PORTRÉT: Salta s vrutem. S Václavem Postráneckým diváky bavil svět

  12:52aktualizováno  12:52
Získal jevištní Thálii i dabérskou Cenu Františka Filipovského, ale za hlavní soudce svého herectví považoval diváky. Václav Postránecký zemřel po těžké nemoci v 75 letech. Poslední rozloučení s hercem je v plánu ve středu 15. května v 11 hodin na jevišti historické budovy Národního divadla v Praze.

Přestože neměl hereckou školu, dotáhl to až na první scénu a více než sto šedesát rolí před kamerou.

„Upřímnou soustrast rodině i českému divadlu. Václav Postránecký byl po celou svou kariéru mimořádný herec se silným komediálním i dramatickým talentem, ale také aktivním občanem, který se nebál prosazovat své postoje a vykonal mnoho dobrého pro divadelní i hereckou obec. Byl oblíbený a mnozí z nás si vážili jeho přátelství,“ vzkázal Jan Burian, ředitel Národního divadla, na jehož jevišti Postránecký ztvárnil výrazné postavy od Shakespearových her až po krejčího Fialu v nesmrtelných Našich furiantech.

Od školáka po Napoleona

Sám Postránecký však razil vlastní měřítka úspěchu. „Musím mít neustále zájem o to, jestli neobtěžuji lidi kolem sebe, jestli jsem snesitelný, jestli mě vůbec někdo potřebuje a chce vidět,“ opakoval.

Nemusel se bát. U filmu začínal už jako devítiletý v Konci strašidel, v mládí na jevišti udivoval nejen pohybovou virtuozitou: „Skákal jsem i salta s vrutem.“

S věkem se plynule přenesl do rolí s výrazným postavením. Hrál nejrůznější ředitele od Návsi přes Pana Tau po Muže na radnici, pohádkové krále včetně děl Peklo s princeznou či O víle Arnoštce, byl generálem v Černých baronech. Vojevůdce Napoleona ztvárnil v Generálce Jeho Veličenstva i v Muži v pozadí a shodou okolností si dvakrát zahrál také seriálového hrdinu jménem Krejza: nejprve v cyklu Dnes v jednom domě, nyní v Krejzových, kde ho kvůli nemoci vystřídal Oldřich Navrátil.

Fotogalerie

Ač pražský rodák, bavil charaktery rozšafných Moravanů ve Vinařích či filmové sérii Bobule, svůj osobitý hlas uplatnil v rozhlasu či v dabingu, ať jím mluvili Dustin Hoffman, Anthony Hopkins, Peter Sellers nebo animované figurky.

Umírání na jevišti

Ale pro publikum několika generací zůstane Postránecký zejména dirigentem Michalem, jedním ze tří tatínků v komedii století S tebou mě baví svět, jejíž pokračování dokonce vymýšlel; režisérka Marie Poledňáková však dala přednost novému příběhu Jak se krotí krokodýli, kde si pro změnu zahrál dědečka.

Poslední filmovou roli Postránecký ztvárnil v loňské krimikomedii Ten, kdo tě miloval, kterou režíroval Jan Pachl. „Točilo se v poměrně drsných krušnohorských podmínkách, noční teploty dosahovaly i minus dvaceti stupňů. Na Václavovi se zde poprvé začaly projevovat příznaky vážné nemoci, o níž jsme neměli tušení. V každém případě nutno smeknout klobouk před jeho výkonem. Ač mezi záběry trpěl silnými nevolnostmi, nepřipustil, aby se projevily na jeho roli. Byl zkrátka z těch herců, o kterých se říká, že umírají na jevišti. Vždy na něj budu vzpomínat jako na výjimečného herce i člověka,“ uvedl režisér Pachl.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

VIDEO: Zabijeme ho, věří Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička coby Staříci

Ze snímku Staříci

Po předpremiéře na letošním karlovarském festivalu vejde 17. října do kin film Staříci, v němž se Jiří Schmitzer a...

VIDEO: Žerou mozky a ten ona nemá, hlásí hororová komedie Zombieland 2

Film o filmu Zombieland: Rána jistoty

Deset let poté, co se zrodila hororová komedie Zombieland, se její hrdinové, které hrají Woody Harrelson, Jesse...

V 49 letech zemřel Brian Turk, další tvář původního Beverly Hills 90210

Americký herec Brian Turk

Po nedávném skonu Luka Perryho odešel další představitel jednoho z hrdinů seriálu Beverly Hills 90210. Herec Brian Turk...

DO KINA: Pánskou jízdu diktují Marek Vašut, Brad Pitt a navrch Rambo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Mezi pěti novinkami týdne jsou zastoupeny různé žánry od sci-fi přes akční či animovaný film až po romantickou komedii,...

Najdete na iDNES.cz