Děkan FAMU Zdeněk Holý (vlevo) na fotografii z podpisu memoranda o digitalizaci...

Děkan FAMU Zdeněk Holý (vlevo) na fotografii z podpisu memoranda o digitalizaci archivních českých filmů mezi FAMU a Národním filmovým archivem. Vpravo ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant, uprostřed pak ministr kultury v demisi Ilja Šmíd (4. června 2018). | foto: ČTK

Holý zůstává na FAMU, rektor ho neodvolá. Ohrožuje fakultu, tvrdí senát

  • 7
Rektor Akademie múzických umění Jan Hančil neodvolá děkana Filmové a televizní fakulty AMU Zdeňka Holého. Nevyhověl tak návrhu akademického senátu. Ten rektora v reakci na rozhodnutí obvinil z ohrožování stability fakulty a nedodržování vysokoškolských principů.

Rektor neshledal výtky týkající se výkonu pravomocí děkana a uvedené v návrhu akademického senátu na jeho odvolání za důvodné. „Při posouzení návrhu akademického senátu FAMU na odvolání děkana FAMU rektor především vycházel z úvahy, že odvolání děkana je krajním řešením, které by mělo být podloženo jasným odkazem na prokazatelné závažné porušování zákona, vnitřních předpisů nebo dobrých mravů děkanem,“ stojí mimo jiné v oficiálním prohlášení AMU.

„Návrh akademického senátu navíc obsahuje většinou obecná tvrzení, která nejsou doložena konkrétními přesvědčivými argumenty. Mnohá obvinění jsou založena na chybném výkladu postavení akademického senátu ve vztahu k děkanovi; navrhovatelé jako pochybení uvádějí postupy, které jsou plně v pravomoci děkana,“ zaznělo dále.

KOMENTÁŘ: Oč se bojuje na FAMU? Možná i o tíživý stav našeho filmu

Na rektorovo rozhodnutí akademický senát zareagoval: „Senátoři a senátorky Akademického senátu FAMU, kteří hlasovali 28. 5. pro odvolání děkana, mají za to, že dnešní rozhodnutí rektora, jímž zamítl návrh senátu, je v rozporu s principy vysokoškolské samosprávy a v důsledku ohrožuje stabilitu fakulty,“ uvedl v prohlášení. „Pokud rektor jmenoval v roce 2016 Zdeňka Holého děkanem ve chvíli, kdy jej senát zvolil těsnou většinou pěti hlasů z devíti a kdy akademická obec preferovala jiného kandidáta, je pro nás nepochopitelné, že nyní odmítl děkana Holého odvolat, když pro to hlasovalo osm z devíti členů senátu a návrh na odvolání podepsala více než čtvrtina akademické obce,“ vysvětlují senátoři FAMU dále. 

Podle akademického senátu děkan Holý nerespektoval demokratické principy, překračoval své pravomoci či nedostatečně plnil program, s nímž byl zvolen. Holý je děkanem FAMU od května 2016. Návrh na jeho odvolání vzbudil ve filmové branži rozporuplné reakce, především aktivní filmaři se z velké části stavěli za jeho setrvání ve funkci. 

Sám Holý výtky senátu odmítal. ČTK již dříve řekl, že je na jednání akademického pléna jasně vysvětlil či vyvrátil. Podle něj senát nevyslyšel názor umělecké rady FAMU ani názory vedoucích kateder, výzvu kolegia děkana FAMU či studentskou iniciativu Apel k akademické obci, vyzývající všechny strany sporu k dialogu.

Rektor se nechal ovlivnit, tvrdí senát

„Věřím, že stále existuje prostor pro jednání, že nebyly využity všechny možnosti k vyřešení hlavních neuralgických bodů a k nastavení nového způsobu vzájemné komunikace akademických orgánů,“ uvedl ke svému rozhodnutí rektor. „Je třeba využít této krize jako příležitosti, dát si tu práci zkusit pochopit argumenty druhé strany a najít smír. Je nezbytné hledět do budoucna a ne se vracet do minulosti, neboť budoucí rozvoj FAMU je třeba stavět s ohledem na optimální řešení vycházející ze současné situace,“ dodal dále Hančil.

Senátoři při návrhu na odvolání uváděli, že důvody pro schválení návrhu na odvolání byly déletrvající kumulace problémů primárně manažerského typu, překračování pravomocí, nerespektování demokratických mechanismů akademické samosprávy a nedostatečné plnění programu, s nímž byl děkan zvolen. Akademický senát, mezi jehož členy patří třeba dokumentarista Vít Klusák či filmoví a divadelní režiséři David Jařab a Petr Marek, zároveň ocenili některé změny, které se Zdeňku Holému podařilo na škole zavést.

„Je pro nás zklamáním, že rektor tímto bezprecedentním rozhodnutím zasahuje do interních záležitostí fakulty, s nimiž není dostatečně obeznámen, a popírá takto autonomii fakultní samosprávy,“ reaguje dále senát na rektorovo rozhodnutí a obviňuje jej, že se „nechal ovlivnit negativní mediální kampaní, na níž se podílela soukromá PR agentura propojená v minulosti s děkanem FAMU“.

Proti rektorovu rozhodnutí hodlá senát FAMU podniknout další kroky v souladu s platnou legislativou.