VIDEO: Štáb Lidic nahrál hudbu a teď ještě musí zabít Heydricha

  12:02aktualizováno  12:02
Ani měsíc před premiérou nemají tvůrci filmu Lidice "padla". Před dvěma týdny dokončili hudební doprovod a teď se dokonce chtějí vrátit na plac. "Po konzultaci s americkým distributorem jsme se rozhodli dotočit atentát na Heydricha," vysvětlil iDNES.cz nezvyklý krok producent Adam Dvořák.

Celý štáb teď proto horečně shání vhodnou lokaci a komparzisty, aby příští středu mohli "střílet" na říšského protektora.

Last minute atentát

Film už se přitom původně zdál být hotový, ostatně jedna z filmových kopií se promítala mimo jiné také dramaturgům festivalu v Cannes. "Do programu se Lidice nakonec nedostaly, ale my s tím tak nějak počítali – pro pořadatele Cannes jsme zkrátka příliš 'nefestivaloví'," komentuje verdikt Dvořák s tím, že zájem naopak projevili distributoři z USA a také z Asie.

Byli to přitom právě oni, kdo tvůrce upozornil, že jim ve vyprávění chybí přímé zobrazení Heydrichovy smrti. "Film ukazuje pohřeb, atentát sám z původního scénáře vypadl pro nedostatek financí a také proto, že Evropanům podobné události nemusíme ukazovat doslovně, znají je. Americký divák ale může tápat a my chceme, aby byl film srozumitelný celosvětovému publiku. Proto jsme téhle výtce rozuměli," souhlasí Dvořák s tím, že přidaná scéna pomůže i filmu jako takovému. "Dostane akčnější a velkolepější rozměr," tvrdí producent.

Na Pražském hradě se natáčel film Lidice, dostavil i Heydrich

Detlef Both jako Heydrich

Před filmaři tak však stojí úkol, s nímž by měl problém snad i kouzelnický učeň Harry Potter: do týdne se musí sehnat představitelé atentátníků, rekvizity včetně historických vozidel i místo, které se podobá slavné "Heydrichově zatáčce" (tu reálnou už nahradila čtyřproudá silnice).

V neposlední řadě se tvůrci snaží dostat do Prahy německého herce Detlefa Botha, který ve filmu Heydricha ztvárnil. "Je to šibeniční lhůta a už vůbec nechci vidět, o kolik nám taková akce prodraží film. Jsem ale přesvědčený, že to bude stát za to," říká Dvořák rozhodně.

Ve Smečkách

Heydrichovská dotáčka nicméně zdaleka není to jediné, čím se štáb Lidic v poslední době zabývá. Ještě v dubnu se například nahrávala finální verze originální filmové hudby. Ve světově proslulém hudebním studiu Ve Smečkách se kvůli tomu sešel Český symfonický orchestr a od brzkého rána pracoval na přednesu hudby z dílny rockerů Michala Hrůzy a Jamese Harrise.

Z nahrávání hudby k filmu Lidice ve studiu Smečky
Z nahrávání hudby k filmu Lidice ve studiu Smečky
Z nahrávání hudby k filmu Lidice ve studiu Smečky

Z nahrávání hudby ve studiu Ve Smečkách

"Partituru jsem poprvé viděl ráno v devět, stejně jako hudebníci. Ale to je normální: většina věcí pro film se nahrává přesně tímto způsobem – dostanete noty a hrajete z listu," vysvětluje v krátké přestávce dirigent Oskar Rózsa. "Výhodou je, že se hudba natáčí po krátkých úsecích a navíc mám k dispozici profesionály, pro které není problém zahrát z fleku cokoli," pochvaluje si dirigent.

A má pravdu: sehraný orchestr nedokáže rozhodit ani fakt, že se u jednotlivých nástrojů v průběhu dne neustále někdo střídá. "Nahrává se téměř nonstop, a tak hraje, kdo zrovna může. Říkáme tomu systém KMČ – Kdo má čas," komentuje mumraj dirigent a nechává své svěřence ještě pár minut pilovat jejich party.

Z nahrávání hudby k filmu Lidice ve studiu Smečky

Nahrávání filmové hudby k Lidicím dirigoval Oskar Rózsa.

Ve studiu přiléhajícím k sálu s výjimečnou akustikou zatím celou dobu sedí režisér Petr Nikolaev, James Harries a Michal Pekárek, který se stará o zvukovou stránku nahrávky. Tahle sestava má ohlídat, aby nahrávaná hudba korespondovala s obrazem. Hudebníkům sice do sluchátek ťuká rytmus, který vytyčuje délku jednotlivých filmových scén, ale automatika je automatika: aby měla hudba náboj, musí se hrát s citem, ne jen podle metronomu.

Hudba navíc

Lidice mají ještě jednu specialitu: nenahrává se k nim pouze filmová hudba, ale v rámci speciálního projektu vznikly také samostatné písně různých českých interpretů. Seznam zahrnuje jména jako Jan Budař, Michal Hrůza, Lucie Bílá, Dan Bárta, Xindl X či Vypsaná fixa. Všechny vyjdou 7. května společně s filmovou hudbou na soundtracku, který bude obsahovat dárek v podobě vstupenky na film. Ten do kin vstoupí 2. června.   

Obal soundtracku k filmu Lidice - přední část

"Tady prosím trochu ubrat a tady přidat," žádá Harries dirigenta, když se mu nezdá, jak jeho ansámbl zahrál melodii ke scéně z lidického kina. "Ale to se zase nevejdeme časově," namítá zvukař poté, co orchestr odehraje inkriminovaný úsek bez "kliku" ve sluchátkách, jen podle režisérovy taktovky, a skončí o třicet vteřin později, než měl. 

"Nahrávání hudby je porod: všechno se neustále dohaduje, mění, upravuje. Musíte poslouchat, soustředit se na technickou stránku, ale zároveň nezapomínat ani na to, jaké emoce jste chtěli hudbou podpořit," podotýká Nikolaev a člověku až při pohledu na monitor s dějem dojde, jak důležitou roli hraje hudba třeba jenom v podkresu pod dialogy.

"Když celý den sedíte ve studiu a posloucháte ty krátké fragmenty, máte pocit, že to nikdy nemůžete slepit dohromady. Pak ale vyjdete do sálu, uslyšíte naživo smyčce a klavír a podlomí se vám kolena z toho, jak silný je to zážitek. V tu chvíli víte, že TO tam prostě máte. Snad se něco podobného podařilo i u Lidic," doufá režisér.

  


Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Čeká karlovarský festival silný ročník? Mirka Spáčilová odpoví Za scénou

Jiří Bartoška na červeném koberci k závěrečnému ceremoniálu MFF Karlovy Vary...

V pátek začíná 54. karlovarský filmový festival s hvězdami, jako jsou Julianne Moore nebo Casey Affleck. Český film se...

Zemřel Stanislav Bruder, tvář z Arabely či Dobrodružství kriminalistiky

Stanislav Bruder (vpravo) spolu s bratrem Jiřím a Janem Šťastným (vlevo) v...

V pětaosmdesáti letech zemřel herec Stanislav Bruder. Bratr herce a dabéra Jiřího Brudera si zahrál především v...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz