Sjón

Sjón | foto: Wikipedia

Knižní tipy: Textař Björk filozofuje o liškách

Kniha, nad níž prožijete mnoho silných okamžiků, nemusí mít nutně stovky stránek. Stačí stovka jedna, navíc necelá. Záleží přece na tom, kdo je popíše. A čím.

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
SJÓN: Syn stínu
(Argo)
Nejen konkrétním obsahem, ale i stylem vyprávění a především atmosférou (v té vyniká zejména první a poslední třetina knihy) je kratičký román přímo esencí "severskosti", jak ji zprostředkovaně známe z uměleckých projevů, nejen literatury, ale i filmu a v posledních letech zejména hudby. Není tedy náhoda, že islandský autor píšící pod jménem Sjón je vepsán v povědomí fanoušků pop-music jako textař některých písní pro krajanku Björk už od dob kapel Sugarcubes. Syna stínu lze vnímat v různých rovinách - jako moderním jazykem (byť v historickém kontextu předminulého století) převyprávěnou islandskou legendu o zákeřném tvoru skugga-baldurovi, kříženci kočky a lišky, jako prostý příběh o lovu lišky v exotické oblasti věčného ledu, jako filozofické zamyšlení nad odvěkým bojem dobra a zla, zločinu a trestu či soucitu a opovržení, dokonce jako báseň v próze s ekologickým podtextem... Ale vlastně je to ode všeho trochu. A pohromadě to drží nevídaně.

TIP TÝDNE - Napětí
BARBARA NADEL: Vášeň zabíjet
(BB/art)
Román britské spisovatelky je inspirován jejími častými pobyty v Turecku, kde se také odehrává. Do série vražd, začínající u homosexuální komunity a přesouvající se mezi většinovou populaci, se oklikou zaplete obchod s koberci. A to ne ledajakými: jeden z nich patřil samotnému Lawrencovi z Arábie. Istanbulský policejní inspektor Cetin Ikmen a jeho chráněnec Mehmet Süleyman mají co dělat, aby rozmotali klubko, v jehož nitru se ukrývá vášeň a žárlivost, surovost a šílenství.

TIP TÝDNE - Pro děti
PETR ŠMALEC a MARKÉTA ŠIMKOVÁ: Zik a Cháta
(Baobab)
Varování, že jde o "Malou, téměř katastrofickou pohádku", stojí na zadní straně tohoto útlého svazečku, výtvarně korespondujícího s ostatní produkcí svérázného nakladatelství Baobab. Zik a Cháta je vlastně moderní variací na klasickou pohádku o kohoutkovi a slepičce, protagonisty jsou ovšem mouchy a rozuzlení je zcela rozdílné od lidového podání. Výtvarnou stránku knížky tvoří fotografie, na nichž jsou jednající postavy vytvořeny z jakýchsi plastových fragmentů bůhvíjakého původního účelu.

TIP TÝDNE - Klasika
JIŘÍ MAREK: Panoptikum starých kriminálních příběhů
(Knižní klub)
Kouzelně starosvětské příběhy pražské "mordparty ze Čtyřky", vedené nejprve policejním radou Knotkem a posléze jeho díky televiznímu zpracování proslaveným nástupcem Vacátkem, jsou pro jistý druh čtenářů stále vděčné. Už proto, že popisují svět, v němž se sice kradlo i vraždilo, ale zločinci měli svou čest a stavovskou hrdost, mezi dobrem a zlem byla většinou jasná hranice a všechno se navíc odehrávalo v nádherných kulisách první republiky a jejího romantického hlavního města.

TIP TÝDNE - Pro poučení
kolektiv: Čína
(Universum)
A nakladatelé, jakoby zdivočelí blížícími se olympijskými hrami, pokračují v krasojízdě a vydávají knihy o Číně ostošest. Tato souhrnná velkoformátová a bohatě ilustrovaná publikace má ambice říci o Číně všechno. A hodně toho skutečně říká: o jejích přírodních krásách, historii, kultuře, umění, architektuře... Do tragického rozporu s nedávnými historickými událostmi i mnohými svědectvími se ovšem kniha dostává ve chvíli, kdy se dostane na tenký led reflexe komunistického období dějin země a k popisování každodenního života běžných Číňanů. Pročpak mezi všemi těmi idylicky popsanými "všedními dny" různých sociálních skupin chybí všední den politického vězně?