Kytara bude letos křižovat napříč žánry od flamenka po rytmy Afriky

  13:55aktualizováno  13:55
Výjimečný dramaturgický záběr nabídne i letos tradiční festival Kytara napříč žánry, jenž tentokrát vsadil i na ethno a world music. Hlavní hvězdou je španělský představitel stylu flamenco Vincente Amigo.

Vicente Amigo | foto: Gloria Rodriguez

Průběžnou přehlídku zahájil už na jaře miláček zdejšího publika, australský kytarový virtuos Tommy Emmanuel. V červnu vystoupil ještě držitel ceny Guitar Superstar 2007 italský kytarista žijící v San Francisku Peppino D´Agostino. Koncertem Vicente Amiga 15. listopadu v divadle Hybernia program festivalu vygraduje. Kytarista přiveze úplně nový hudebně-taneční projekt nazvaný Paseo de Gracia.

Mezi 9. říjnem a 30. listopadem, kdy probíhá hlavní část letošní Kytary napříč žánry, se uskuteční patnáct večerů nejrůznějším způsobem spjatých se strunnými nástroji. Vedle hvězdného Amiga se pořadatelům podařilo získat hosty až z Burkiny Faso, Guatemaly či Mexika.

Jako každý rok se koncerty zdaleka neodehrají jen v Praze: tour plan obsáhne rovněž Benešov, Tábor, Varnsdorf, Černošice, Dolní Poustevnu, Pardubice, Kadaň a Chýni u Prahy. „Hra na kytaru v jejích nejrůznějších podobách má i mimo hlavní město tisíce příznivců a nám se tento přístup velmi vyplácí,“ říká zakladatel Kytary napříč žánry Stanislav Barek.

Zahájení podzimní části festivalu připadne na 9. října, kdy v pražské Písecké bráně zahraje americký muzikant kombinující funky s náročnou prstovou technikou Adam Rafferty a folk-jazzová písničkářka a kytaristka Markéta Zdeňková, která vystoupí se svým triem a houslistkou Kateřinou Janálovou.

Jedním z nových objevů pořadatelů festivalu nesporně bude rumunský kytarista Eduard Leata. Divokou odbočkou se stane dvojice koncertů afrického hudebníka Mammadou Diabate s projektem Percussion Mania z Burkiny Faso. V pražském Paláci Akropolis (13. 11.) a v Kulturním domě Kadaň (14. 11.) se strhne rytmická bitva, při které upadají do transu nejen sami hudebníci.

Členové tohoto uskupení hrají na africké domorodé nástroje, mezi nimiž stojí za zmínku např. strunný nástroj ngoni. Je to velký nástroj vyrobený ze dřeva a kůže a svou velikostí připomíná indický sítár.

Absolutním vrcholem letošní Kytary napříč žánry ale bude večer v režii Vicenta Amiga, jenž bývá označován za kytaristu 21. století. Rodák ze Sevilly je držitelem Latin Grammy z let 2001 (nejlepší flamenco album - Ciudad de las ideas) a v roce 2002 získal cenu za nejlepší tvorbu v oblasti flamenka.

Mnozí v něm vidí následovníka legendárního Paka de Lucíi a označují ho za jedinečného umělce, skvělého virtuóza a neúnavného hledače rytmů i zvuků. Více než u de Lucíi je u něj patrné sepětí flamenka s jinými žánry, hlavně s jazzem.

O svém nejnovějším albu Paseo de Gracia prohlašuje: "Obsahuje širokou paletu melodií a osobně je vnímám jako nové hudební dobrodružství, protože se tu v některých skladbách pouštím mimo oblast flamenka. Písně na albu jsou utvářené pohledem flamenkového umělce, neboť tento styl znám a miluji celý svůj život. Jejich pojetí je však odlišné, neboť jsem do nich zakomponoval zpěv, kytaru a zajímavé melodie."

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

GLOSA: Prvnímu dni Colours vládly ženy… a Radek Pastrňák z Buty

Florence + The Machine - Colours of Ostrava 2019

Úvodní program 18. ročníku festivalu Colours of Ostrava se nesl ve znamení velkých ženských hlasů. Středeční nabídka...

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

GLOSA: Colours of Ostrava se ve čtvrtek proměnily v Kryštofkemp

Kryštof - Colours of Ostrava 2019

Ze světových jmen dorazil skotský písničkář a objev podle Brit Awards Tom Walker, britský zpěvák Rag’n’Bone Man nebo...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz