Hrajte o soundtrack k Lidicím, zpívají na něm Budař, Langerová i Bárta

  16:16aktualizováno  16:16
Od soboty je na trhu CD k snímku Lidice, který má premiéru na konci května. Nejde však o klasický soundtrack, nýbrž o sadu písniček, jež v rámci speciálního projektu nahráli například Lucie Bílá, Divokej Bill nebo Dan Bárta. Portál iDnes.cz nabízí ke stažení singl Michala Hrůzy a Anety Langerové Plamen a deset CD nabízí v rámci soutěže.

Vyhrajte soundtrack k filmu Lidice

Čtenáři, kteří správně odpoví tři soutěžní otázky, mohou vyhrát CD k filmu Lidice, jehož součástí je i poukaz na vstupenku na film.

Stejně jako je atypický obsah disku, je osobitý i způsob, jakým se k němu fanoušci Lidic dostanou. Nahrávku v obalu, který připomíná spíš DVD než CD, totiž distribuuje síť PNS, přičemž za cenu 69 korun získá každý majitel i poukaz na jednu volnou vstupenku na film. Akce je časově omezená, výhodná nabídka platí pouze po dobu čtrnácti dní.

Netradiční distribuci CD, na kterém se podílely i skupiny jako Vypsaná fixa, Photolab nebo Divokej Bill, zvolili tvůrci z jednoduchého důvodu: chtěli ho dostat k maximálnímu počtu posluchačů. 

"Jsem rád, že mi už dva dny po vydání napsal kamarád z Brna, že se tam CD skoro nedá sehnat," říká producent Adam Dvořák, pro nějž je soundtrack mimo jiné také vzkazem veřejnosti, ať se Lidic nebojí. "Hodně lidí se mylně domnívá, že Lidice jsou strohé akademické téma. Tímhle projektem jsme proto chtěli říct: kluci, holky, pánové a dámy, ono to nemusí být pravda," vysvětluje producent Adam Dvořák, jaká motivace vedla k vydání alba.

Album Lidice

Jan Budař - Lidice; Lucie Bílá - Slunce bylo krásné; James Harries - Fifteen; Dan Bárta - O Maria O Felix Perpera; Divokej Bill - Půjdem dál; Photolab - Why?; Michal Hrůza, Aneta Langerová - Plamen; Xindl X - Bojovnice; Vypsaná fixa - Z náruče; Jana Lota - Duše; X-Core - Black Market´s Soul; Dorota Bárová - Padlým; Vladimír Cirkus a Tobi Vím, bráško
  

Obal soundtracku k filmu Lidice - zadní část

"To, jak nakonec dopadlo, bylo ovšem velkým překvapením i pro mne. Vzniklo až nečekaně příjemně poslouchatelné CD, které se na téma dívá s nadhledem," dodává Dvořák. Podle něj k sobě všechny písničky úžasně pasují. "Jako by se všichni vzájemně dohodli, co budou hrát, a zároveň nikdo nehrál totéž."

Hrůza a spol.

Realizací projektu pověřil Dvořák osvědčené hudebníky Michala Hrůzu a Miroslava Chyšku. Výběr interpretů i písní nechal na nich, měl jen jediný požadavek: věnovat zvláštní péči textům.

"O soundtracku jsem se dozvěděl, když jsme s Honzou Budařem točili jeho příspěvek k Lidicím. Chtěl jsem se toho také zúčastnit, dostal jsem tedy scénář k filmu a zkusil něco napsat," vzpomíná na zrod celé akce Hrůza. Duet s Anetou Langerovou vznikl poté, co o účast v projektu začala jevit zájem spousta jeho kamarádů a spřízněných muzikantů. "Tehdy mě napadlo oslovit i Anetu, která pak píseň Plamen dozpívala." 

Michal Hrůza přitom není pouze arbitrem soundtracku a autorem jedné z písní, z jeho dílny pochází i velká část původní hudby k filmu. O tu se však podělil s dalšími dvěma muzikanty, britským zpěvákem a skladatelem Jamesem Harriesem, který žije přes dvacet let v Česku, a také s Karlem Heřmanem. 

"S Jamesem jsme si původně scény rozpůlili, ale nějak na mě nakonec vyšly časově delší a po stránce aranží větší scény. To se týká mimo jiné začátku a hlavně konce filmu, kde je hudba dlouhá snad přes sedm minut," vysvětluje Hrůza s tím, že Heřman mu celou dobu pomáhal a autorsky jsou od něj dvě scény filmu. 

Výsledek nahrával Český symfonický orchestr na začátku dubna ve slavném pražském studiu Ve Smečkách, odkud portál iDNES.cz přinesl reportáž.

Film, který mapuje osudy spjaté s osudem Lidic, vstupuje do kin 2. června. Čtenáři iDNES.cz však budou moci soutěžit o lístky na předpremiéru.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

V oscarové bitvě se Václav Marhoul utká s Pedrem Almodóvarem

Petr Kotlár a Václav Marhoul na festivalu v Benátkách uvedli Nabarvené ptáče

Česká filmová a televizní akademie vybrala Nabarvené ptáče scenáristy režiséra a producenta Václava Marhoula jako...

VIDEO: Zabijeme ho, věří Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička coby Staříci

Ze snímku Staříci

Po předpremiéře na letošním karlovarském festivalu vejde 17. října do kin film Staříci, v němž se Jiří Schmitzer a...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz