Jaroslav Svěcený a Michal Dvořák odpovídají na otázky čtenářů iDNES.cz (19....

Jaroslav Svěcený a Michal Dvořák odpovídají na otázky čtenářů iDNES.cz (19. června 2008). | foto: David Votruba, iDNES.cz

Dvořák a Svěcený: Vivaldi má co říct i dnes

  • 1
Rocker Michal Dvořák a houslový virtuos Jaroslav Svěcený spojili své síly a natočili vlastní úpravu slavného Vivaldiho Čtvera ročních období. "Snažili jsme se uchopit jeho dílo tak, jak by jej snad udělal dnes," svěřili se v on-line rozhovoru čtenářům iDNES.cz.

Pro některé se v případě alba Vivaldianno možná jedná o znesvěcení barokního klasika, pro oba hudebníky je ovšem tento experiment se zvuky klasických, etnických i elektronických nástrojů potvrzením nadčasovosti Vivaldiho génia.

. ODPOVĚDI NAJDETE ZDE

"Vivaldi bohužel dostal nálepku komerčního skladatele, což je samozřejmě nesmysl. To, že na jeho hudbu jsou plné sály, neznamená, že je komerční. Vivaldi ze všech klasických skladatelů nejvíce inspiruje současné skladatele a aranžéry. To je znamení, že má stále co říct i dnes," míní oba hudebníci.

"Jde nám o to, aby naše zpracování Vivaldiho stále dýchalo hudbou, emocemi a pozitivní energií," říká Svěcený. "Chtěli jsme to udělat jinak a hlavně dokázat, že to jde," dodává Dvořák.

Poprvé se setkali před šesti lety při koncertu Lucie v Opeře. "Zahrál jsem si s nimi písničky, které jsem mohl houslemi jakoby dokreslit," vzpomíná Svěcený.

"Pak jsem dostal nabídku, abych udělal muziku pro celosvětovou barmanskou soutěž v Praze. Měla to být hudba energická a zároveň slavnostní. Zavolal jsem Jardovi Svěcenému - pojďme to zkusit," dodává Dvořák.

Právě tato spolupráce byla momentem, který je dovedl k Vivaldimu. Oběma muzikantům z naprosto odlišných žánrových sfér pak trvalo tři roky, než "hold velikánu, který inspiruje a má stále co říct," spatřil světlo světa.

"Každý pokus o jiné aranžmá Vivaldiho je nutné několikrát ověřit. Zkoušeli jsme asi padesát nástrojů, abychom zjistili, jestli se k muzice hodí a jestli se dobře pojí se zvukem houslí. Jistě, s dnešní technologií lze dělat čáry, ale trvá hodně dlouho, pokud má být výsledek zajímavý a vkusný," vysvětluje Dvořák.

Na Vivaldiannu přitom oba muzikanti nepracovali sami. Přizvanými hudebníky pro spolupráci byli třeba Radim Hladík, Ondřej Smeykal, Ladislav Brom, Jiří Janouch, bolivijský indián z Chochabamby, Miloš Vacík a pěvecký sbor.

Jaroslav Svěcený je přední houslový virtuos, jehož koncertní turné obsáhla všechny světadíly. Navíc se stal prvním českým houslistou, který natočil hudební nosič pro firmu Sony Classical. Hudebníka, skladatele a producenta Michala Dvořáka pak znají především fandové už neexistující slavné skupiny Lucie.

"Jsme nejen kamarádi, ale i přátelé. Ale kromě společných hudebních a společenských aktivit toho mnoho nestíháme," prozradili Dvořák se Svěceným čtenářům.