GLOSA: Kraftwerk potvrdili všechny stereotypy o německém sucharství

  10:57aktualizováno  10:57
Sobotní program festivalu Metronome na pražském Výstavišti nabídl výtečný koncert britské kapely Primal Scream, dramaturgicky zvláštní komponované vystoupení pod názvem Hlasy svobody a očekávatelně, byť poněkud nudně vyvrcholil setem německé elektronické legendy Kraftwerk.

Kolem půl dvanácté v noci se na internetovém fóru obyvatel Prahy 6 objevila stížnost, jak i přes zavřená okna rezonuje byt na Hanspaulce a dítě nemůže spát. Podezřelý? Metronome!

Což je podivné, protože tou dobou hrál Adrian T. Bell v uzavřeném Planetáriu a jedinou venkovní produkcí byli zrovna němečtí Kraftwerk na hlavním pódiu otočeném kamsi ke Štvanici. Pro mimopražské – to je na opačnou stranu. A přesto, že akustika je mocná čarodějka a zvuk se třeba díky větru dokáže dostat do roztodivných míst, zdá se, že vrcholící festival na rozhraní Výstaviště a Stromovky tentokrát na vině s hlukem být nemohl.

Už proto, že německá elektronická legenda byla aspoň zpočátku svého vystoupení utlumená až běda. Že Kraftwerk – čtyři pánové stojící u nabobtnalých pultíků jak z televizního Riskuj – potvrzují stereotypy o germánském sucharství, je známo. Slibovaná 3D show, kvůli které se u vchodu rozdávaly speciální brýle, se omezila na pár efektů s prolétajícími číslicemi nebo létajícím talířem. Možná, že ti, kteří urvali místo přímo pod pódiem mohli mít při pohledu na projekční plochu zážitek srovnatelný s kinem, s každým dalším metrem vzdálenosti však dojem rapidně klesal.

Dalo by se psát i o tom, že často černobílé videozáběry (třeba ve skladbě Tour de France) zrovna dojem velkolepé obrazové show nepodporovaly, ale budiž, na tom koncerty nutně nestojí.

Problém byl ovšem v tom, že až příliš vyklidněná show Kraftwerk nedokázala až na nejvěrnější fanoušky lidi příliš strhnout. K dobru je potřeba připsat, že na rozdíl od jiných elektronických velikánů není jejich produkce tak hrozně monotónní. Ale představení, ze kterého by návštěvníci odcházeli s očima navrch hlavy, se prostě nekonalo.

Fotogalerie

Rozpaky budila i dramaturgie komponovaného vystoupení nazvaného Hlasy svobody. Od osmi večer se na hlavním pódiu představil výběr tuzemských zpěvaček – od Lenky Filipové po Báru Polákovou. Snahou bylo připomenout třicet let od sametové revoluce, fotky z té doby se také na obrazovkách prolínaly s děním na pódiu, a snad také naředit zástup chlapů u festivalových headlinerů.

To snad šlo zařídit lépe než pomocí defilé, kde se střídaly dámy jedna po druhé a trochu bez ladu a skladu a často i bez zjevného vztahu k revolučním událostem zpívaly vesměs svoje písně. Zaujala Lenka Nová, která písní Všechno nejlepší na pódiu reprezentovala i Hanu Hegerovou, Tereza Černochová, jež zpívala (You Make Me Feel Like) A Natural Woman od Arethy Franklinové, nebo Charlotte z Ohm Square hlavně tím, že zvládla bleskurychle přeběhnout z jiné scény, kde její domovská kapela hrála ještě pár minut předtím. Jaké hlasy svobody to měly zaznít, není známo. Původní a zjevně pracovní název „Ženský výběr“ by koncertu seděl víc.

Z podvečerního programu fanoušky potěšila kapela Jungle nebo kytaristka Anna Calvi, nekorunovaným králem sobotního programu však byli Primal Scream. Do Česka zavítali v rámci šňůry nazvané Maximum Rock’n’Roll: The Singles Tour a nic menšího než energický rokenrol taky publiku nenabídli.

Zvuk plný kytar včetně dvanáctistrunného Rickenbackera a kláves včetně Hammondek a Bobby Gillespie zpívající a tancující po pódiu v růžovém obleku. Tady bylo vše v pořádku. Gillespie zrovna v sobotu oslavil šestapadesáté narozeniny a festival si zjevně užíval nadmíru, protože byl v areálu k vidění už v pátek. Díky bohu za takové muzikantské srdcaře.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

GLOSA: Skvělého Johna Butlera překonala jen utajovaná Aneta Langerová

John Butler Trio - Colours of Ostrava 2019

Páteční program Colours of Ostrava byl alespoň pohledem na hlavní scény asi dosud nejpestřejším dnem celého ročníku....

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

GLOSA: Prvnímu dni Colours vládly ženy… a Radek Pastrňák z Buty

Florence + The Machine - Colours of Ostrava 2019

Úvodní program 18. ročníku festivalu Colours of Ostrava se nesl ve znamení velkých ženských hlasů. Středeční nabídka...

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?

Najdete na iDNES.cz