Johnny Depp přijel do Drvengradu | foto: Archiv festivalu Kustendorf

Streepová na pláži, Depp na vsi: letní filmové festivaly vás přiblíží hvězdám

  • 3
Není to tak dávno, kdy ze zastrčené srbské vísky přicházely do agentur obrázky uvolněného Johnnyho Deppa. Hvězdy totiž mají rády "exotické" festivaly. Prázdniny jsou na ně bohaté, takže doporučujeme během dovolené odskok k filmovému plátnu. I kdyby nakonec idoly nepřijely.

Skotské narozeniny (26.7. - 7.8.)

DEEP FRIED FILM FESTIVAL, Velká Británie
skotská sukně - kiltPřehlídka pro milovníky skotského přízvuku a také pro všechny, kdo rádi přispívají na charitu. Za každé promítání tu zaplatíte jenom tolik, kolik vám přijde adekvátní. I kdyby se však nakonec ukázalo, že film nestál za nic, může vás hřát pocit z konání dobrých skutků.
Co tam: Pořadatelé akce, která slaví pět let existence, si víc než na prestiži promítaných snímků zakládají na kontaktu publika, amatérských filmařů a profesionálů. A jelikož si britští umělci čas od času rádi odskočí někam, kde si připadají nejen slavní, ale také užiteční, může se stát, že na ně natrefíte právě tady.
Mimo film: Festival se koná v místě vzdáleném 16 kilometrů od Glasgow, nabízí se tedy exkurze do některé z četných místních industriálních památek a dolů.

Roztančený balkán (26. - 30.7)

MOTOVUN FILM FESTIVAL, Chorvatsko
MotovunIdeální rozptýlení na tradiční dovolené v Chorvatsku. Malebné středověké městečko Motovun se nachází na kopci za Záhřebem a jeho hlavní devízou je atmosféra. Navíc sem každoročně zavítá i nějaká ta "osobnost": loni to byl Mika Kaurismäki, letos je očekáván Terry Jones či významný dokumentarista a expert na rockovou scénu Julien Temple, který má na kontě spolupráci se Sex Pistols, The Clash a dalšími ikonami britského punkrocku.
Co tam: Připraveno je 94 filmů ze 34 zemí, součástí je i soutěžní sekce
čítající 17 titulů.
Mimo film: Když nebudete naladěni filmově, můžete tančit - motovunští mají vlastní choreografii, kterou rádi učí nejen návštěvníky festivalu.

S nádechem mořské soli (3.7. - 16.8.)

CINEMADAMARE FILM FESTIVAL, Itálie
Febiofest 2009 - Wim WendersNaprosto jedinečná akce rozsahem i náplní. "Mořský" festival se stěhuje po apeninském poloostrově týden co týden, takže na něj s trochou štěstí můžete narazit, ať se zrovna koupete ve vlnách nebo šplháte na Vesuv. Řím a Bari už jsou za námi, ale na programu zůstávají ještě Kampanie, Kalábrie nebo třeba Sicílie.
Co tam: Festival je označován jako "svátek mladých tvůrců", vítáni jsou ovšem nejen oni. Pravidelně tu probíhají kurzy se slavnými filmaři - na každý den akce připadá jiné jméno, v minulých ročnících vyučovali například Wim Wenders, Krystof Zanussi či Giuseppe Tornatore.
Mimo film: Nemusíte přerušovat dovolenou, prostě si na festival počkejte, kde jste.

Švýcarská klasika s několika nej (4.- 14.8)

LOCARNO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL, Švýcarsko
Promítání na náměstí v LocarnuÚdajně jeden z nejpříjemnějších festivalů kategorie A láká vedle samozřejmostí, jakými jsou kvalitní program a hvězdné červené koberce i na zcela unikátní zážitek: projekce tu totiž probíhají pod širým nebem na historickém náměstí Piazza Grande. Film tak můžete sdílet společně s osmi tisíci stejně uchvácených diváků.
Co tam: Mimo jiné můžete zasednout v největší porotě světa - v Locarnu se totiž uděluje velká cena publika, která se těší výrazné prestiži (Prix du Public UBS) a své ocenění předává i "náměstí" (Piazza Grande Award)
63. ročník nabídne tradičně několik soutěžních sekcí a retrospektivu mistra komedie režiséra Ernsta Lubitsche. Čestnou cenu převezme čínský filmař Ťia Čang-kche, trofej Excellence Award Moët & Chandon herečka Chiara Mastroianni.
Mimo film: Locarno v srpnu, to jsou hlavně filmy, ale výlet na přilehlé jezero Lago Maggiore také není k zahození.

Uprostřed londýnského trhu (2. - 19.9.).

PORTOBELLO FILM FESTIVAL, Velká Británie
Plakát Portobello Film FestivalKdo zná Londýn, respektive romantický Notting Hill a jeho pulzující tepnu Portobello Road, ulici posetou stánky a originálními obchůdky, nejspíš tuší, co ho na takovém místě může čekat: báječná nálada, spousta zajímavých lidí a také diskuze a party v nespočtu barů, galerií a butiků. Plus filmy samozřejmě.
Co tam: Filmoví fanoušci si před čtrnácti lety řekli, že chtějí dát zkostnatělé britské kinematografii trochu na frak, a založili tradici, z níž se stala největší přehlídka nezávislých filmů v Británii. Během dvou týdnů se tu odpromítá přes 500 světových premiér snímků od etablovaných tvůrců i tvůrců takzvaně "mladých a nadějných". Jeden týden je navíc věnovaný současné evropské kinematografii, kterou zastupují díla ze Španělska, Německa, Francie, Ruska, Itálie, Turecka a Holandska. Česko chybí, zato Chorvaté prý posílají lahůdku - homosexuální romanci pro tanečníky breakdance inspirovanou věčným příběhem Romea a Julie.
Mimo film: Nákupy. Kromě největšího trhu se starožitnostmi na světě tu najdete vše od butiků návrhářů po tetovací salóny.

Amerika v kostce (3. - 12.9.)

DEAUVILLE AMERICAN FILMS FESTIVAL, Francie
Plakát filmového festivalu v DeauvilleZní to trochu zvláštně, ale nejkratší cesta k americkým filmům vede přes francouzskou Normandii. Právě v Deauville, místě přezdívaném královna normandských pláží, totiž už od roku 1975 probíhá přehlídka věnovaná výhradně americké kinematografii - hollywoodské i té nehollywoodské.
Co tam: Program zahrnuje přes 100 filmů promítaných na třech místech. Specialitou je sekce věnovaná seriálovému žánru, na nějž jsou Američané specialisté - v plánu jsou projekce kultovích děl i workshopy se zkušenými tvůrci. Porotě letos předsedá francouzská diva Emmanuelle Béartová, své filmy nicméně do Deauville rády doprovázejí mnohé známé tváře - loni se zastavil Harrison Ford, Meryl Streepová či Steven Sodebergh, byli tu i Matt Damon, Robert Downey jr., Whoopi Gooldbergová či Christopher Nolan.
Mimo film: Proslulá je místní dostihová dráha a luxusní starosvětské pláže, jen počítejte vyššími cenami - Deauville je poněkud snobské.

Uprostřed amfiteátru (10. - 19.9.)

ANTALYA GOLDEN ORANGE FILM FESTIVAL, Turecko
Antalya - zde se zahajuje První ročník "pomerančového" festivalu se v oblíbené dovolenkové destinaci Antalyii konal už před více než půlstoletím. Za tu dobu jeho význam vzrostl a nyní se na velkolepé zahájení do historického amfiteátru sjíždí pravidelně kolem sedmi tisíc hostů.
Co tam: Kromě zážitku z noci s filmy pod hvězdami si při troše štěstí můžete z Antalye odvézt třeba i podpis některé z hollywoodských celebrit. Legendy sem totiž jezdí rády - cenu si odsud odvezl například režisér Francis Ford Coppola.
Mimo film: Tři národní parky a samozřejmě, antické památky a "koupačka" - do Antalye se jezdí přednostně za odpočinkem, filmy jsou až v druhé řadě.