Kytaru napříč žánry zahájí „Superstar“ Vicki Genfan

  12:14aktualizováno  12:14
Program 11. ročníku festivalu Kytara napříč žánry zahájí v neděli 19. října v pražském Dejvickém divadle americká hudebnice Vicki Genfan.

Vicki Genfan | foto: Kytara napříč žánry

Tato virtuózní skladatelka a interpretka hraje na kytaru kromě jiného ve stylu finger-picking a kytaru používá jako perkusní nástroj v multižánru folku, jazzu, popu, soulu i world music. V tomto roce navíc jako první žena v historii soutěže získala prestižní ocenění Guitar Superstar 2008.

Žánrové rozpětí Vicki ilustrovala na všech dosud vydaných albech – mimo jiné na nahrávkách Outside the Box (2000) nebo na živém albu Live (2003). O svých vlastních tvůrčích cestách a celkové inovativní hře na kytaru přesvědčila na dva roky staré desce Up Close & Personal.

Recenzenti se shodli, že v případě Vicki Genfan nejde jen o brilantní hráčskou techniku, ale celkové vymykající se aranžmá a melodičnost. Kritik Frankfurter Allgemeine její produkci označil dokonce za "novou kulturu".

Vicki Genfan: Atomic Reshuffle

Superstar na turné
Vicki Genfan je držitelkou prestižní ceny časopisu Guitar Player, objela se svým koncertním programem celý svět a nyní v rámci Kytary napříč žánry odehraje vedle hlavního města také několik koncertů po Čechách. Hned v pondělí 20. října se představí na Zámečku v Řevnicích, následující den zahraje v plzeňském House of Blues a ve středu 22. října zahraje v komornějším prostoru Loutkového divadla v Dolní Poustevně.

Následující koncert dne 23. října si Vicki Genfan zahraje spolu s legendou české kytarové mimožánrové scény Dagmar Andrtovou – Voňkovou v Aule benešovského gymnázia. "Spojit tyto dvě vynikající osobnosti, kytaristky a zpěvačky na jednom podiu pro mne zaručuje hudebně inspirační a divácky výjimečný zážitek," říká dramaturg festivalu Stanislav Barek.

Dagmar Andrtová – Voňková, známá především pro svou zcela originální experimentátorskou hru na kytaru, ke které patří hra oběma rukama na hmatníku nebo použití smyčce a která přinesla skladatelce věhlas a koncertní turné po celé Evropě, se v současnosti navrací zpět k hravému folkovému písničkářství.

Ke svému závěrečnému koncertu v Čechách Vicki Genfan vedle Dagmar Andrtové přizvala ještě mladou talentovanou kytaristku Martinu Trchovou. Dámské trio rozmanité jak žánrově, tak generačně vystoupí v sobotu 25. října v Žižkovském divadle.

Vicki Genfan: Ain´t Got Love

Další kytaristé napříč žánry
Koncerty Vicki Genfan zahájí velké říjnovo-listopadové hody pod hlavičkou Kytary napříč žánry. V jejím rámci bude koncertovat francouzský multiinstrumentalista českého původu Jan Vaclav Vanek se svým triem, Romantic Guitar Duo ve složení Karel Fleischlinger a Jan Tuláček, sólový kytarista Patrick Vacík či Duo Acoustic Joy ve složení Miroslav Nosek a  Michal Šinka. Bližší informace a data koncertů najdete zde.

Hlavní hvězdy festivalu budou letos dvě. Českému publiku dobře známý Australan Tommy Emmanuel se do Prahy vrací po roce. Tentokrát vystoupí 21. listopadu v Kongresovém centru za doprovodu ženského smyčcového kvarteta The Eve Quartet Prague.

Festival vyvrcholí 29. listopadu v Lucerna Music Baru vystoupením Biréliho Lagrènea s kapelou Gypsy Project. "Koncert Biréliho Lagrènea nabídne zcela výjimečný pohled na romskou tradiční hudbu," uvádí Stanislav Barek.

Autor:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

PRVNÍ DOJMY: Jaromír Soukup je Premiér. Naštěstí ještě ne premiér

TV Barrandov tvrdí, že sitcom Premiér je parodická politická satira. Šéf stanice tvrdí, že v ní hraje. Nic z toho není...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Video připomíná, jak sbor diváků zaskočil Laru Fabian. Rozpláčete ji i v Praze?

Lara Fabian se na koncertě chystá zazpívat svou nejslavnější písničku Je t'aime. Fanoušci v publiku ale přebírají...

Premium

Maminka ze mě chtěla mít kdysi faráře, říká Marek Ztracený

Zpěvák Marek Ztracený vyprodal O2 arenu, tak přidal druhou. Připadal si jako Mercury. Ve středu 1. října přišel šok –...

VIDEO: Mandrage to v novém videoklipu vidí růžově

Příběhem o lásce a vášni, který se ve videoklipu Vidím to růžově odehrává, předznamenává kapela Mandrage novou desku,...

VIDEO: Podívejte se na nový klip kapely Wohnout k písni Mandragora

Zpočátku se na trhlou čtveřici Wohnout dívalo tak trochu skrz prsty, ona zatím vyrostla ve svébytné těleso a dnes má už...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz