Hrajte o soundtrack k Lidicím, zpívají na něm Budař, Langerová i Bárta

  16:16aktualizováno  16:16
Od soboty je na trhu CD k snímku Lidice, který má premiéru na konci května. Nejde však o klasický soundtrack, nýbrž o sadu písniček, jež v rámci speciálního projektu nahráli například Lucie Bílá, Divokej Bill nebo Dan Bárta. Portál iDnes.cz nabízí ke stažení singl Michala Hrůzy a Anety Langerové Plamen a deset CD nabízí v rámci soutěže.

Vyhrajte soundtrack k filmu Lidice

Čtenáři, kteří správně odpoví tři soutěžní otázky, mohou vyhrát CD k filmu Lidice, jehož součástí je i poukaz na vstupenku na film.

Stejně jako je atypický obsah disku, je osobitý i způsob, jakým se k němu fanoušci Lidic dostanou. Nahrávku v obalu, který připomíná spíš DVD než CD, totiž distribuuje síť PNS, přičemž za cenu 69 korun získá každý majitel i poukaz na jednu volnou vstupenku na film. Akce je časově omezená, výhodná nabídka platí pouze po dobu čtrnácti dní.

Netradiční distribuci CD, na kterém se podílely i skupiny jako Vypsaná fixa, Photolab nebo Divokej Bill, zvolili tvůrci z jednoduchého důvodu: chtěli ho dostat k maximálnímu počtu posluchačů. 

"Jsem rád, že mi už dva dny po vydání napsal kamarád z Brna, že se tam CD skoro nedá sehnat," říká producent Adam Dvořák, pro nějž je soundtrack mimo jiné také vzkazem veřejnosti, ať se Lidic nebojí. "Hodně lidí se mylně domnívá, že Lidice jsou strohé akademické téma. Tímhle projektem jsme proto chtěli říct: kluci, holky, pánové a dámy, ono to nemusí být pravda," vysvětluje producent Adam Dvořák, jaká motivace vedla k vydání alba.

Album Lidice

Jan Budař - Lidice; Lucie Bílá - Slunce bylo krásné; James Harries - Fifteen; Dan Bárta - O Maria O Felix Perpera; Divokej Bill - Půjdem dál; Photolab - Why?; Michal Hrůza, Aneta Langerová - Plamen; Xindl X - Bojovnice; Vypsaná fixa - Z náruče; Jana Lota - Duše; X-Core - Black Market´s Soul; Dorota Bárová - Padlým; Vladimír Cirkus a Tobi Vím, bráško
  

Obal soundtracku k filmu Lidice - zadní část

"To, jak nakonec dopadlo, bylo ovšem velkým překvapením i pro mne. Vzniklo až nečekaně příjemně poslouchatelné CD, které se na téma dívá s nadhledem," dodává Dvořák. Podle něj k sobě všechny písničky úžasně pasují. "Jako by se všichni vzájemně dohodli, co budou hrát, a zároveň nikdo nehrál totéž."

Hrůza a spol.

Realizací projektu pověřil Dvořák osvědčené hudebníky Michala Hrůzu a Miroslava Chyšku. Výběr interpretů i písní nechal na nich, měl jen jediný požadavek: věnovat zvláštní péči textům.

"O soundtracku jsem se dozvěděl, když jsme s Honzou Budařem točili jeho příspěvek k Lidicím. Chtěl jsem se toho také zúčastnit, dostal jsem tedy scénář k filmu a zkusil něco napsat," vzpomíná na zrod celé akce Hrůza. Duet s Anetou Langerovou vznikl poté, co o účast v projektu začala jevit zájem spousta jeho kamarádů a spřízněných muzikantů. "Tehdy mě napadlo oslovit i Anetu, která pak píseň Plamen dozpívala." 

Michal Hrůza přitom není pouze arbitrem soundtracku a autorem jedné z písní, z jeho dílny pochází i velká část původní hudby k filmu. O tu se však podělil s dalšími dvěma muzikanty, britským zpěvákem a skladatelem Jamesem Harriesem, který žije přes dvacet let v Česku, a také s Karlem Heřmanem. 

"S Jamesem jsme si původně scény rozpůlili, ale nějak na mě nakonec vyšly časově delší a po stránce aranží větší scény. To se týká mimo jiné začátku a hlavně konce filmu, kde je hudba dlouhá snad přes sedm minut," vysvětluje Hrůza s tím, že Heřman mu celou dobu pomáhal a autorsky jsou od něj dvě scény filmu. 

Výsledek nahrával Český symfonický orchestr na začátku dubna ve slavném pražském studiu Ve Smečkách, odkud portál iDNES.cz přinesl reportáž.

Film, který mapuje osudy spjaté s osudem Lidic, vstupuje do kin 2. června. Čtenáři iDNES.cz však budou moci soutěžit o lístky na předpremiéru.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

RECENZE: Cruzová a Bardem? Všichni to vědí, že hvězdný pár znovu vyhrává

Záběr ze snímku Všichni to vědí

Herečtí manželé Penélope Cruzová a Javier Bardem se znovu potkali ve snímku Všichni to vědí, který do kin vstupuje v...

TELEVIZIONÁŘ: Ženy, pozor! Muži vám fušují už i do červené knihovny

Záběr z filmu Studnářova dcera

Leckdo si stýská, že obrazovka je samá krev, ale ve skutečnosti žánr krimi vede těsný souboj se sladkobolnou...

VIDEO: Během první půle odešlo třináct diváků, hřímá Čermák Za oponou

Portál iDNES KINO uvede seriál Za oponou

Je podezřelý, arogantní, nemusí se chovat, i hvězdu souboru pošle klidně do háje. Řeč je o novém řediteli upadajícího...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz