Haasovo kvarteto získalo prestižní hudební cenu v Cannes

  17:13aktualizováno  17:13
Kvarteto Pavla Haase vyhrálo v kategorii komorní hudby prestižní cenu na mezinárodním veletrhu gramofonového průmyslu (MIDEM) Classical Award 2009.

Kvarteto Pavla Haase | foto: Marco Borggreve

Cenu udělila šestnáctičlenná odborná porota MIDEM. Kvarteto ocenila za album s Janáčkovým Smyčcovým kvartetem č. 1 a Haasovým kvartetem č. 1 a 3. Veletrh začal v neděli 18. ledna a potrvá do středy.
 
"Strašně si toho vážíme. Očekávali jsme spíš, že naše druhé CD s tímto dílem nebude až tak atraktivní. Jsme rádi, že si nás všimli i ve Francii, " řekl člen souboru, slovenský violoncellista žijící v Praze Peter Jarůšek. Za stejné CD bylo mimo jiné už na podzim kvarteto nominováno na cenu nejuznávanějšího britského odborného časopisu Gramophone.

Kdo tvoří kvarteto

Kvarteto vzniklo před pěti lety a nyní hraje ve složení Veronika Jarůšková (housle), Eva Karová (housle), Pavel Nikl (viola) a Peter Jarůšek (violoncello).

Vzhledem k pracovním závazkům si soubor nemohl cenu v Cannes převzít osobně, zastoupila jej ředitelka Supraphonu Jana Gondová. "Od první desky se jejich výsledky setkaly s neuvěřitelným ohlasem a jejich popularita jasně pokračuje. Toto je jejich druhá deska. V současné době s nimi připravujeme novou nahrávku na září s dílem Sergeje Prokofjeva," řekla Gondová.

Haasovo kvarteto získalo loni v říjnu již za své debutové album rovněž s kompozicemi Janáčka a Haase cenu časopisu Gramophone.

Ostatní ceny Classical Awards, které si převezmou umělci osobně, budou slavnostně vyhlášeny v úterý večer. Ceny, které jsou výhradně určeny pro klasickou hudbu, uděluje porota složená ze zástupců nejvýznamnějších světových gramofonových periodik, rádií a vydavatelství z Velké Británie, Německa, Finska, Švýcarska, Itálie, Francie, Španělska a Belgie.

Kvarteto Pavla Haase

Kvarteto pojmenovali hudebníci podle brněnského skladatele Pavla Haase (1899 - 1944), který zahynul v Osvětimi. Za předloňské debutové CD získali cenu dalšího britského hudebního časopisu - BBC Music Magazine.

V minulosti kvarteto získalo výroční cenu Českého spolku pro komorní hudbu, první místo mezinárodní interpretační soutěže Pražského jara a italské soutěže Paola Borcianiho, kterou smyčcová kvarteta považují za své "mistrovství světa".

Autoři: , ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Karel nemá rád, když ho imituju, řekl o Gottovi Michal David v Rozstřelu

Michal David, Jitka Zelenková a  novinář Václav Hnátek v Rozstřelu o Karlu...

Karel Gott je nejen neopomenutelný fenomén, ale především muž, který v neděli oslaví neuvěřitelné osmdesáté narozeniny....

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Najdete na iDNES.cz