V Benátkách soutěžilo až příliš filmů

Rozhodnutí hlavní poroty 58. ročníku festivalu v Benátkách završilo záměr ředitele přehlídky Alberta Barbery - shromáždit z obou soutěží díla nejrůznějšího žánru a zaměření. Těžko si totiž představit odlišnější oceněné filmy, než je Monzunová svatba indické režisérky Miry Nairové, která si při sobotním závěrečném ceremoniálu odnesla Zlatého lva hlavní soutěže, a Psí dny Ulricha Seidela, vyznamenané velkou zvláštní cenou poroty.

Na jedné straně stanul pestrý obraz indické svatby příslušníků vyšší střední třídy se všemi rituály, hudbou, tanci a šťastně rozuzlenou dvojí milostnou zápletkou, příliš zřetelně předurčený k masové oblibě, a tedy obviňovaný z lehké podbízivosti. A na druhé straně mozaika výjevů ze života středostavovských Rakušanů, zachycených s tak krutým humorem, že mnozí diváci a část kritiky Seidelův "živočichopis" rázně odmítali.

Všeobecný konsenzus naopak provázel další z poetických metafor o realitě Iránu, Volby jsou tajné, jejíž tvůrce Babak Payami vtipně zachycuje komplikovanou cestu nesourodé společnosti k prosazení zárodků demokracie. Filmu pokládanému do poslední chvíle za kandidáta na nejvyšší ocenění připadla nakonec cena za režii.

Hořká mexická komedie Alfonsa Cuaróna o uvolněných mravech velkoměstské zlaté mládeže s názvem A ty, maminko, taky možná vděčí za cenu za scénář také diplomacii argentinské porotkyně a herečky Cecilie Rothové; nejméně na tuto cenu měl totiž nárok Goran Paskaljevič. Jeho podobenství o kořenech násilí - Jak se Harry stal stromem - však nejspíš utrpělo nasazením na poslední soutěžní den. Také hlavní představitel tohoto nedoceněného filmu Colm Meaney byl nekonečně lepší a zajímavější než Luigi Lo Cascio, jehož Volpiho pohár za herecký výkon lze chápat jako úlitbu italské kinematografii. Totéž platí o Volpiho poháru pro Sandru Ceccarelliovou, jeho partnerku v díle Giuseppa Piccioniho Světlo mých očí - i jí konkurovaly Nicole Kidmanová a Mira Sorvinová.

Itálie se příliš nevyznamenala ani zmíněným melodramatem dvou neadaptabilních jedinců, ani velikášským dílem Antonia Capuana o rozkladu mafiánské rodiny Rudý měsíc, křížencem Coppolova Kmotra a Aischylovy Orestey. Také ani jeden ze čtyř domácích příspěvků ve druhé soutěži zvané Film současnosti zjevně porotu této sekce nepřesvědčil. Kromě herců Světla mých očí se dočkal ocenění jen Návrat domů, prvotina Vincenza Marry, která ovšem zvítězila u jiné poroty, v sestavě Mezinárodního týdne kritiky.

Označení Film roku a k tomu sto tisíc dolarů připadlo v soutěži Film současnosti francouzskému filmu Využití času, jehož tvůrce Laurent Cantet sugestivně a bez ideologického patosu zachytil vnitřní drama "vyššího kádra", který přijde o místo a obává se sdělit to rodině. Dvě zvláštní ceny, jež mohla porota této sekce udělit, si odnesly čínský snímek Plody moře a francouzský Dech. Mezi vítěznými filmy všech sekcí posuzovanými třetí oficiální porotou pak vyhrála hořká komedie Chléb a mléko slovinského režiséra Jana Cvitkoviče, uváděná v sekci Nová teritoria.

Zavedení dvou klání se ukázalo být ošidným: nebylo jasné, podle jakých kritérií se filmy dělí do hlavní a vedlejší soutěže, a mezi čtyřiceti díly obou sestav se nutně objevila řada takových, jež budila otázku, proč vůbec byla zařazena. Množství soutěžních titulů pak zastíralo další části programu, mnohdy zajímavější a podnětnější. Vedení festivalu má příště o čem přemýšlet.

Výsledky benátského festivalu

ZLATÝ LEV HLAVNÍ SOUTĚŽE Monzunová svatba (Indie)
ZLATÝ LEV V SOUTĚŽI FILM SOUČASNOSTI Využití času (Francie)
VELKÁ ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY Psí dny (Rakousko)
CENA ZA REŽII Babak Payami (Volby jsou tajné, Írán)
CENA ZA SCÉNÁŘ Alfonso Cuarón (A ty, maminko, taky, Mexiko)
NEJLEPŠÍ HEREC Luigi Lo Cascio (Světlo mých očí, Itálie)
NEJLEPŠÍ HEREČKA Sandra Ceccarelliová (Světlo mých očí, Itálie)
NEJLEPŠÍ PRVNÍ FILM Jan Cvitkovič (Chléb a mléko, Slovinsko)

Jednaaosmdesátiletý francouzský režisér Eric Rohmer získal Zlatého lva za celoživotní přínos.

Mexičtí herci Gael Garcia Bernal (vlevo) a Diego Luna (vravo) pózují s Peterem Fondou. Bernal a Luna hrají ve filmu Alfonsa Cuaróna A ty, maminko, taky, jenž získal cenu za scénář.

Indická režisérka zdraví publikum při přebírání Zlatého lva za svůj snímek Monzunová svatba, který se stal nejlepším filmem 58. filmového festivalu v Benátkách.

Americká herečka Mira Sorvinová (vpravo), tanzánská režisérka Clare Peploe a britský režisér Jay Rodan.

Američtí herci Johnny Depp a Heather Grahamová hrají ve filmu režisérů Alberta a Allena Hughesových From Hell.