Dával záruku na tři dny, připomněl producent Baťova životopisného filmu

  • 18
Filmový producent a střihač Adam Dvořák připravuje film o podnikateli Tomáši Baťovi. Mapovat bude dvacet let jeho života i mnohdy komplikovaný vývoj slavné obuvnické firmy. „Tomáš Baťa byl dlouho zatracovaný. Povědomí o něm máme zkreslené,“ nechal se slyšet Dvořák v pořadu Za scénou.

 Autorem scénáře k filmu je Petr Bok, který pracoval na snímku Ghoul nebo seriálech Četníci z Luhačovic a Kriminálka Anděl. Příběh sleduje mnohé chvíle mezi lety 1904 a 1924, kdy se Baťova společnost pohybovala na hranici bankrotu. „Svou genialitou to však vždy dokázal zvrátit, ačkoliv neměl vychozenou ani základní školu,“ komentuje Dvořák.

Součástí filmu budou také dobové zajímavosti, které už dnes upadly v zapomnění. Třeba, že Baťa poskytoval svým zákazníkům záruku na tři dny nebo když sám zkoušel boty, tak si na každou nohu obouval jinou.

Biografický snímek s 85milionovým rozpočtem vznikne v mezinárodní koprodukci. I proto o hereckém obsazení, kromě představitele hlavní role, zatím nebylo rozhodnuto. Tomáše Baťu ve filmu ztvární herec Martin Hofmann. „Podoba Bati s Martinem Hofmannem je spíše charakterová. On je velmi dobrý herec, takže ty proměny během dvaceti let bude schopen zahrát,“ říká.

Režírovat snímek bude Jan Pachl, který s Dvořákem spolupracoval již na snímcích Gangster Ka nebo Ten, kdo tě miloval. Oba zmiňované snímky Dvořák produkoval i střihal. Úspěch slavil také s filmy Lidice nebo Bobule.

Za scénou

Za scénou je pořad, který vzniká ve spolupráci iDNES.tv a kulturní rubriky iDNES.cz a MF DNES. Divákům nabízí zajímavé hosty ze světa filmu, hudby nebo literatury (archiv pořadu najdete zde).  

Logo pořadu Za scénou

„Natáčení Bati bude v mnohém náročnější. Lidice byly vesnice a autentickou vesnici relativně nalézt lze. Tady se pohybujeme ve městě, továrnách, které už neexistují nebo tam nejde natáčet,“ přibližuje. Filmaři si tak budou muset postavit třeba vlastní pásovou linku.

Příliš neposlouží ani současný zlínský průmyslový areál, který procházel změnami už od třicátých let minulého století. Stejně tak neposlouží ani tamní náměstí, které se výrazně proměnilo. „Budeme hledat malé město podobné tehdejšímu Zlínu,“ říká.

První jednání s firmou Baťa má Adam Dvořák už za sebou. „Prozatím je vše vývoji a všichni jsou opatrní. Stále existují lidé, kteří princip Bati dotáhli k dokonalosti a výrazně vnímají jeho odkaz,“ podotýká. V kontaktu je Dvořák také s Nadací Tomáše Bati.

Premiéra čeká životopisný snímek v roce 2021, kdy uplyne 125 let od Baťova narození.