Bude to bouře, varují Scorpions

  1:00aktualizováno  1:00
Rockoví veteráni, jejichž začátky sahají až do roku 1969, vystoupí v pátek 28. července na Benátské noci na Malé Skále v České ráji.

The Scorpions | foto: archiv

"Čekají vás dvě hodiny tvrdého rocku, jaký jsme hrávali dřív," slibuje dobrou náladou a velkými slovy sršící kytarista The Scorpions Rudolf Schenker. "Bude to bouře energie, emocí a silných písní. Jsme přece především koncertní kapela. Máme za sebou spousty desek, ale stát před publikem, to je to nejlepší, co může rockového muzikanta potkat."

Jak zvládáte vystoupení v takových horkých dnech, jako jsou teď?
Když do toho dáte všechnu svoji energii, tak toho máte ke konci po krk a skoro se nemůžete hýbat. Ale kdybych si měl vybrat mezi horkem a deštěm, tak aspoň já osobně dávám přednost horku.

Už jsme o vás dlouho neslyšeli. Naposledy v roce 2004, kdy jste vydali album Unbreakable.
No právě! My jsme od té doby na permanentním koncertním turné. Evropa, Severní Amerika, Jižní Amerika. Teď jsme byli na Kypru, v Řecku a v Estonsku. A po Benátské noci jedeme přímo do Mongolska! Poslední rockem nepokořená bašta padne! Dvě stě tisíc lidí vyleze z jurt a bude s námi zpívat Winds Of Change!

A to už budete mít novou desku?
Kdepak, na nahrávání nebyl čas, i když písně už máme pohromadě. V říjnu se sejdeme ve studiu a nahrajeme je tak, aby v květnu 2007 byla deska na pultech. A vyřiďte našim fanouškům, že to bude návrat k tvrdému rocku!

Už vás nebavilo experimentovat?
Devadesátá léta naší hudbě nepřála. Nosil se pop rock, nebo naopak grunge, ale náš poctivý rock neletěl. Tak jsme zkoušeli různé postranní projekty. Na Eye II Eye jsme míchali metal s technem, udělali jsme také desku s filharmonickým orchestrem a záznam akustického koncertu. Něco se povedlo, něco míň. Svoboda je i v tom, že můžete dělat chyby. Ale hodně jsme se naučili.

Koncertujete už více než 35 let. To se dá ještě něčemu přiučit?
Pořád. Někde jsem slyšel, že rock’n’roll je jeden z mála oborů lidské činnosti, kde se starší učí od mladých. To je absolutní pravda.

Zatímco zpěvák a oba kytaristé zůstávají desítky let stále stejní, rytmická sekce se neustále mění. Kdo dnes doplňuje základní trio Matthias Jabs, Rudolf Schenker a Klaus Meine?
Čas utíká. Už je to deset let, co s námi hraje bubeník James Kottak. A asi před dvěma a půl roku se k nám přidal polský baskytarista Pavel Maciwoda. Udělali jsme konkurz na internetu, ale nikdo z uchazečů se nám nehodil. Pak mi jeden známý doporučil Pavla a ten při zkoušce zahrál přesně to, co jsme potřebovali, a přitom úplně jinak, než jsme čekali. Zvlášť při koncertech je pro nás velkou posilou.

Je zvláštní, že lidé dneska mají větší zájem o koncerty než o desky. V čem to je?
Protože dneska vám jen koncert dá stoprocentní hudbu. Za to může digitální nahrávání. To zničilo muziku, protože už nedostáváte plnou informaci. Dnešní nahraná hudba vám nabízí jen to, co máte slyšet, ale ne to, co máte cítit. Digitální záznam vám dá přesně to, co zvládnou vaše uši. Ale emoce vám počítač nezachytí. Já si třeba poslechnu novou desku System Of The Down. Jsem úplně hotový, jaká je to skvělá hudba. Ale po druhém poslechu se k ní už nevrátím. V sedmdesátých letech bych si takovou desku hrál dvacetkrát za sebou a neměl bych dost, protože analogový záznam by jí zachovával duši. Je to podobné jako s hamburgry. Jíš něco, co je připravené možná i z kvalitních surovin, ale není to opravdové jídlo. A lidi to cítí. A chodí na koncerty, protože ty jediné ještě zůstávají opravdové.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Karel nemá rád, když ho imituju, řekl o Gottovi Michal David v Rozstřelu

Michal David, Jitka Zelenková a  novinář Václav Hnátek v Rozstřelu o Karlu...

Karel Gott je nejen neopomenutelný fenomén, ale především muž, který v neděli oslaví neuvěřitelné osmdesáté narozeniny....

Kopce, lesy a areál likérky nám přidávají body, říká ředitel Masters

Pořadatel festivalu Masters of Rock Jiří Daron

Už posedmnácté se metaloví fanoušci vydají do Vizovic, kde se od 11. do 14. července koná další ročník hudebního...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz