Zemřel operní pěvec Ivo Žídek

  9:33aktualizováno  9:33
Vzor operního milovníka, jeden z nejoblíbenějších a nejlepších českých tenoristů Ivo Žídek bude žít už pouze v nahrávkách a televizních záznamech. Včera podlehl ve věku nedožitých 77 let krátké nemoci. Pěvec obdařený krásným, měkkým a mužným tenorem se svítivými výškami a ideálním jevištním vzhledem proslul především jako Jeník v Prodané nevěstě, kde vytvořil nezapomenutelný tandem s basistou Eduardem Hakenem.

Dlužno dodat, že tento Jeník byl skutečně inteligentní hoch: v Žídkově podání jsme prostě věřili, že chasník jako on byl schopen vymyslet onu proslulou lest a prodat nevěstu sám sobě…

S Jeníkem ostatně Žídek jako jedenadvacetiletý pěvec na prknech Národního divadla v roce 1947 začínal a na vrcholu pěvecké dráhy s ním oslavil i padesátiny. Úlohu zpíval víc než pětsetkrát. Jeho další parádní rolí byl také Princ z Dvořákovy Rusalky nebo Ladislav ze Smetanových Dvou vdov.

"V tom štíhlém mladém muži tkvěla skrytá, ale nemalá rezerva sil a výdrže, což se pak mnohokráte uplatnilo," napsal Vladimír Bor v knížce Operní večery. Svůj široký pěvecký i herecký rejstřík Žídek potvrdil vysoce ceněnými kreacemi jak Števy, tak Laca z Janáčkovy Její pastorkyně. Dospěl dokonce až k hrdinnému Daliborovi, byť v tomto případě přenechal renomé Benu Blachutovi.

Ze světového repertoáru obsáhl Ivo Žídek stěžejní úlohy Mozarta přes Verdiho a Pucciniho až po Wagnera. Býval často obsazován také do obtížných partů soudobých skladeb.

Ivo Žídek se narodil 4. června 1926 v Kravařích na Hlučínsku. Pocházel z kantorské rodiny a původně chtěl malovat. Ke zpívání ho přivedl otec, který v něm neviděl velký výtvarný talent. U profesora Rudolfa Vaška, významného ostravského hlasového pedagoga, začínal Žídek původně jako barytonista, hlas se mu však rozvinul do tenorové polohy. Malování mu zůstalo jako koníček. Zpěv se začal učit jako sedmnáctiletý gymnazista.

O dva roky později ho už šéf ostravské opery Zdeněk Chalabala angažoval jako sólistu. Z Ostravy šel v roce 1948 přímo do Prahy. Národnímu divadlu zůstal Žídek věrný, i když byl stálým hostem ve Vídni, Stuttgartu a v Berlíně. V zahraničí nezůstal natrvalo, i když měl lákavou nabídku z Vídeňské státní opery, která by znamenala start k hvězdné mezinárodní kariéře. Jako řada jiných kolegů, i on byl postaven před bolestnou volbu.

Souhlas znamenal emigraci a možná doživotní odloučení od domova a blízkých. "Dlouho jsme to se ženou probírali, ale měl jsem v Čechách rodiče, děti. Nakonec jsme se dohodli, že mohu do Vídně zajíždět," uvedl před časem pro MF DNES.

Během událostí v listopadu 1989 nezůstal Ivo Žídek stranou. Veřejně se zřekl titulu národního umělce, na Václavském náměstí zpíval hymnu. Na necelé dva roky pak stanul v čele Národního divadla jako jeho ředitel. V roce 1998 obdržel za svou již uzavřenou pěveckou dráhu prestižní Cenu Thálie.

Své životní zážitky a zkušenosti shrnul do knížky Jak možná věřit, kterou napsal společně s teatrologem Josefem Hermanem. Ivo Žídek byl otcem dvou synů, kteří se rovněž vydali na uměleckou dráhu. Starší Ivo je scénograf, mladší Libor je sólistou Hudebního divadla v Karlíně.

Ivo Žídek. Tenorista Ivo Žídek patřil ke hvězdám zlaté éry české poválečné opery. V Národním divadle zpíval čtyřicet let.

Autoři:
  • Nejčtenější

ANKETA: Jaký byl největší hit od revoluce? Zvolte hit třiceti let svobody

Revoluce roku 1989 přinesla umělcům možnost konečně svobodně tvořit. Dramaturgové hudební stanice Óčko STAR vybrali ve...

RECENZE: Komedie Ženská na vrcholu předvádí, jak ukrást velrybě legraci

Proti současné domácí epidemii romantických komedií už by se mělo v Česku očkovat. Nejnověji divákovu odolnost prověří...

Štědrý večer přinese na ČT novou pohádku Princezna a půl království

Podle tradice připravila Česká televize pro každý ze tří vánočních dní novou pohádku. Na Štědrý večer se představí...

KOMENTÁŘ: Ani Terminátor, ani Rambo. Legendy vydrží jen jednu generaci

Kdykoli kdekoli vyhoří jasný papírový favorit, strhne se pozdvižení. Ale že by se něco takového mohlo přihodit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Iron Maiden: Milníky heavymetalové legendy dekádu po dekádě

Britští Iron Maiden patří k největším stálicím světové heavymetalové scény. Kapela, kterou vede zpěvák Bruce Dickinson,...

Jsou to pořád Tata Bojs, ale snažíme se posunout, říkají členové kapely

Kapela Tata Bojs vydala vinylovou reedici alba Biorytmy z roku 2002 a pracuje na novém materiálu. Některé z písniček...

Premium

Rukavičkář, jenž rozezpíval česká srdce. Génia Hašlera ničil bohémský život

Jeho život odstartoval 31. října 1879 v domku pod zlíchovským kostelíkem. Rodiče pracovali ve Smíchovských sklárnách...

KVÍZ: Jak dobře znáte hitmakera Stinga, který se vrátí do České republiky?

Britský zpěvák Sting se v příštím roce opět vrátí do České republiky. Fanouškům vynahradí koncert, který se měl...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov
SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov

Pojďte si s námi zasoutěžit a vyhrajte LEGO® DUPLO® Tropický ostrov. Veselé tvoření podporuje emoční vývoj i rozvoj jemné motoriky. Odpovězte na jednoduchou otázku a získejte krásnou stavebnici.

Najdete na iDNES.cz