V Rotterdamu vyhrál film Extraňo

První a druhé snímky soutěžící letos na 32. mezinárodním festivalu v Rotterdamu byly kolísavé úrovně a největší favorit, islandský Nói Albinoi, při sobotním závěru nakonec nezískal žádnou ze tří rovnocenných cen poroty. Festivalové Tygry dostaly filmy z Argentiny, Koreje a Ruska.

Argentinský snímek Extraňo režiséra Santiaga Lozy, intimní portrét čtyřicátníka, který neví, co dál se životem, zaujal kamerou a herectvím Julia Cháveze - i když chladný odstup, s nímž režisér sleduje všední dny rozvedeného lékaře tápajícího mezi několika ženami, nebyl lehce stravitelný ani pro ostřílené festivalové diváky, jakých si Rotterdam během let vychoval tisíce. Korejský debut Mé prostřední jméno je žárlivost i ruský snímek S láskou, Lilja natočily ženy, v soutěži vůbec slušně zastoupené: pod pět ze čtrnácti děl se podepsaly režisérky.

Zatímco Korejka Park Chan-ok se v civilně pojatém příběhu o propletenci vztahů z dnešního Soulu zaměřila na velkoměsto, ruská herečka a režisérka Larisa Sadilovová zvolila pro obraz současného Ruska provincii. Tvrdí, že Moskva je svět sám pro sebe a se zbytkem země nemá nic společného. Její hrdinka, čtyřicátnice Lilja, žije v bezútěšném městečku, kde se nic neděje, přesně tak, jak v něm žily osamělé ženy před deseti dvaceti lety, s jediným snem: provdat se. Ač to nebyl snímek nijak výbojný, patřil k divácky nejvděčnějším.

Festivalu v Rotterdamu trvalo čtvrt století, než se z akce v jediném artkinu proměnil v obří svátek nezávislého filmu téměř se třemi sty celovečerními a dalšími sty krátkými snímky. Nyní je nejdůležitější a návštěvností přes 350 tisíc diváků nejmasovější kulturní událostí v Nizozemsku. V multikulturní směsi se během jednoho dne sejdou filmy ze Srí Lanky, Nového Zélandu, Bosny - a také z Česka.

Servisní články českých filmů najdete ZDE.

Právě čeští filmaři mají v Rotterdamu už tradičně pevné zastoupení i jméno: i letos Rok ďábla Petra Zelenky, Lesní chodci Ivana Vojnára nebo dokument Jany Ševčíkové Svěcení jara naplnily sály. Mnozí diváci si pamatovali jejich předešlé filmy a vzdor pokročilé noční hodině po promítání s tvůrci debatovali. Tak tomu bylo i po světové premiéře Lesních chodců, zapadajících do mozaiky světového autorského filmu, kde udávají tón tvůrci z Tchaj-wanu, jako třeba Edward Yang, z Koreje Kim Ki-duk, či Evropané, bratři Dardennové. K nim se Vojnár vědomě hlásí.

Publikum přišlo v hojném počtu i na Děvčátko Benjamina Tučka, velký ohlas mělo vystoupení Čechomoru v rámci uvedení Roku ďábla, který byl následně pozván na řadu dalších festivalů. Pozornost vzbudil též dokument Martina Šulíka Klíč k určování trpaslíků podle deníků Pavla Juráčka a dva starší Juráčkovy filmy, Postava k podpírání a Případ pro začínajícího kata.

Česká kinematografie měla letos své zastoupení dokonce i na prestižním trhu scénářů: účastnil se ho nový projekt Štěstí režiséra Bohdana Slámy, držitele jednoho ze tří loňských Tygrů za Divoké včely. Dostat se do tohoto úzce výběrového fóra se předtím povedlo pouze Janu Švankmajerovi.

Rotterdamskému festivalu bude aktuálně věnován televizní měsíčník Filmopolis, který uvede program ČT 2 v sobotu 8. února.