RECENZE: Lou Reed věnoval pražský koncert Václavu Havlovi. Vyjde na DVD

  4:01aktualizováno  4:01
Lou Reed bohatě vynahradil svou neúčast na koncertě k poctě Václava Havla koncem loňského roku. Svoje středeční vystoupení v rámci evropského turné zesnulému prezidentovi za mohutného aplausu věnoval. Záznam koncertu navíc vyjde jako oficiální DVD.

Lou Reed koncertoval 4. července 2012 v pražském Divadle Archa. | foto: ČTK

Našlapané hlediště Divadla Archa, které vytvořilo téměř nedýchatelnou - ale vlastně "správně rockově-animální" - atmosféru v sále i předsálích rozehřívali jak muzikanti z Reedovy doprovodné kapely, tak písničkářka Allison Weissová, která v průběhu hlavního bloku protagonistovi zpívala vokály. Po pravdě řečeno, málokdo asi na jejich vystoupení měl v očekávání budoucího myšlenky. Smutný úděl všech předkapel.

Lou Reed koncertoval 4. července 2012 v pražském Divadle Archa.

Reedova šňůra nese název From VU To Lulu, přičemž první zkratkou je samozřejmě míněna kapela Velvet Underground, Lulu je pak název společného loňského projektu s kapelou Metallica. Právě těmto "hraničním" obdobím své kariéry Reed, obklopený nikoli čtyřčlennou, jak bylo předem avizováno, nýbrž sedmičlennou kapelou (místy hrály až čtyři kytary naráz), věnoval většinu svého repertoáru.

Kdo má Reeda rád opravdu se vším všudy, asi nemohl odcházet nespokojen. Koncert, tedy jak jeho program, tak provedení, nabídl všechno, co dělá Reeda Reedem. Nenápadná propracovanost, snoubená s podstatnou hrstí hráčské anarchie, kořenné rock'n'rollerství s tím, co bývalo v 60. letech experimentem, absolutně nezaměnitelné riffové písničkářství i svérázné baladiérství.

Fotogalerie

Co se intenzity zvuku týče, nejrockovější okamžiky nastaly při hned čtyřech kusech z dvojalba Lulu, z nichž dva, Brandenburg Gate a Junior Dad, základní set rámovaly, a další dva, The View a Mistress Dread, tvořily jeho střed. Dva asi největší velvetovské hity Heroin a I'm Waiting For My Man byly Reedovou podanou rukou ctitelům klasiky hned na druhé a třetí pozici. Další dvě, Beginning To See The Light a Sweet Jane, byly přídavky "na jistotu".

Mezi těmito opěrnými sloupy koncertu pak Reed vybíral ze své sólové tvorby. Sáhl jak k songům všeobecně "provařeným" jako je Street Hassle, Sad Song nebo Walk On The Wild Side, tak i k písním možná poněkud opomíjeným, konkrétně Senselessly Cruel, Cremation a Think It Over.

Lou Reed koncertoval 4. července 2012 v pražském Divadle Archa.

Lou Reed zjevně nestaví svoje kapely podle hráčského mistrovství bez chuti a zápachu - například o houslistovi nebo saxofonistovi rozhodně nelze říct, že by byli jiskrnými instrumentalisty, kteří jeden den hrají jazz, druhý den pop a třetí underground. To nicméně nevylučovalo, že právě houslista se zjevně stal miláčkem pražského publika, zvlášť po svých dvou ďábelsky noiseových sólech v Heroinu. A že saxofonista si jako jeden z mála vysloužil potlesk na otevřené scéně po svém sólovém vstupu do Walk On The Wild Side, de facto okopírovaném ze slavné studiové nahrávky.

I když kapela velice často "hrála do plnejch" právě po vzoru, nastaveném jednou provždy právě Velvet Underground, neztrácely se v její hudbě dvě podstatné věci, a to dynamika a práce s detailem. Obojí skvěle působilo právě třeba v snad na dvacet minut nataženém Heroinu. I v okamžicích, kdy se všichni muzikanti předháněli v exponované hře, Reed s rozvahou Starého Mistra ležérně "šolíchal" struny své kytary a dodával tak jejich řádění dokonalý kontrapunkt.

Lou Reed koncertoval 4. července 2012 v pražském Divadle Archa.

Samotné Reedovo angažmá bylo výbornou ukázkou toho, co všechno se dá s jeho i velmi slavnými písněmi dělat. V ničem si v tomto smyslu nezadá třeba s Bobem Dylanem, který stejně jako on frázuje své hity pokaždé jinak a mnohdy z nich dokáže vytvořit vlastně zcela nové dílo. Dlužno dodat, že Reed se coby vokalista, jakkoli zůstal věren svému polomluvenému stylu, ukázal v mnohem lepším světle, než jak je k vidění na webových záznamech z minulých koncertů turné.

Možná v tom sehrálo roli to, že zpíval "Pražanům, kteří mu rozumějí", možná - a to je pravděpodobnější - si dal více záležet proto, že byl celý koncert natáčen a podle informací pořádající agentury 10:15 Promotion vyjde jeho záznam jako oficiální DVD nahrávka z tohoto turné. My všichni, kteří jsme želeli jeho neúčasti na koncertě Pocta Václavu Havlovi 23. prosince loňského roku (jehož DVD záznam shodou okolností vyšel právě v den Reedova koncertu), jsme tak dostali odpovídající náplast.

Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Zemřel herec Robert Foster. Proslavil se Tarantinovou Jackie Brownovou

V kalifornském Los Angeles v pátek zemřel americký herec Robert Foster, nominovaný v roce 1997 na Oscara v kategorii...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Maminka ze mě chtěla mít kdysi faráře, říká Marek Ztracený

Zpěvák Marek Ztracený vyprodal O2 arenu, tak přidal druhou. Připadal si jako Mercury. Ve středu 1. října přišel šok –...

Mluvme spolu víc a nestyďme se za smutek, vzkazuje zpěvačka Lucie Bílá

Lucie Bílá prožívá velmi šťastné životní období. Potvrzuje to nejen v rozhovoru, ale také na novém albu Ta o mně, které...

Nick Cave přijede představit své aktuální dvojalbum do Prahy

Australský zpěvák, skladatel, scenárista a spisovatel Nick Cave nedávno vydal hluboce intimní nahrávku Ghosteen. Na...

Potřetí a možná naposledy? Eric Clapton, bluesový bouřlivák, se vrátí do Prahy

V březnu oslaví už 75. narozeniny. Důvodů, proč může být příští pražský koncert Erica Claptona ten rozlučkový, je ale...

Najdete na iDNES.cz