Finále SuperStar 2

Finále SuperStar 2 - Společná píseň letošních finalistů - velké finále soutěže Česko hledá SuperStar. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Česko hledá SuperStar III: Odpískáno!

  • 38
Třetí řada vyhledávací soutěže Česko hledá SuperStar nebude. Od finalistů druhé série, kteří teď vydávají své desky, se příliš neočekává.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Přijde Hvězdná akademie, další reality show?

- o možném propojení SuperStar a Big Brother

"Ne," odpověděl lakonicky na otázku, zda se chystá třetí řada soutěže Česko hledá Superstar její koordinátor pro televizi Nova Pavel Zuna. Vydavatelství Sony BMG, které má na SuperStar opci, se k předpokládaným prodejům desek finalistů druhé řady vyjadřuje opatrně.¨

"Nehodláme zveřejňovat naše prodejní cíle u jednotlivých umělců – z pochopitelných důvodů nechceme, aby si mysleli, že některému z námi vydávaných věříme víc a jinému méně," potvrzuje Zdena Sellingerová z labelu Sony BMG. "Celkově se dá říct, že očekáváme tak pětatřicetní prodeje oproti loňsku, tak uvidíme."

Zdá se, že bublina SuperStar definitivně praskla. Co se stalo?

Aneta a Sámer jsou jen jedni
První ročník Česko hledá Superstar byl fenomén a navíc přinesl dvě opravdové hvězdy -  Anetu Langerovou a Sámera Issu, kteří by se bez pomoci vyhledávací soutěže těžko sami od sebe probojovali do čela domácího showbusinessu. V druhém pokračování osobnosti jejich typu chyběly, ba co víc, o hvězdičky, které se snažily prostřednictvím televizní obrazovky zaujmout, diváci ani moc nestáli, což se projevilo na v podstatě poloviční sledovanosti.

Přitom vše začalo slibně -  především díky Štěpánu Turkovi, který svou písní Stávka dýdžejů mimochodem prorokoval i průběh letošního Czechteku. Pak už nic. Soutěž se unaveně prokousala do finále a na závěrečném koncertu byla Sazka Arena zaplněna jen z poloviny. Přitom jen rok předtím ji Aneta, Šárka, Sámer a spol. vyprodali hned dvakrát.

Jména z druhého ročníku pohořela v přímém porovnání i v terénu – třeba na letním Sázavafestu. Tak jako minule dostala příležitost živě se prezentovat Aneta Langerová, i letos se rockerům představily nové tváře, které soutěž vytrhla. Moc dobře to ale nedopadlo. "Aneta byla mnohem přitažlivější. Původně jsme chtěli vzít jen Gábu Al Dhábu, ale nakonec nám Nova do programu protlačila i Bendeho a Horvátha. Překvapilo mě, jak byli oba slabí," říká dramaturg festivalu Pavel Kloupar.

Jsou SuperStar out?
Míša Nosková, Janika Kolářová, Michal Hudček, Petr Bende nebo Ali Amiri, ti všichni dost možná plýtvají energií zbytečně. Zdá se, že mnohem větším vánočním tahákem bude iPod s podpisem Anety. Jsou tedy SuperStars "out"?

"Nevím, jestli jsou úplně mimo, počkám si na všechna alba," soudní hudební kritik Vladimír Vlasák z MF DNES a dodává: "Pravda je, že druhé kolo vyneslo méně osobností, ale o to více běžných tváří, byla to opravdu větší nuda. Hlásili se do něj lidé, kteří už viděli efekt superstar v praxi. Tím pádem více taktizovali, přemýšleli, hledali kompromisy a soutěž ztrácela tah."

Svůj podíl na menším úspěchu druhé řady má podle Vlasáka i dramaturgie pořadu, která soutěžící tlačila do archaických formátů. "Druhý ročník byl hodně zahleděný do minulosti české populární hudby, soutěž nepřinesla nové impulsy nebo výzvy. Nyní bude záležet na producentském a autorském zázemí superstars, které by mělo zúročit jejich mediální bonus," soudí Vlasák.

Autorská krize?
A právě nedostatek autorského zázemí je evidentně největším důvodem, proč jsou desky většiny SuperStars hudebně tak nekvalitní a potažmo i méně úspěšné, než by mohly být. "Ta soutěž vygeneruje talenty, ale nemůže je naroubovat na životodárný kmen dobrých autorských a producentských týmů, které u nás v popu prostě téměř neexistují," soudí hudební publicista Petr Vizina z Lidových novin.

V tom se s ním shoduje i Vlasák: "Interpretů je vcelku dostatek, ovšem chybí rozsáhlejší autorské a producentské zázemí, které by s nimi účinněji pracovalo. Karaoke, které zpěváci produkovali před obrazovkami, ztrácí smysl v běžném koncertním provozu. Proto asi dobře udělala Gabriela Al Dhábba, že vydání desky odložila až na příští rok."

Zkrátka lokální producenti jako Pavel Holý, který produkoval příšerné album Míši Noskové, mohou pro nové objevy těžko stvořit něco světoborného, když se jim to za celou vlastní kariéru nikdy nepodařilo. I proto letos budilo sympatie rozhodnutí Vlasty Horvátha a Petra Bendeho, že své desky připraví převážně z vlastní produkce. Jestli jim právě to dopomůže k úspěchu, ukáže budoucnost.

"Tipuji, že přežijí jedno nebo dvě jména a bude mezi nimi Petr Bende a Gabriela Al Dhábba. Pozor na arabsky zpívané slaďáky Aliho Amiriho nebo Michala Hudčeka, jemuž dláždí kariéru Michal David!" pouští se do prognózy Vladimír Vlasák. "Myslím, že prodeje se budou pohybovat mezi dvaceti a čtyřiceti tisíci, nikdo neprodá sto pět tisíc kopií alba jako Aneta Langerová."