Když Salman Rushdie pytlačí. Vycházejí pohádky autora Satanských veršů

  10:51aktualizováno  10:51
Nakladatelství Paseka vydalo dvě pohádky od Salmana Rushdieho. Obsahují odkazy na Beatles i Harryho Pottera, hrdiny jsou chlapci. Zatímco novelu Hárún a moře příběhů napsal slavný autor už v roce 1990, příběh nazvaný Luka a oheň života je mnohem mladšího data, vznikl teprve před třemi lety.

Spisovatel Salman Rushdie | foto: Reuters

Mohou dvě útlé knihy skrývat odkazy na Čaroděje ze země Oz, Tolkienova Pána prstenů, písničku od Beatles, počítačové hry a Šípkovou Růženku? Jistě, pokud je jejich autorem Salman Rushdie. V češtině teď vycházejí obě novely, nakladatelství Paseka z nich udělalo působivý komplet.

První knihu věnoval Rushdie svému staršímu synovi Zafarovi a bylo to první dílo, které napsal po vydání skandálních Satanských veršů, druhá je pro mladšího syna Milana. Mimochodem spisovatel byl ženatý celkem čtyřikrát, Zafar z prvního manželství se narodil roku 1980 a Milan z manželství třetího o devatenáct let později.

Oba příběhy ze země  Álifbái stojí na pohádkovém základě, to však neznamená, že by byly určené pouze dětem. Rushdie v nich mísí tolik významů, že zaujmou i dospělé. Hárún je navíc poměrně intenzivním podobenstvím o sociálních nerovnostech. Právě tady se objevuje zmíněná písnička od Beatles, k songu I Am the Walrus odkazuje Mrož, který je vrchním kontrolorem ve městě Plku.

Mezi Ezopem a Šeherezádou

Oba příběhy jsou si podobné i zápletkou, v níž musí obstát malí chlapci vržení do dobrodružství. Hárún zachraňuje svého otce - vypravěče příběhů, který najednou přišel o své umění, jeho mladší bratříček Luka ho zase musí vysvobodit z hlubokého spánku. Oba chlapci navíc neštěstí sami tak trochu způsobili a čeká se od nich, že se vzmuží a pokusí se chybu napravit. Vyprávění je plné čarodějů, temných sil i úskoků, ale také úsměvných a vtipných situací. Ostatně mladší chlapec má třeba psa jménem Medvěd a medvěda jménem Pes.

Když v roce 2010 vyšel Luka a oheň života, psaly noviny dokonce i to, že Rushdie "pytlačí na území J.  K. Rowlingové". Na rozdíl od Pottera byly však příběhy pro děti nebo dospívající pro sira Rushdieho vždycky jen chvilkovou odbočkou od "pořádné" práce. "Je to něco mezi Ezopovými bajkami a pohádkami z Tisíce a jedné noci," vysvětloval tehdy recenzent Post Gazette. V Hárúnovi se přitom vyskytuje i sousloví Tisíc a dvě noci, jmenuje se tak hausbót, v jehož kajutách hrdina přespal a kde potkal vodního džina.

Jeden z fanoušků na stránkách věnovaných knize o první pohádce prohlásil: "Rushdie je schopný napsat příběhy, které se dají číst stále znovu. Nahlas, v soukromí, před spaním i na veřejnosti, čtením se neopotřebí." Líp by to neřekl žádný kritik.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

John Irving nevyšel, tak přivážíme nobelisty, říká dramaturg Světa knihy

Básník a dramaturg knižního veletrhu Svět knihy Guillaume Basset

Na Svět knihy přijíždějí dva nobelisté – Herta Müllerová a Mario Vargas Llosa. Do Česka se je povedlo dostat...

Cenu Jiřího Ortena získala Anna Cima. Uspěla s Probudím se na Šibuji

Japanoložka Anna Cima

Držitelkou Ceny Jiřího Ortena se letos stala spisovatelka a japanoložka Anna Cima. Porotu přesvědčila svým debutovým...

Za normalizace u vás nebylo šedo, míní Rakušan. V knize má českého všeuměla

Rakouský spisovatel Robert Menasse

Přední rakouský intelektuál, spisovatel a zastánce evropské integrace Robert Menasse vydal knihu Hlavní město. Vychází...

Najdete na iDNES.cz