Spisovatel Michal Viewegh

Spisovatel Michal Viewegh | foto:  David Neff, MAFRA

Michal Viewegh napsal novou knihu. Román Dula navazuje na Biomanželku

  • 4
Po knižním deníku o „zrušeném roce 2020“ vychází spisovateli Michalu Vieweghovi letos už druhá kniha. Nový román Dula navazuje na jeho předchozí tituly Biomanželka a Biomanžel z let 2010 a 2015. Vydává nakladatelství Ikar.

V Dule Viewegh vypráví o stárnoucím a značně cynickém spisovateli Mojmírovi, který se nedokáže smířit s rozvodem a odchodem exmanželky Hedviky. A tak většinu času tráví ve společnosti své asistentky – titulní duly. Postavy, která se objevila už v románech Biomanželka a Biomanžel. 

A jelikož se bez ní Mojmír navzdory názorovým rozporům v praktickém životě nemůže obejít, vezme ji s sebou i na dovolenou na Maledivy, kam odlétá společně s kamarádem Felixem. „Když ovšem Felix náhle zemře, spisovatel se překvapivě rozhodne dovolenou nezrušit a poté už stačí jen pár skleniček alkoholu, aby začalo něco, co Mojmír neplánoval ani v těch nejdivočejších snech,“ láká nakladatelství čtenáře.

„I když je Dula volným pokračování románů Biomanželka a Biomanžel, snadno ji pochopí i ti, kteří předchozí dvě knihy nečetli... Věřím, že ustavičné slovní souboje spisovatele Mojmíra s emancipovaným ženstvím, všechno to škádlení s onou vzdělanou, vtipnou, leč lehce obézní ženou, kterou Mojmír současně nesnáší i miluje, vás i tentokrát pobaví,“ vzkazuje autor.

Román Dula vyjde pod značkou Témbr na konci října i jako audiokniha v režii Jana Drbohlava. Hlas jí propůjčí Martina Hudečková, Jitka Ježková, Libor Hruška nebo Saša Rašilov. A právě ten namluvil i předchozí knihu Zrušený rok – Deník 2020.

Ukázka z románu Dula

Let z Prahy do Paříže je dlouho klidný, což mou ustrašenou, začátečnickou nejistotu postupně ukolébá, takže pozdější (jakkoliv kapitánem předem ohlášený) průlet pásmem lehkých turbulencí mne zastihne zcela nepřipravenou – a tomu idiotovi Mojmírovi má panická úzkost bůhvíproč připadá legrační.

„Chcete říct, co vám pomůže? Připomínejte si, že jste nežila zbytečně, paní doktorko!“ šeptá pan spisovatel do mé strachy zpocené levé tváře. „Považte, kolik děti jste přivedla na svět – a to navíc nikoliv násilím, ve studeném světle porodních sálů, nebo dokonce těmi drastickými porodními kleštěmi, ale přirozenou cestou, v teple lidských domovů! V koupelnách firmy Ptáček a na trojmístných sedacích soupravách z IKEA!“

„Mohl byste chvíli držet hubu, Mistře? Děkuji vám.“


Témata: kniha, Michal Viewegh