Jiří Pavlica: Mám k Velehradu intimní vztah

  11:26aktualizováno  11:26
Na velehradských slavnostech vystupuje každým rokem. Duchovní rozměr a energie tohoto poutního místa ho fascinuje a inspiruje.

Hradišťan - Jiří Pavlica - Hradišťan - primáš kapely Jiří Pavlica. (4. července 2004) | foto: Michal ŽákiDNES.cz

Řeč je o primáši Hradišťanu, zpěváku a skladateli Jiřím Pavlicovi. Pravidelně na Velehradě hraje lidem na Koncertu lidí dobré vůle na slavnostech svatých Cyrila a Metoděje, nebude chybět ani letos.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Speciál Dny lidí dobré vůle Velehrad 2006

Tentokrát je pro Jiřího Pavlicu vystoupení na Velehradě mimořádně slavnostní ještě z jednoho důvodu. Bude to totiž krátce po premiéře mimořádně náročného projektu s pražským symfonickým orchestrem FOK, pro který napsal známý hudebník ze Starého Města suitu Chvění.

Premiéru měla tato skladba na festivalu Smetanova Litomyšl. Reprízy jsou naplánovány v září na pražských  koncertech ve Smetanově síni Obecního domu. Kromě Jiřího Pavlici, Hradišťanu a orchestru FOK v unikátním projektu účinkují také pěvci ze Sibiře.

S Hradišťanem je mohli vidět už návštěvníci koncertu, který se minulý týden uskutečnil v zámku v Bystřici pod Hostýnem. Dalším hostem projektu je americká gospelová zpěvačka Brenda Jackson, která se po vystoupení na Smetanově Litomyšli představí také divákům ve Zlínském kraji - na úterním velehradském koncertu.

Jiří Pavlica se s muzikou Hradišťan často pouští do podobných fůzí, v nichž se setkávají hudební motivy a muzikanti různých etnik ze všech koutů světa. Například s africkým hudebníkem Dizu Plaatjiesem vydal Pavlica album Mys dobré naděje, nahrál také desku s japonským multiinstrumentalistou Yaskazem.

Také duchovní křesťanská témata jsou Jiřímu Pavlicovi blízká. Složil vánoční mši, kterou nazval Misa brevis. Ve velehradské bazilice každým rokem pořádá vánoční štěpánské koncerty. Tradičně účinkuje i na Koncertu lidí dobré vůle v rámci cyrilometodějské pouti.

„Hrajeme na velehradských koncertech už od samých začátků. U prvních ročníků jsem se podílel i na jejich dramaturgii. Hradišťan má na Velehradě i jakousi roli hostitelů, pravidelně tento koncert začínáme Velkomoravským chorálem, zhudebněným staroslověnským textem svatých Cyrila a Metoděje. Roli hostitelů budeme plnit i letos a tradičně budeme koncert zahajovat i končit,“ říká Jiří Pavlica.

Co pro vás znamená poutní místo Velehrad? Máte k němu určitě blízký osobní vztah…
Můj vztah k Velehradu samozřejmě nesouvisí jen s koncerty, ale je daleko hlubší. Narodil jsem se v Uherském Hradišti a žiji ve Starém Městě, odkud je to na Velehrad kousek. To místo vnímám velmi výrazně jako významné duchovní centrum. A v posledních letech také jako centrum setkávání se kultur a různých duchovních směrů z východu i ze západu. K Velehradu navíc mám svůj velmi silný osobní, soukromý a intimní, vztah.

V sobotu měl premiéru váš projekt s pražským symfonickým orchestrem FOK. Můžete jej přiblížit?
Tento projekt se jmenuje Chvění. Byl jsem požádán symfonickým orchestrem FOK, abych vytvořil celovečerní pořad. Napsal jsem suitu nazvanou Chvění s podtitulem Suita dialogů. Celá skladba je o dialozích. Vedeme se symfonickým orchestrem společně hudební dialog mezi sebou, ale také dialog s minulostí, dialog historický. Při té příležitosti jsem zhudebnil opět jeden ze staroslověnských textů svatého Cyrila a také předmluvu k Dalimilově kronice, která je nejstarší česky psanou písemnou památkou. Budou tam také dialogy etnické a zahraniční hosté. Zhudebnil jsem proto i altajskou poezii. Zpívají ji tři altajští zpěváci hrdelním alikvotním zpěvem. Dalším hostem je americká zpěvačka Brenda Jackson, kterou doprovázíme s Hradišťanem. Zpívá americké gospely. Vedle toho jsou tam také dialogy o naději. To jsou zhudebněné básně Vladimíra Holana, Jana Skácela nebo Jířího Brabce.

Proč jste vaší skladbě dal jméno chvění?
Celá suita je zarámována motivem chvění, protože co je bez chvění, to není pevné. Pokud se každý cítíme být pevný v tom svém, jsme schopní ve své pevnosti vést dialog s jinými. Rád bych, abychom se dopracovali k tomu vzájemnému chvění. K pevnosti na straně jedné a na druhé straně k chvění z radosti, že jsme se dospěli k našim dialogům a že se tyto dialogy podařily. To je podstata celého projektu, který jsem psal půl roku. Je to práce pro celý symfonický orchestr, pro Hradišťan, pro skupinu Jumping Drums, která tam také účinkuje, pro americkou pěvkyni Brendu Jackson a trio Altai Kai ze Sibiře.

Chystáte se tento projekt nahrát i na kompaktní disk a vydat?
Uvidíme. Předpokládám, že ano.

Americká zpěvačka Brenda Jackson bude účinkovat i na velehradském koncertu. Budete ji s Hradišťanem doprovázet i tam?
Ano, jeden z gospelů bychom měli společně zahrát i na Velehradě. Vyloučena ale nejsou ani další překvapení. Možná budeme doprovázet Martu Kubišovou nebo Petra Koláře. To vše ale ještě není rozhodnuto.

Vidím, že skutečně velice rád experimentujete a pouštíte se do nových věcí s novými lidmi...
Takový je život. Nemůžeme ustrnout na jednom místě.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Karel nemá rád, když ho imituju, řekl o Gottovi Michal David v Rozstřelu

Michal David, Jitka Zelenková a  novinář Václav Hnátek v Rozstřelu o Karlu...

Karel Gott je nejen neopomenutelný fenomén, ale především muž, který v neděli oslaví neuvěřitelné osmdesáté narozeniny....

GLOSA: Prvnímu dni Colours vládly ženy… a Radek Pastrňák z Buty

Florence + The Machine - Colours of Ostrava 2019

Úvodní program 18. ročníku festivalu Colours of Ostrava se nesl ve znamení velkých ženských hlasů. Středeční nabídka...

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz