Ten se rozhodl využít vlastního fenoménu k propagaci klasické hudby. Loni na podzim vybídl profesionální i amatérské hudebníky, aby zaslali videonahrávky své hry a tím se zařadili do konkurzu o místo v YouTube Symphony Orchestra.
Přihlásilo se přes tři tisíce uchazečů z celého světa. Odborná porota vybrala dvě stě finalistů. O jejich klipech pak hlasovala komunita registrovaných uživatelů YouTube a pomohla tak určit definitivní podobu devadesátičlenného tělesa.
Vítězný tým, jehož složení bylo oznámeno v pondělí, získá letenky do New Yorku, kde se bude připravovat na společný koncert. Ten se uskuteční 15. dubna v koncertní síni Carnegie Hall pod taktovkou významného amerického dirigenta Michaela Tilsona Thomase.
Uspěli i Češi
Soutěžního klání se zúčastnilo rovněž třináct Čechů. Tři z nich se probojovali až do samotného orchestru: houslisté Jakub Fišer a Ondřej Martinovský z Pražské komorní filharmonie a violoncellista Michal Greco z Filharmonie Brno. V New Yorku je kromě koncertu čeká i seminář se světovými hudebníky.
"Je to prostě skvělé. Poprvé se podívám do Spojených států a zahraji si v Carnegie Hall! Navíc se těším, že se poznám s novými lidmi," pochvaluje si houslista Fišer, v současnosti student pražské AMU.
Také on poslal v souladu s podmínkami konkurzu dvě videa: jednu klasickou skladbu dle vlastní volby a pak příslušný part Internetové symfonie č. 1 Eroica, kterou pro tuto příležitost složil soudobý americký skladatel Tan Dun.
Podle Janky Zichové z české pobočky společnosti Google, které portál YouTube patří, je projekt zatím jednorázový. "Budeme se však snažit udržet mezi výherci spojení a kdo ví, třeba jednoho dne vznikne druhý symfonický orchestr YouTube."