Radůzino album Miluju vás je na české scéně událostí sezony

  13:21aktualizováno  13:21
Chtělo to asi hodně zvažování, doslova na lékárnických vahách, nazvat desku Miluju vás a jako dominantní výtvarný doprovod zvolit fotky z rodinného alba. Ale Radůza obojí ustála více než se ctí.

Obava z přílišného otevíraní se a z takzvaných velkých slov totiž platí nejen pro velkou část hudebních tvůrců, ale i posluchačů. Jeden by si mohl myslet (a na základě kusých informací, které albu předcházely, se možná i skutečně lekal), že dříve živelná písničkářka se usadila, pokusí se teď vydat cestou jakéhosi rodičovského lyrismu a hladit po srsti. Ale takové obavy byly zbytečné.

RadůzaUž první písnička Na sudá a na lichá, její první takty, než se přidá k akordeonu exponovaný hlas a první typicky "radůzovské" řádky textu (Ach, domov už tak blízko byl/když osud prásknul do kobyl/a když zas pustinou se daly v trysk/žalem zkroutil se mi pysk), naznačují, že se ocitáme zpět v klasickém zpěvaččině hájemství, které vybudovala zejména svými dosud nejlepšími alby Při mně stůj a V hoře, a že předchozí řadová deska V salonu barokních dam (recenze zde, ukázky a autorčiny komentáře zde) byla sice nikoli nezdařilým, nicméně přece jen úkrokem stranou.

RadůzaPřestože hudebně Radůza navazuje na své dva zmíněné majstrštyky, zároveň se od nich koncepčně i obsahově liší. Jestliže totiž dříve byly jakýmsi nevyřčeným leitmotivem pomyslené "zápisky z cest", tentokrát vlastně album svým způsobem supluje autorčin deník. Dokonce až tak detailně, že u každé písničky najdeme v bookletu přesné datum, kdy ji Radůza napsala. Co konkrétně reflektuje, jaká událost jejího v posledních měsících a letech pohnutého i radostného života (více v rozhovoru zde) byla momentální inspirací, ale ví jen písničkářka sama. Nikdy nebyla z těch, kteří by vyprávěli své příběhy jednoduchými průhlednými slovy.

RadůzaJako vždycky si Radůza hudebně pohrává se žánry a výrazy, je mistryní zlomu, kdy v kontextu alba s převládajícím exaltovaným projevem nasadí v pravý čas křehkou ukolébavku, zazpívanou hlasem, který jako by snad ani nebyl její (Jako zázrakem spíš), nebojí se použít prvky, které upomínají na krylovské pochody stejně jako na "skal a stepí, divočinou" (Ještě poseď, starej brachu), když už se pustí do latiny, je stejně zároveň stylová i svoje jako její umělecká femme fatale Zuzana Navarová (Prostři stůl).

RadůzaJe moc dobře, že se Radůza vrátila opět k akordeonu. V jejích rukou se dokáže tenhle nástroj rozehrát do všech svých barev a nepochybně ji "šťaví" i k jejímu typickému vokálnímu stylu - k harmonice, hlučnému instrumentu, se totiž nedá zpívat tiše, či přesněji "při zdi". Je potřeba ho "překřičet" a přitom nespadnout do hysterie. To Radůza zvládá naprosto s přehledem. A je-li potřeba v zájmu dynamiky alba zvolnit, sáhne ke kytaře nebo pozve na pomoc pár přátel (základní kádr doprovodné kapely tvoří kytarista Peter Binder, baskytarista Jan Jakubec a bubeník Miloš Dvořáček - bylo by mimochodem velmi lákavé tuto sestavu aspoň příležitostně slyšet i živě).

RadůzaNa rukopisu Radůziných textů, který se vyvinul takřka k ryzí dokonalosti a dnes už by byl poznatelný asi i při pouhém čtení "naslepo", je kromě silných proklamativních veršů (za všechny "ani smrt nesrazí mě k zemi, přeci/jen k modlitbě dals mi kolena" nebo "mé tělo v zemi zetlí/ne však mé ´miluju vás´") skvělé "vytahování" krásných a bohužel pozapomenutých slov z českého slovníku - slova jako "pobratim" či "skřele" s takovým gustem snad žádný textař neužívá. Nemluvě o zdařilém vrácení vlastně krásného, přitom příšerně zprofanovaného slova "soudruh" ze sféry vulgarismů do slušné společnosti ("na tu cestu temným lesem/marně hledám soudruhy").

RadůzaAlbum Miluju vás signalizuje, že Radůza dokázala nejen překonat nástrahy osudu, ale také z této bitvy vyjít snad ještě silnější než dřív. A i to pozitivní, co ji v poslední době potkalo, přetvořit za pomoci svého zřejmě bezbřehého talentu v naprosto autentický celek, který se řadí k tomu nejlepšímu, co za svou kariéru dokázala. To, že se jedná o jednu z největších událostí českého hudebního jara, se v tomto kontextu vlastně jeví jako téměř nedůležité. I když pravdivé.

Radůza: Miluju vás
vyd. Radůza Records, distribuce Indies MG, čas 50:10
Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Ulrychovci nabídli naději v normalizaci. Jejich Nikola Šuhaj znovu vychází

Hana a Petr Ulrychovi

Petr Ulrych ve čtvrtek slaví pětasedmdesáté narozeniny, v pátek vyjde v reedici zásadní deska Nikola Šuhaj loupežník,...

RECENZE: Hudebně perfektní Zaz zbytečně přešlapovala na místě

Francouzská zpěvačka Zaz vystoupila 17. února 2019 v pražském Foru Karlín.

Kdyby Zaz celý nedělní koncert v pražském Foru Karlín propařila jako poslední píseň základního setu Toute ma vie, bylo...

VIDEO: Animovaný film Velké dobrodružství Čtyřlístku odhaluje ukázku

Trailer k filmu Velké dobrodružství Čtyřlístku

Nejznámější český komiks Čtyřlístek, který letos slaví padesát let, znovu ožije na plátně. Nový animovaný film vstoupí...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz