Rok 2000 byl ve znamení čaroděje Pottera

Na počátku ledna se objevily na literárních stránkách britských deníků desítky analýz renomovaných literárních recenzentů a kritiků, kteří se pustili do hodnocení knižní produkce posledního roku skončeného milénia. Jak je u ostrovních literárních žurnalistů zvykem, shodli se více méně na jediném: rok dva tisíce opět nepřinesl v anglicky psané - míněno angloamerické - literatuře nic mimořádného.

MILUJEME HARRYHO
Povinnou skepsi profesionálních odborníků týkající se budoucnosti knižní produkce nicméně loni do značné míry zpochybnil jediný hrdina knížek pro děti - Harry Potter, s jehož příběhy se nyní můžeme postupně seznámit i u nás. Autorka tohoto slavného malého čaroděje J. K. Rowlingová vydala už čtvrtý díl jeho dobrodružství - Harry Potter a Ohnivý pohár a potteromanie dosáhla v Británii nové nebývalé intenzity.

Rowlingová nyní za své knihy vydělává 40 tisíc liber týdně a všechna její dílka se prozatím nastálo usadila na nejvyšších místech žebříčků nejprodávanějších knih. O Vánocích vysílala jedna z rozhlasových stanic BBC o Potterovi pořad, který trval neuvěřitelných osm hodin, a fanoušci se pochopitelně brzy dočkají i velkolepé filmové verze.

Chladní k novému dětskému hrdinovi nezůstávají ani dospělí - a to včetně literárních kritiků, kteří už o něm knižně vydávají první teoretické práce. Vůdce britských konzervativců William Hague označil poslední opus Rowlingové za "jednu ze svých knih roku" a sklidil za to od svých politických oponentů-labouristů obvinění z oportunismu. Také učitelé se nechávají Potterovými příběhy inspirovat: celých jedenáct procent ředitelů britských škol si bere za vzor šéfa čarodějnické školy Albuse Dumbledora.

Za celým "potterovským" humbukem se však zřetelně ozývá jednotný pozitivně laděný hlas. V posledních letech je to vůbec poprvé, co nějaká kniha u dětí vítězí na celé čáře nad počítačovými hrami či televizní obrazovkou! Podle mnohých tedy existuje určitá naděje, že knihy se budou číst i v budoucnu.

CO STOJÍ ZA TO
Ani "vážná literatura" vydaná v angličtině nevypadá při bližším pohledu tak chmurně, jak o ní hovoří někteří britští kritici. Všeobecné nadšení loni vzbudila v Británii prvotina autorky Zadie Smithové White Teeth, v níž se prolínají osudy několika etnicky rozdílných rodin v dnešním Londýně. Román White Teeth byl nadšenějšími recenzenty označován za podobný "příjemný" šok, jakým se svého času staly Děti půlnoci Salmana Rushdieho.

Bez ohlasu nezůstal ani další nováček, Američan Dave Egger, který svůj debut nazval přímo geniálně - A Heartbreaking Work of Staggering Genius (Srdcervoucí dílo závratného génia).

Je nicméně pravdou, že velké literární hvězdy loni svými novinkami spíše zklamaly. Ať to byl Brit japonského původu Kazuo Ishiguro či Michael Ondaatje (autor Anglického pacienta) se svým románem Anil's Ghost. Ani další slavná jména, jakými jsou Muriel Sparková, Jeanette Wintersonová, Julian Barnes či J. G. Ballard, podle britského tisku nepředvedla ve svých nových knihách to, co se od nich očekávalo. U kritiků to vyhrála spíše méně známá britská jména - především Matthew Kneale, který se svými English Passengers získal knižní Whitbreadovu cenu za nejlepší britský román.

Příjemně naopak překvapili - alespoň ostrovní scénu - ostřílení američtí veteráni. Philip Roth vydal román Human Stain a John Updike si "střihl" zcela nekonvenční hříčku s hamletovskými postavami. Kanaďanka Margaret Atwoodová se pak vítězstvím v prestižní Booker Prize "posunula mezi klasiky" a Malcolm Bradbury, který loni zemřel, po sobě zanechal skvělý román To the Hermitage.

A TI DALŠÍ
Mezi ostatními díly si největší pozornost získaly lyrické memoáry Lorny Sage Bad Blood, nový Hitlerův životopis z pera historika Iana Kershawa a deníky Sylvie Plathové. Nadšení vyvolala nerománová díla tří anglických romanopisců - Peter Acroyd vydal  invenční "životopis" Londýna a vysloužil si od britských kritiků samou chválu; Martin Amis sepsal "mistrovským stylem" své vzpomínky a sekundoval tak svému zesnulému otci, přeslavnému Kingsleymu Amisovi, jemuž vyšla kniha dopisů, která ukazuje jeho životní cestu od "rozhněvaného mladého spisovatele ke kovanému thatcheristovi".

Podle britského tisku se i tento rok mohou čtenáři i kritici těšit na příval nových děl už více méně zavedených autorů - své další romány chystají například Robert DeLillo, V. S. Naipaul, Terry Pratchett i Salman Rushdie.

Obálka druhé knihy o čaroději Harrym Potterovi, jehož příběhy jsou knižním hitem na obou stranách Atlantiku.

Hlavním hrdinou nočního čtení v čerčanské knihovně bude Harry Potter.