Česká architektura 1989-1999 je nejkrásnější česká odborná kniha

- Vítězem pětatřicátého ročníku soutěže o nejkrásnější knihu roku v kategorii vědecká a oborná literatura se stala publikace Petra Kratochvíla a Pavla Halíka Česká architektura 1989-1999. Soutěž pořádá Ministerstvo kultury a Památník národního písemnictví. O vítězích rozhodla odborná porota vedená akademickým malířem Vladimírem Suchánkem. Ceny předal ve čtvrtek v pražském Strahovském klášteře ministr kultury Pavel Dostál.

V kategorii knih pro děti si nejvyšší ocenění odnesla kniha Moniky Elšíkové Bubu a mezi publikacemi krásné literatury získalo první cenu pět svazků edice De arte.

První místo mezi knihami o výtvarném umění a obrazovými publikacemi obsadila Cesta na jih od Josefa Kroutvora.

V kategorii bibliofilské tisky udělila porota první cenu pražskému vydavatelství Aulos za Písně kosmické od Jana Nerudy.

Cenu Spolku českých umělců grafiků Hollar získal Jiří Šalamoun za ilustrace ke knize Nahá obryně aneb V pondělí ďábel nemůže.

Nejkrásnější české knihy 1999
Vědecká a odborná literatura Česká architektura 1989-1999, Petr Kratochvíl - Pavel Halík
Vydavatel: Prostor - architektura, interiér, design, o.p.s., Praha
Krásná literatura Edice De Arte (5 svazků)
Vydavatel: Arbor vitae, Praha
Literatura pro děti a mládež Bubu, Monika Elšíková
Vydavatel: Monika Vadesová-Elšíková, Praha
Učebnice pro školy všech stupňů Cena nebyla udělena
Knihy o výtvarném umění a obrazové publikace Cesta na jih, Josef Kroutvor a kolektiv
Vydavatel: Obecní dům v Praze
Bibliofilské tisky Písně kosmické, Jan Neruda
Vydavatel: Aulos, praha
Katalogy Akce slovo pohyb prostor - katalog výstavy, editor Vít Havránek
Vydavatel: Galerie hlavního města Prahy

Porota, které předsedal akademický malíř Vladimír Suchánek, dospěla k závěru, že kvalita posuzované knižní produkce po výtvarné stránce nevybočila z "obvyklé dobré úrovně".

Přes vysoký počet přihlášených titulů v kategorii krásné literatury , šestačtyřicet knih, však odborníci museli konstatovat chronický nedostatek skutečně kvalitních, zejména ilustrovaných publikací, aspirujících na umístění na prvních třech místech. Kvalitní nebyly podle Suchánka ani knihy, které poslali nakladatelé do kategorií publikací pro děti a učebnic.

Do soutěže se celkem přihlásilo 95 vydavatelů se 194 tituly, z nichž 53 nevyhovělo technickým podmínkám soutěže. Oproti minulému roku sice stoupl počet soutěžících o třetinu, ale šlo jen o pouhou pětinu obeslaných nakladatelů. V konečné fázi vybírala porota výsledné nejkrásnější české knihy ze 39 publikací.

Ředitelka Památníku národního písemnictví Eva Wolfová upozornila na malý počet knih přihlášených do soutěže. "V České republice vychází ročně průměrně více než 7000 publikací. Jestliže je ovšem do soutěže přihlášeno 200 knih, představuje to přibližně půl procenta knižní produkce," uvedla Wolfová.

Vítězné knihy budou vystaveny v Památníku národního písemnictví v Praze na Strahově do 28. května 2000.

Bibliofilské tisky, 1. cena - Písně Kosmické, Jan Neruda; Praha: Aulos.

Literatura pro děti a mládež, 1. místo - Bubu, Monika Elšíková; Praha: Monika Vadasová-Elšíková.

Katalogy, 1. místo - Akce slovo pohyb prostor; Výstava 24. 11. 1999 - 26. 3. 2000 v Galerii hlavního města Prahy, editor katalogu Vít Havránek.

Plakát soutěže o nejkrásnější české knihy.

Krásná literatura, 1. místo - Edice De arte (5 svazků); Praha: Arbor vitae.

Vědecká a odborná literatura, 1. místo - Česká architektura 1989-1999, Petr Kratochvíl - Pavel Halík; Praha: Prostor - architektura, interiér, design.

Knihy o výtvarném umění a obrazové publikace, 1. místo - Cesta na jih, Josef Kroutvor a kolektiv; Praha: Obecní dům, 1999.