstvo kultury ocenilo i Jana Bornu za režijní přínos současnému divadlu nejen pro dospělé, ale i pro děti. Laureátem v oboru hudby se stal Zdeněk Šesták za mimořádnou uměleckou a muzikologickou činnost v oblasti hudby, kultury a umění.

Udílení svých cen letos ministerstvo kultury spojilo s předáním státních cen za literaturu a překlad. Ceny laureátům předá ministr kultury Václav Jehlička během slavnostního večera v úterý v Českém muzeu hudby. Všechna ocenění jsou spojena s odměnou ve výši 300 tisíc korun.

Kdo letos dostal státní ceny

Státní cena za literaturu
LUDVÍK VACULÍK (* 23. července 1926)

Český prozaik, fejetonista, publicista, autor manifestu Dva tisíce slov a zakladatel samizdatové edice Petlice, uznávaný fejetonista. K jeho nejznámějším románům patří Sekyra (1966), Morčata (1970) či Český snář (1980).

Státní cena za překlad
JIŘÍ STROMŠÍK (* 1. dubna 1939)

Český germanista specializující se na dějiny novější literatury německy mluvících zemí, vysokoškolský pedagog a překladatel. Působí v Ústavu germánských studií FF UK. Proslul zejména překlady děl britsko-rakouského spisovatele Eliase Canettiho.

Cena ministerstva kultury za hudbu
ZDENĚK ŠESTÁK (* 10. prosince 1925)

Po ukončení vzdělání na katedře hudební vědy FF UK se plně věnoval kompozici a muzikologickému bádání. Jako muzikolog se specializoval na bádání o hudebnících 18. století. Jeho osobní skladatelský styl se formoval nezávisle na badatelské práci, obsahově a výrazově se však nejednou inspiroval právě tím, co vyplynulo ze zaníceného zkoumání klasicistní minulosti.

Cena ministerstva kultury za divadlo
JAN BORNA (* 1960)

Absolvoval obor teorie kultury na FF UK a režii na DAMU. Působil v souboru Vizita, byl režisérem HaDivadla v Brně, loutkového divadla DRAK, Realistického divadla v Praze, uměleckým šéfem a režisérem Dejvického divadla. Od roku 1996 je kmenovým režisérem Divadla v Dlouhé. Vede atelier herectví na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU.

Cena ministerstva kultury za výtvarné umění
JAN KAPLICKÝ (* 18. dubna 1937)

Český architekt, žijící od své emigrace v roce 1968 ve Velké Británii. Vystudoval VŠUP v Praze. Je představitelem high-tech architektury, v posledních letech experimentuje s organickou architekturou, která se inspiruje přírodními tvary.

, ,