Nový šéfdirigent České filharmonie: ze smlouvy na tři roky bude možná jen „chvilka“

  15:34aktualizováno  15:34
Tříleté působení Izraelce Elijahua Inbala na šéfdirigentském postu České filharmonie je nejisté. Třiasedmdesátiletý mistr taktovky by se měl funkce ujmout počátkem září. Tříletý kontrakt se ale nelíbí budoucímu šéfovi ČF Vladimíru Darjaninovi, který o chodu největšího českého hudebního tělesa začne rozhodovat od 1. července.

Elijahu Inbal | foto: Jiří Jansch/Pražské jaro

Vladimír DarjaninDarjanin s Inbalem v těchto dnech vyjednává o úpravě smlouvy. Publiku se Inbal letos poprvé představí tento čtvrtek a pátek v Rudolfinu. "Navrhl jsem panu Inbalovi kompromisní řešení. Budu se chovat velmi eticky. Chci, aby byl chvilku šéfdirigent," řekl Darjanin. Co znamená "chvilku", ale Darjanin odmítl upřesnit s tím, že zatím nesmí zveřejňovat podrobnosti.

Nevyvrátil, že uvažuje o zkrácení smlouvy. Není-li ve smlouvě uvedeno ustanovení o předčasném ukončení smlouvy, bude podle názoru právníků její ukončení možné pouze po dohodě s protistranou. Lze tedy předpokládat, že bude nutné splnit požadavky dirigenta, včetně těch finančních.

Šéfdirigent se problémů nebojí

Jaké jsou (či byly?) plány Eliahua Inbala

Jak tvrdí Darjanin, každý manažer musí mít varianty řešení a on nabízí lepší, než je současný stav. Příští sezona 2009/2010 v ČF je ale zřejmě již připravena a Darjanin do ní prý nemůže zasahovat.

Pražské jaro 2007 - Zdeněk Mácal"Ve čtvrtek a pátek proběhne na toto téma zásadní jednání, víc nejsem zatím schopen říct," reagoval dosavadní ředitel ČF Václav Riedlbauch, který smlouvu na tři roky s dirigentem Inbalem podepsal loni v únoru. Tehdy filharmonie dlouho hledala vhodného kandidáta po odchodu šéfdirigenta Zdeňka Mácala, který se funkce nečekaně vzdal.

Místo nebylo obsazeno od září 2007 a celou tuto sezonu. Riedlbauch volil mezi kandidáty ve věku od 40 až 70 let, ale hledání prý bylo příliš složité; uvažoval o hlavním hostujícím dirigentovi ČF Rakušanovi Manfredu Honeckovi nebo Estonci Paavu Järvim.

"Jako nový manažer přijdu i s novým managementem a slíbil jsem ministrovi kultury, že s filharmonií něco udělám," uvedl Darjanin. To zřejmě vyvolává ve filharmonii napětí. Podle informací ČTK filharmonie uvažovala o tom, že svolá na příští týden tiskovou konferenci k příští sezoně, od tohoto plánu ale upustila a datum zatím neoznámila.

Česká filharmonie je světová

Čtěte rozhovor s novým ředitelem slavného tělesa

Současné vedení filharmonie několik let slibovalo, že pro orchestr najde mladšího dirigenta, pokud možno českého původu. Média spekulovala o třicátnících Tomáši Netopilovi či Jakubu Hrůšovi, ale podle Riedlbaucha byli pro tuto pozici stále příliš mladí. Nejvhodnějším šéfdirigentem by podle Riedlbaucha i Darjanina byl Jiří Bělohlávek, který však působí v prestižní funkci šéfdirigenta londýnského Symfonického orchestru BBC. Jak vyplývá z dosavadních rozhovorů, mladší generaci dirigentů by se Darjanin nebránil.

Eliahu InbalJaký názor na upravení smlouvy má Elijahu Inbal, nebylo možné zjistit. Rozhovory zatím neposkytuje. Loni v únoru prohlásil, že žádné problémy s filharmonií neočekává a byl by velmi zklamaný, kdyby na nějaké narazil. Různé spory s hráči nebo s vedením ČF mělo v minulosti mnoho šéfdirigentů.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

Odešel z Europe, ale je zpět. Nesnášel jsem ty vlasy, líčí John Norum

Skupina Europe - kytarista John Norum

Festival Benátská! s Impulsem hostí 26. července v Liberci švédskou kapelu Europe. Co si mohou fanoušci od ní slibovat?...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.

Najdete na iDNES.cz