Phil Minton

Phil Minton | foto: archiv

Prahu čeká víkend hlasových i nástrojových predátorů

Třetí ročník Free Jazz Festivalu, letos se skutečně lahůdkovým programem, proběhne ve dnech 26. a 27. září v pražském Divadle U Hasičů.

Free jazz jako progresivní styl dodnes ovlivňuje nejrůznější oblasti hudby, i přesto, že v zenitu byl v 60. letech. Dodnes na jeho bázi tvoří řada velmi slavných hudebníků a freejazzové přístupy se odrážejí i do rocku či elektronické hudby.

. Jak vznikl free jazz

Kořeny zcela spontánní a volné (tedy od harmonie, melodie i rytmu oproštěné) improvizace se na některých nahrávkách nacházejí už od konce 40. let, zásadní roli při vzniku stylu však od poloviny 50. let sehrávali zejména saxofonisté Ornette Coleman a John Coltrane a pianista Cecil Taylor. Název stylu pak dal titul Colemanova alba z roku 1961 Free Jazz: A Collective Improvisation. Mezi další významné představitele free jazzu patří Eric Dolphy, Albert Ayler, Archie Shepp, Sun Ra či Pharoah Sanders, free přístup ke hře ovšem ovlivnil ve své době ve větší či menší míře prakticky celou jazzovou scénu.

Limbo (Pavel Hrubý)Na úvod prvního večera festivalu zahraje domácí kapela Limbo, jedna z nejzajímavějších na současné české scéně, která aplikuje některé postupy free jazzu v kontextu psaných jazzových skladeb. Skupina, vedená tenorsaxofonistou Pavlem Hrubým, se nechává ovlivňovat i dalšími hudebními žánry, například world music či starou hudbou.

. Jakou hudbu hraje Limbo

Čtěte recenzi posledního alba kapely

Sólové klavírní vystoupení odehraje slavný ruský, v Izraeli žijící pianista Vjačeslav Ganělin. Už od 60. let byl jedním z vůdčích zjevů tehdy poměrně rozvinutého sovětského progresivního jazzu a v 70. a 80. letech tvořil asi nejslavnější tamní trio spolu s bubeníkem Vladimirem Tarasovem a saxofonistou Vladimirem Čekasinem. Po emigraci do Izraele (1987) vystupoval hlavně sólově a prosadil se i jako skladatel, mj. filmové hudby.

Večer zakončí americko-polské sdružení Sadiq Bey Schwartzegeist, přinášející improvizovaný "crossover" elektroniky a akustických nástrojů. Všestranného newyorského umělce Sadiqa Beye, který je hudebníkem, básníkem, esejistou i výtvarníkem, doplňují v kvartetu mladá polská cellistka Katrin Mickiewicz, její krajan Stanislaw Michalak s kontrabasem a americký bubeník Kenny Martin.

Ekvilibristika hlasů i houslí
Jana KoubkováDalší večer festivalu otevře veteránka domácí avantgardní scény Jana Koubková (jež spolupracovala i na dramaturgii festivalu) v duu s německým saxofonistou a klarinetistou Heinzem Grobmaierem. Dvojice v poslední době spolupracuje především v rámci evropských zájezdů. Grobmaier je v hudebním světě kuriozitou - už 10 let staví vlastní hudební, převážně skleněné nástroje.

Německo-holandské trio Movietalk slibuje zajímavou hudbu už netypickým obsazením: Albrecht Maurer patří k nejdůležitějším světovým houslistům na poli improvizované hudby, Wolter Wierbos s bilancí bezmála stovky nahraných alb a sježděného celého světa má pověst jednoho z nejzásadnějších hráčů na trombon v soudobé hudbě a i pianista Achim Kaufmann se může pochlubit skvělým portfoliem své minulosti. V projektu Movietalk by se měly jejich zkušenosti i talenty sečíst, ne-li znásobit.

Největší hvězdou 3. Free Jazz Festivalu bude bezesporu britský Phil Minton Quartet, jehož lídr patří k vůbec nejvýznamnějším představitelům hudebního improvisingu a mezi "hlasovými ekvilibristy" by těžko hledal konkurenci. Přijíždí v rámci kvarteta ve vynikajícím obsazení s Johnem Butcherem na saxofony, Veryanem Westonem na klavír a Rogerem Turnerem na piano.