Nový Harry Potter je už teď bestseller

  17:08aktualizováno  17:08
O pátý díl příběhů čarodějnického učně Harryho Pottera, který pod názvem Harry Potter a Fénixův řád vyjde teprve 21. června, je rekordní zájem. Přestože příběh zatím četlo jen pár lidí, britská knihkupectví hlásí rekordní počet předběžných objednávek. Kniha je tak na nejlepší cestě stát se bestsellerem.

Knihkupectví o zakázky usilují ze všech sil.

Čtenářský klub Just Good Books například tvrdí, že cena 8,49 libry, za kterou nová dobrodružství populárního dětského hrdiny nabízí, je polovinou toho, za co se po vydání bude prodávat.

A to navzdory tomu, že celá série všech dosavadních čtyř dílů stojí 18 liber a kterýkoli jednotlivý dosavadní díl se dá koupit nový za tři až čtyři libry.

Britská odnož internetového knihkupectví Amazon uvedla, že za prvních 24 hodin od oznámení data vydání knihy měla 30 tisíc objednávek.

Nový díl Harryho Pottera vyjde 21. června - nejde však jen o čarodějnicky významný den slunovratu, ale také o sobotu. "Nákupy dychtivých fanoušků tak nebude rušit škola či zaměstnání," oznámilo nakladatelství J. K. Rowlingové.

Harry Potter a Fénixův řád
Název páté knihy je znám už od října 2000, kdy ho Rowlingová prozradila malému anglickému chlapci při jedné ze svých autogramiád.

Dlouhou dobu se spekulovalo o tom, kdy kniha vyjde. Autorka však nikdy neslíbila, že každý rok se objeví jedna kniha z čarodějnické série, takže námitky a výtky novinářů, že nedodržela slib, byly naprosto chybné.

Naopak už od roku 2000 se vědělo, že v době premiéry filmu Harry Potter a Kámen mudrců nová kniha nevyjde, aby se na trhu netříštily zájmy fanoušků Harryho Pottera.

Co se dělo kolem předchozích čtyř dílů?

1. Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kámen mudrců - speciální příloha

První školní rok malého čaroděje Harryho Pottera v Bradavicích je ukraden Kámen mudrců. Mladý kouzelník se setkává prvně s lordem Voldemortem.


První díl vyšel ve Velké Británii roku 1997. V první vlně se prodalo 70 000 kusů. Za americká práva zaplatilo nakladatelství Scholastic 105 000 dolarů.

Fotografie z filmu Harry Potter a Kámen mudrců

Po uvedení knihy na volném trhu ji nabídlo jako hlavní titul pro svou klubovou distribuční síť (47 milionů členů). Kniha získala vedle mnoha cen prestižní Smarties Prize, což je dětská obdoba britské Booker Prize.

V České republice kniha existuje ve dvou verzích: První vydání vyšlo s logem Harry Potter, tak jak je vytvořil grafik Václav Rytina, druhé se již přizpůsobilo světové trade mark ™ Harry Potter.

2. Harry Potter a Tajemná komnata


Harry Potter a Tajemná komnata - speciální příloha

Druhý školní rok se v Bradavicích otevře tajná komnata. V ní se Harry střetává znovu s Voldemortem.

V USA vyšla kniha později než v Anglii, takže netrpěliví čtenáři si ji davově objednávali přes internet z Anglie. Internetoví knihkupci si mnuli ruce nad skvělými prodeji.

Angličané i Američané se tedy pro příště dohodli, že kniha bude vycházet v obou zemích současně.

Kniha získala dětskou cenu (Childrens’ Book Award), kde se hlasování účastnilo přes 60 000 dětí.

Fotografie z filmu Harry Potter a Tajemná komnata.

V České republice vyšla kniha s americkou obálkou, „mapy“ na předsádkách a ilustrace v záhlaví kapitol nadále vytváří Galina Miklínová. Společnost Warner Bros usiluje o to, aby knihy o Harry Potterovi měly po celém světě jednotnou vnější úpravu.

3. Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Harryho se snaží dostat uprchlík z čarodějného vězení a Harry najde svého jediného příbuzného – strýce Siriuse.

V pořadí třetí kniha byla už nakladatelskou událostí číslo 1. Začala se prodávat v Anglii 8. července v 15:45. To proto, aby nedočkavé děti neutíkaly ze školy. Anglický startovní náklad byl 300 000 kusů, z čehož víc jak polovinu tvořily předběžné objednávky. (První náklad dětských knih v Anglii se obvykle pohybuje kolem 20 000 kusů.)

Ve Spojených státech kniha srazila z prvního místa bestsellerů knihu Thomase Harrise Hannibal a všechny tři dosud vydané knihy o Harry Potterovi se usadily na prvních třech místech nejprestižnějšího knižního žebříčku The New York Times. Mimochodem, ještě nikdy v historii tohoto deníku se nestalo, aby nějaký autor zabral hned první tři místa nejprodávanějších titulů.

Rowlingová si po úspěchu prvních dvou knih troufla pominout dosavadní úspěšnou recepturu a v ději použila zcela nových motivů.

Knihu do češtiny přeložil Pavel Medek, bratr již osvědčeného překladatele prvních dvou dílů, Vladimíra Medka. Důvodem byla snaha nakladatelství Albatros dohnat ve vydávání Harryho Pottera ostatní evropské nakladatele.

4. Harry Potter a Ohnivý pohár
Čtvrtý školní rok, kdy se Harry zúčastní famfrpálového mistrovství světa a je vybrán do turnaje tří kouzelnických škol vypráví zatím poslední rozhodující střet s lordem Voldemortem.

Nejobsáhlejší kniha z celé série, v angličtině má přes 600 stran. V této knize Rowlingová otevírá svému čarodějnému světu zcela novou perspektivu. Dovídáme se, že podobných čarodějných škol, jako jsou Bradavice, je ve světě hned několik a ty mezi sebou čas od času pořádají turnaj.

Kniha má velmi komplexní děj a bylo od autorky odvážné nabídnout dětem čtenářsky relativně náročný text. Harry se navíc začíná zajímat o dívky a v knize nás čeká smrt jednoho z významných hrdinů a Harryho spolužáků. Zcela triumfální je závěr, kdy se na scéně objeví Voldemort, a tentokrát jde opravdu do tuhého...

Stěží si u nás dovedeme představit mediální šílenství, které provázelo vydání 4. dílu v anglosaském světě. Kniha se začala v Anglii i v USA prodávat přesně o půlnoci místního času - v sobotu 8. července. Ve zprávách CNN se mluvilo o „začarovaném“ datu i o světovém vydavatelském rekordu: Čtvrtá kniha vyšla v Anglii v nákladu 1,5 milionu a v USA 3,8 milionu kusů! (Bestsellery zavedených autorů, jako jsou Tom Wolfe, John Grisham či Stephen King, vycházejí v nákladu 2 milionů výtisků.)

Už redakční práce na této knize provázely neuvěřitelné historky: Redaktorka Emma Matthewsonová musela sedmisetstránkový rukopis nosit všude s sebou, a pokud s ním zrovna nepracovala, zavírala jej do sejfu. Během měsíců, kdy pracovala na textu, se jí prý několikrát pokusili okrást a dvakrát se jí kdosi vloupal do auta.

Samotný tisk byl pro anglické tiskaře oříškem: tiskárny v Glasgowě a Bungayi v Suffolku pracovaly v celonočních směnách a vytištěné knihy hlídala zvláštní ochranka. Po Anglii rozváželo knihu 70 zapečetěných kamionů.

Nelehkou situaci měla americká kurýrní služba FedEx, která musela nasadit všech 30 000 zaměstnanců, aby byla s to rozeslat přes 250 000 objednávek internetového knihkupectví amazon.com.

Fotografie z filmu Harry Potter a Tajemná komnata.

Autoři: , ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Z rodné země do Istanbulu. Mistr cestopisu Fermor vystačil s librou týdně

Největší úplněk od roku 1948 nad jednou z mešit v Istanbulu (14. listopadu...

Soubor novodobé anglické prózy přeložené do češtiny je zase o krok blíže dokonalosti. Na řadu totiž konečně přišel i...

RECENZE: Když už na svačinu, tak s Jánošíkem a jeho rotační valaškou

Kniha Juraj Jánošík proti Dračímu řádu

Novela slovenského spisovatele Svetozára Olovranta Juraj Jánošík proti Dračímu řádu, která právě vyšla v pražském Argu,...

Judith Hermannová se vrací ke kořenům. Lettipark navazuje na debut

Judith Hermannová, německá spisovatelka

Od zrodu literární senzace jménem Judith Hermannová uplynulo přes dvacet let. Její prvotiny nazvané „Letní dům,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz