Budeme pít whisky a jíst vepřoknedlozelo, těší se Augustines na Colours

  16:29aktualizováno  16:29
Festival Colours of Ostrava je oblíbený i proto, že kromě zavedených hvězd představuje muzikanty, jimž podle pořadatelů patří budoucnost. Tahle sázka se vyplatila už mnohokrát a není vyloučeno, že i černí indiepopoví koně letošní festivalové dramaturgie, američtí Augustines, naděje vyplní bezezbytku.

Augustines | foto: PR

Debutovou desku Rise Ye Sunken Ships poznamenala osobní tragédie frontmana Billyho McCarthyho: jeho bratr a matka, oba schizofrenici, spáchali sebevraždu. Jeho skladby tak svou až devastující otevřeností a hlubokým smutkem „trhaly v textech maso z kostí“. Hudba ale svou hymničností a energií naopak fungovala jako dobrá zábava.

Augustines svými hity „stadionového typu“ bývají přirovnáváni k U2, Bruce Springsteenovi, Arcade Fire nebo Elbow, ale trio z newyorského Brooklynu rozhodně nepůsobí jako jejich derivát. To by například ve Velké Británii, kde je lidé zbožňují, nevyprodalo velký koncert za čtyři minuty a debut by se na iTunes nestal jedním z alternativních alb roku.

Loňské album nazvané jako kapela Augustines v sobě proto odráží hledání cesty k většímu optimismu. Odzbrojující silné melodie, McCarthyho naléhavý hlas, sborové vokály a rockové nasazení proto z Augustines dělají sebevědomou kapelu, radující se ze života. Za Augustines pro iDNES.cz odpovídal Billy McCarthy.

Augustines

Vaše album Rise Ye Sunken Ships mělo vážné a smutné texty, ale nádherné silné melodie. Věříte tomu, že rock může fungovat jako způsob očisty?
Jistě, hudba je svého druhu očista, minimálně pomáhá člověku poznat sebe sama. V tomhle směru také hodně věřím v cestování.

Není to paradoxní, že zatímco na podiu zpíváte o neveselých věcech, tisíce lidí si pod ním vaši hudbu užívají?
To žádný rozpor není. Třeba blues jsou přece taky smutný písničky v radostným rytmu. My blues sice nehrajeme, ale princip je hodně podobný.

Proč jste si vlastně vybrali název Augustines? Víte, že v Čechách je jméno August spojené s cirkusovými klauny? Pravda, trochu smutnými...
To je snad ta nejbláznivější poznámka, kterou jsem k našemu názvu kdy slyšel. Myslím, že jsem se do vás právě zamiloval.

Prý jste vaše album natáčeli v kostele? Co vás k tomu vedlo?
To už je pěkných pár let zpátky. Ale stalo se to dokonce dvakrát. Skladby jsme v kostele nejen natáčeli, ale i psali. A pokaždé se to stalo náhodou.

Augustines

Vaše skladba Walkabout prý má zajímavou historii. Můžete nám ji přiblížit?
Víte, po škole jsem v životě docela tápal. Narodil jsem se na severovýchodním pobřeží Ameriky a přitom jsem třetinu života strávil v New Yorku, na pobřeží úplně jiného oceánu. Tam, odkud pocházím, už nežije nikdo, koho bych znal. Celý život mi ubíhá v New York City nebo na cestách. Když jsem si tohle uvědomil, sedl jsem na motorku a vyrazil domů. Bál jsem se, že když to neudělám hned, neudělám to už nikdy. Život má totiž tendenci nás vzdalovat tomu, na čem nám záleží.

Čím si vysvětlujete, že jste v Evropě tak hodně populární?
Jsme jiní, zdraví a inspirativní...

Industriální areál Colours of Ostrava jsou bývalé železárny. Vzpomenete si na nějaké jiné exkluzivní místo, kde jste v minulosti vystoupili?
Odehráli jsme koncerty ve třiadvaceti zemích světa, od zapadlých ulic po katedrály. Osobně mám ale nejradši akustické koncerty v hospodách a barech.

Chtěli byste něco návštěvníkům Colours of Ostrava před první návštěvou České republiky vzkázat?
Ano, chtěl bych nás představit. Jsme Billy, Rob a Eric, tři kluci se slabostí pro hudbu, umění, cestování a setkávání. Pocházíme z Londýna a New Yorku a je pro nás velkou ctí, že si můžeme zahrát v České republice, dát si s vámi místní pivo a poznat vás. Prosím, nestyďte se nás, zbožňujeme lidi a možná u vás zůstaneme už napořád. Jen doufáme, že neskončíme v nemocnici kvůli dehydrataci. To se občas stává, když to člověk v létě přežene s rock’n’rollem. Ne, nebojte, nepojedeme do nemocnice, místo toho to s vámá pěkně rozjedem, budeme pít whiskey a jíst „Vepřoknedlozelo. Ne-mů-žu se do-čkat, až-tě-u-vid-ím!!!“

Autoři:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Mluvme spolu víc a nestyďme se za smutek, vzkazuje zpěvačka Lucie Bílá

Lucie Bílá prožívá velmi šťastné životní období. Potvrzuje to nejen v rozhovoru, ale také na novém albu Ta o mně, které...

KVÍZ: Znáte dobře rockera Lennyho Kravitze, který znovu zamíří do Prahy?

Po dvou letech od poslední návštěvy se do Prahy vrátí Lenny Kravitz, rockový rebel se soulovou duší. Idol mnoha žen...

Video připomíná, jak sbor diváků zaskočil Laru Fabian. Rozpláčete ji i v Praze?

Lara Fabian se na koncertě chystá zazpívat svou nejslavnější písničku Je t'aime. Fanoušci v publiku ale přebírají...

Znalci poradí, co dělat, když je klasický zpěv ošklivý a bolí z něj uši

Co je to vlastně správný klasický zpěv, jak ho naučit a rozpoznat od špatného? Na otázku se snaží odpovědět kniha...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz