Spisovatel Fjodor Michajlovič Dostojevskij | foto: Profimedia.cz

Co se z historie zapomnělo? Třeba Dostojevskij v Praze, připomíná Bystrov

  • 0
Co jsme z relativně nedávné historie zapomněli nebo chtěli zapomenout? To v knize Příběhy spadlé pod stůl (a zametené pod koberec) připomíná publicista a spisovatel Michal Bystrov. Autor, který se proslavil hlavně knihou Příběhy písní, sesbíral opomenuté zajímavosti ze světa literatury, filmu i politiky.

Jeden z příběhů je i o tom, jak se spisovatel Fjodor Michajlovič Dostojevskij toužil po pobytu ve Florencii ponořit do problematiky slovanské otázky a pražská bytová situace mu to nedovolila. „Velké zklamání očekávalo mé rodiče v Praze, toto město nemělo zařízených bytů,“ psala jeho dcera Ljubov ve svých pamětech.

Dostojevským mělo vadit především to, že Praha tehdy nedisponovala většími rodinnými prostory. Z Bystrovova zjištění vyplývá, že měli bydlet na Nikolajce, bohužel jim nedali k dispozici dům ze 17. století, který si oblíbili (a dodnes stojí na svém místě). V Praze tak se ženou velikán ruské literatury nakonec spal pouze v hotelu Modrá hvězda v ulici Na Příkopě.

Do Česka zavítal také spisovatel Jerome Klapka Jerome, autor populárních Tří mužů ve člunu, což literární fanoušky a znalce následujících Tří mužů na toulkách jen tak nepřekvapí. Bystrov připomíná, jak humorista varuje před plzeňským pivem.

„Už hodnou dobu jsme pozorovali, jak si George čím dál víc pochutnává na plzeňském pivu. A to je zákeřný nápoj, tohle německé pivo, zvláště když je horko, tím se člověk nesmí moc napájet. Do hlavy vám sice nestoupne, ale po nějakém čase vám zničí linii,“ píše. 

Ve stopách toulek anglického spisovatele se pak autor vydává dál, když hledá předobraz pro „takový ten běžný pomník, představující takového toho běžného pána s takovým tím běžně strnulým krkem a na takovém tom běžném koni“. A k čemu přichází? Popsaná socha neexistuje. Nejpravděpodobněji jde o směsici autorových zážitků nejen z Prahy, ale i dalších putování po Evropě.  

Součástí knihy jsou také zapomenuté příběhy z USA. V jednom takovém popisuje dávné plány amerických prezidentů přesunout otroky zpět do Afriky nebo hrdinství mladého Breta Harta, jenž byl svědkem masakru indiánského kmene. Součástí je také jedno z pravděpodobných vysvětlení záhadné smrti spisovatele Edgara Allana Poea.

Knihu Příběhy spadlé pod stůl (a zametené pod koberec) vydalo nakladatelství Galén.