RECENZE: Čínský bestseller Totem vlka je jako Bílý tesák pro dospělé

  14:07aktualizováno  14:07
Román Totem vlka spisovatele Ťianga Žunga se během pár let stal jednou z nejrozšířenějších tiskovin v Číně, hned po Maově Rudé knížce. Nyní dobývá i Západ a už po přečtení prvních stránek není těžké zjistit proč.

Čínský spisovatel Ťiang Žung (Jiang Rong, vl. jménem Lü Jiamin) | foto: Profimedia.cz

Strach z vlků vám koluje v té vaší čínské krvi, říká hned v úvodu románu starý mongolský nomád, když se vypravěči zježí chlupy hrůzou při pohledu na smečku vlků promyšleně likvidující stádo gazel.

A my, domestikovaní nelovci z překultivované Evropy, o tom pradávném strachu tak rádi čteme. Totem vlka, čínské literární zjevení minulé dekády, dorazil po šesti letech také k nám.
Celý ten globální poprask kolem šestisetstránkového eposu, jehož autor si kladl za cíl vpíchnout čínským ("ovčím") čtenářům do žil trochu mongolské ("vlčí") krve, se jeví jako oprávněný. Máme tu popis z první ruky, jak až do konce 60. let žili v těsném sousedství s vlkem nomádi z "vnitřního Mongolska", než jim naruby převrátila život čínská armáda.

Tak blízko vlkům

Těžiště knihy je ve vlku. Je ho všude spousta. Spolu s vypravěčem sledujeme, jak prošpikovává step zásobárnami gazelího masa, masakruje koňská stáda, srdnatě bojuje v obklíčení a milosrdně zabíjí členy vlastní smečky chycené do pasti. Lezeme do vlčích nor, krademe vlčata a pozorujeme, jak zhrzené vlčice kují pomstu.

Ťiang Žung: Totem vlkaJsme vlkům tak blízko, že nakonec autorovi odkýváme i troufalé tvrzení, že nájezdníci z časů Čingischána se svému válečnickému umění učili právě pozorováním vlčích smeček.

Neúspěšný pokus odchovat vlče nadšeným studentem, který je dnes profesorem politických věd a příběh v sobě nechával dozrát přes třicet let, je hluboce jímavým vyprávěním, které by samo o sobě vystačilo na tragický epos.

Autor však má vyšší ambice - podat filozofický výklad kočovného života ve stepi. A tyto ambice plní. Dozvídáme se o "malém" a "velkém" životě, který starý kočovník provokativně popisuje slovy: "Jestli si tu něco zaslouží soucit, je to tráva." Před očima vyvstává řetěz příčin a následků, na jehož počátku jsou třaskaviny, jimiž vojáci vyhánějí vlky z nor, a na konci žlutý písek, který dnes někdejší step pokrývá.

Jenže autor se nezastaví u ekologie, jeho ambice sahají ještě dále. Rozděluje celé národy na ty, v nichž převažuje ovčí (zemědělská, konfuciánská, poslušná) povaha, a na ty s vlčím (nomádským, svobodomyslným, tvůrčím) naturelem. Ten nachází mimo jiné u většiny Západoevropanů. Není to nejproblematičtější moment románu, ale vysloužil mu zdaleka nejvíce kritiky na Západě - hlavně Němci v romantickém konceptu shledávají fašistické prvky.

Nedomrlý stylista

Bývalý student a pozdější disident Lu Ťia-min (po roce 1989 strávil tři roky za mřížemi a knihu proto vydal pod pseudonymem Ťiang Žung) psal Totem vlka šest let, během nichž téměř neopouštěl svůj pokoj o šesti metrech čtverečních. V rozhovorech přiznává, že do knihy vlastně vložil celý život a svůj přístup považuje za jediný správný.

Potíž je v tom, že Totem vlka je přece jen fikcí, v níž jsou zkušenosti z 11 let pobytu ve stepi zhuštěny do tříletého období na konci 60. let. A zdatný vypravěč Žung se ukazuje být nedomrlým stylistou.

Pokud se zrovna neodehrává nějaká bitva, v níž autor těží ze své fotografické paměti, děj postupuje vpřed v prkenných dialozích plných didaktického vysvětlování. Vyznavači "new age" literatury jsou na to zvyklí, ale milovník beletrie musí zatínat zuby.

Hlavním postavám se - v kontrastu s vlky a další zvěří - o nějakém hlubším vykreslení může nechat jen zdát. O studentech a pastevcích nevíme nic určitého.

Čtenář s kusem antropologa či sociologa v sobě autorovi tento nedostatek odpustí, ostatní v něm možná shledají prvky "autenticky čínského" stylu. Český překlad, který je silnou stránkou knihy, vynechává - bohudíky - šedesátistránkový politický pamflet v závěru.

Přes výše uvedené je Totem vlka závanem čerstvého větru, který do českých luhů a hájů nese po delší odmlce volání divočiny. Je těžké po něm trochu nezvlčit.

Hodnocení MF DNES: 80 %

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

České lvy ovládl film Všechno bude. Toman neproměnil ani jednu nominaci

Oba ocenění herci ze Snímku všechno bude. Eliška Křenková dostala Českého lva...

Snímek Všechno bude si z letošního udílení cen Český lev odnáší šest sošek, mimo jiné v kategorii nejlepší režie, film...

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

GLOSA: Proč Český lev musel u diváků prohrát, i když potil krev

Ani milý nápad, že sošky předávali herci v kostýmech ze svých rolí, už nemohl...

Celkem 559 tisíc diváků sledovalo v sobotu večer udílení filmových cen Český lev. Tedy méně než loni, kdy jich bylo 700...

PRVNÍ DOJMY: Už teď show Tomáše Matonohy přebíjí Jaromíra Soukupa

Nový pořad na Prima Comedy Central

Od emigračních důsledků červené knihovny Rosamunde Pilcherové až po „hnutí teplometů“ proti sbližování Severní Koreje...

VIDEO: Film Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu má první ukázku

Z plakátu filmu Tenkrát v Hollywoodu

Po plakátech, kde se v dobových úborech představilo ústřední herecké trio Brad Pitt, Leonardo DiCaprio a Margot Robbie,...

Další z rubriky

Jaroslav Rudiš končí s železnicí. Budu si muset najít jiné téma, říká

Spisovatel Jaroslav Rudiš s románem Winterbergova poslední cesta

Spisovatel Jaroslav Rudiš sepsal svůj první román v němčině a hned si vysloužil nominaci na cenu knižního veletrhu v...

Palmeho vrah bude znám za dva roky. I díky archivu Stiega Larssona

Odkryl dávný zločin? Švédský diplomat a novinář Jan Stocklassa tvrdí, že našel...

Jakmile se jednou začnete zajímat o vraždu švédského premiéra Olofa Palmeho, už nikdy nemůžete přestat, tvrdí novinář...

Už jsem nechtěl mlčky pracovat pro tanky, co obsadily Prahu, píše básník

Spisovatel a básník Vadim Delone

Česky poprvé vychází vzpomínková kniha ruského autora Vadima Deloneho Portréty v ostnatém drátu.

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK - CHEMIE

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz