Pavel Bobek v době hlubokého temna učil angličtinu zpěvem

  8:11aktualizováno  8:11
Krátce před koncem roku vyšlo Pavlu Bobkovi velmi zajímavé archivní album, které připomíná dnes už pozapomenutou část jeho kariéry: etapu, kdy český národ v době hlubokého temna 70. let učil v televizi anglicky.

Pavel Bobek: Singing Ya Ya Youpie | foto: EMI

Ačkoli s výjimkou období zdravotních potíží nikdy z hudební scény nezmizel, v posledních letech patří Pavel Bobek mezi ty legendy české populární hudby, kterým se podařilo chytit další dech a hlavně, což je to nejdůležitější, nalézt nové, výrazně mladší publikum.

Pavel Bobek na festivalu v Trutnově (2008)

Pavel Bobek na festivalu v Trutnově (2008)

Sehrály v tom roli minimálně tři podstatné faktory. V roce 2008 vystoupil Pavel Bobek jako jedna z hvězd rockového festivalu v Trutnově, kde jeho blok nadšeně přijaly a spolu s ním si jeho evergreeny zazpívaly tisíce lidí z úplně jiného světa i generace.

O dva roky později si zpěvák splnil sen a přímo v americkém Nashvillu natočil album coververzí písní z repertoáru Johnnyho Cashe Víc nehledám... Cash je pro podstatnou část střední a mladší generace ikonou a pro mnohé vlastně jediným zástupcem hudby country, kterého jsou ochotni akceptovat. Bobek jeho roli převzal v českém kontextu.

A za třetí, Pavel Bobek má kolem sebe v současné době hudební partnery, kteří jsou široce akceptováni v nadžánrovém kontextu, tedy hudebníky tak či onak spojené s kapelou Druhá tráva Roberta Křesťana. Přijali jej "za svého" a kooperace je prospěšná pro obě strany.

Zpěvák Pavel Bobek.

Důsledkem toho, že Pavel Bobek prožívá comeback (sice možná ne tak prvoplánový a na první pohled viditelný jako jeho kolega Václav Neckář, ale možná o to trvalejší), je samozřejmě i zvýšený zájem hudebních vydavatelství o jeho nahrávky. Letos tak vydal novinkové album Kruhy a v závěru roku archivní titul Singing Ya Ya Youpie. Připomíná už málem zapomenutou fázi Bobkovy kariéry.

Dnes už to bude působit jako "bájná vyprávění starců", ale skutečně bývaly doby, kdy slyšet angličtinu z českého televizního vysílání bylo absolutní unikum. A televizní kurs tohoto "nejimperialističtějšího ze všech jazyků" byl, zvláště v roce 1977, kdy vznikl, skoro revolucí.

V každém pokračování právě Pavel Bobek, který zde plnil i funkci "učitele", zazpíval jednu lidovou nebo zlidovělou písničku v angličtině. Právě z tohoto portfolia byl základ aktuálního alba sestaven.

Od Pavla Bobka tak slyšíme – s mimořádným vkusem a citem zazpívané – i ty často "nejprovařenější" písničky, z nichž většina zdomácněla i v našich zpěvnících s českými texty.

U nejslavnějších "hitovek" jako jsou Waltzing Matilda, Irene Good Night, White Christmas, Jingle Bells nebo Clementine nám samozřejmě "na první dobrou" naskočí, o které songy se jedná.

Pavel Bobek

Při poslechu pak zjistíme, že The Foggy, Foggy Dew je vlastně Když padla rosa do jetele, známá od Voskovce a Wericha, What Shall We Do With a Drunken Sailor klasická táboráková vyřvávačka V hospodě U tří bernardýnů, Beer Barrel Polka je samozřejmě Vejvodova Škoda lásky a Auld Lang Syne slavný Valčík na rozloučenou.

Písničky v televizi nazpíval Pavel Bobek původně jen za doprovodu klavíru Miloše Nopa – a některé z písniček, známé jinak z širokých orchestrálních aranžmá, jako je třeba White Christmas, mají v tomto základním obsazení nádherný rozměr přirozenosti a prostoty.

Producent alba Luboš Malina nyní původní nahrávky doplnil dalšími party, které přitočili k Nopovu klavíru členové Druhé trávy. Některým číslům výrazně prospěli (Irene Good Night), jinde jsou jejich party spíš "do počtu", ale nepřekážejí.

Jestli albu něco vytknout, tak je to téměř zcela pominutá informační stránka bookletu. O původu nahrávek a okolnostech jejich vzniku se nedozvíme ani slovo, chybí například i jméno zpěvačky, které patří hloas v Oh No, John. Ale to je bohužel odvrácená strana "chytání píležitosti za pačesy" u nás už jaksi tradičně.

Autor:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

VIDEO: Hlas Lízy Simpsonové zpívá o tom, jaké to bude v těhotenství

Herečka a zpěvačka Ivana Korolová

Ivana Korolová je známa především jako herečka ze seriálu Krejzovi nebo dabérka prostřednictvím Hry o trůny či...

Teď jsem Kapitán Demo v sukních, říká „holka roku“ Berenika Kohoutová

Berenika Kohoutová

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová má za sebou už desku Berenika Meets Jazz, jež vznikla ve spolupráci s Emilem...

KOMENTÁŘ: Palestinci, Makedonci, bojkoty. Jinak však Eurovize ctila hudbu

Nizozemský zpěvák Duncan Laurence s trofejí za své vítězství v Eurovizi 2019

Do poslední chvíle nejisté vítězství muzikálně skvělého Nizozemce Duncana Laurence nad mnohými bizáry bylo vítaným...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz