Zemanovy paměti: ostrá slova i přiznání

  • 17
Ottovo nakladatelství stanovilo přesné datum vydání knihy vzpomínek Miloše Zemana. Na pultech se objeví 1. března. Expremiér v publikaci přiznává své omyly a nevyhýbá se ani ostrým slovům, třeba na adresu soudců, novinářů či některých sociálních demokratů.

Knihu o 344 stranách Jak jsem se mýlil v politice bude Zeman podepisovat 8. března. "Autogramiáda se bude konat v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí," uvedla redaktorka Alena Krupauerová z Ottova nakladatelství.

Vzpomínky, které Zeman začíná dětstvím a končí penzí, kterou tráví ve staré tvrzi v Novém Veselí na Žďársku, popisuje na 250 stranách. Zbytek jsou přílohy s politickými projevy.

Nechybí ani legendární příspěvek Prognostika a přestavba v Technickém magazínu z roku 1989, v němž kritizoval tehdejší komunistický režim. Fotografie v knize a na obálce jsou z archivu ČTK.

První politickou chybou, kterou Zeman prý udělal, bylo, když jako devítiletý kluk litoval smrti Klementa Gottwalda. Později se dověděl, co byl zač, a hluboce se za to styděl.

Zeman se mýlil v lidech
Expremiér, který z nevýznamné sociální demokracie udělal vlivnou politickou stranu, přiznává, že se mýlil v lidech, nejvíc v nynějším premiérovi Stanislavu Grossovi.

Je přesvědčen, že podrazil nejen jeho při prezidentské volbě, kdy se neúspěšně pokusil o návrat do politiky, ale později i premiéra Vladimíra Špidlu a eurokomisaře Pavla Teličku.

Zeman se vyznává i z ekonomických omylů. Neměl prý jako premiér přistoupit na nabídku Unie svobody, že za snížení přímých daní podpoří vyšší zdanění alkoholu a tabáku. Rychleji prý také mluvil než myslel.

Co ale Zeman rozhodně odmítá připustit, je alkoholismus, z něhož ho viní někteří publicisté. Přiznává, že alkohol v jakékoli poživatelné formě má rád, ale nikdy v životě prý se neopil, s výjimkou své druhé svatby.

Coura a neschopná banda
Zmiňuje se také o sexu, ne však svém, ale někdejší místopředsedkyně ČSSD Petry Buzkové. Puritánský Špidla prý ji nechtěl do vlády, "protože je to coura". Jemu prý ale na Buzkové vadila její "příšerná lenost".

Zeman ostře kritizuje i soudce. Nezná prý "línější a neschopnější bandu", než jsou čeští soudci. Přestože je si vědom, že se tím vystavuje žalobám, trvá spolu s Janem Werichem na tom, že ten, kdo nechá řadu let ležet bez povšimnutí miliardové rozkrádání, to dělá buď z blbosti nebo za peníze. Korupci podle něj nelze vyloučit ani u soudů.

Čeští novináři dopadli hůř. Zeman je už nemá za nejpitomější socioprofesní skupinu ve společnosti, jak kdysi řekl v parlamentu, ale za nejblbější, což prý je vyšší stupeň pitomosti. Toto slovo použil dvakrát i v hesle na obálce knihy: "Politika je především bojem proti blbosti, a to včetně blbosti vlastní."

Klaus je dobrý prezident
Zeman v knize přiznává, že je Václav Klaus lepším prezidentem, než by byl on, a že se na tuto státnickou funkci hodí. "... troufám si říci, že tuto funkci vykonává podstatně lépe, než bych ji vykonával já v případě svého zvolení," píše.

První dva roky Klausova funkčního období podle Zemana prokázaly, že Česká republika má silného prezidenta. A je to dobře, dodává. S Klausem, s nímž se zná asi 30 let, prý se lišil asi v osmdesáti procentech názorů, cenil si ale toho, že když s ním uzavřel nějakou dohodu, oba ji dokázali dodržet.

Klaus podle Zemana postrádá smysl pro humor. Když prý spolu v roce 1997 nastupovali při povodních do vrtulníku, řekl mu: "Vašku, polovina národa nenávidí mě a polovina tebe. Dovedeš si představit, jak by se celý národ zaradoval, kdyby ta helikoptéra s námi spadla?" Klaus prý s ním půl hodiny nemluvil.

Bývalý premiér Miloš Zeman (ČSSD) na pražském Žofíně, kde vystoupil veřejně s kritikou vládní reformy veřejných financí. Zároveň odmítl, že by se vrátil do politiky. (25. září 2003)

,