Hrajte o soundtrack k Lidicím, zpívají na něm Budař, Langerová i Bárta

  16:16aktualizováno  16:16
Od soboty je na trhu CD k snímku Lidice, který má premiéru na konci května. Nejde však o klasický soundtrack, nýbrž o sadu písniček, jež v rámci speciálního projektu nahráli například Lucie Bílá, Divokej Bill nebo Dan Bárta. Portál iDnes.cz nabízí ke stažení singl Michala Hrůzy a Anety Langerové Plamen a deset CD nabízí v rámci soutěže.

Vyhrajte soundtrack k filmu Lidice

Čtenáři, kteří správně odpoví tři soutěžní otázky, mohou vyhrát CD k filmu Lidice, jehož součástí je i poukaz na vstupenku na film.

Stejně jako je atypický obsah disku, je osobitý i způsob, jakým se k němu fanoušci Lidic dostanou. Nahrávku v obalu, který připomíná spíš DVD než CD, totiž distribuuje síť PNS, přičemž za cenu 69 korun získá každý majitel i poukaz na jednu volnou vstupenku na film. Akce je časově omezená, výhodná nabídka platí pouze po dobu čtrnácti dní.

Netradiční distribuci CD, na kterém se podílely i skupiny jako Vypsaná fixa, Photolab nebo Divokej Bill, zvolili tvůrci z jednoduchého důvodu: chtěli ho dostat k maximálnímu počtu posluchačů. 

"Jsem rád, že mi už dva dny po vydání napsal kamarád z Brna, že se tam CD skoro nedá sehnat," říká producent Adam Dvořák, pro nějž je soundtrack mimo jiné také vzkazem veřejnosti, ať se Lidic nebojí. "Hodně lidí se mylně domnívá, že Lidice jsou strohé akademické téma. Tímhle projektem jsme proto chtěli říct: kluci, holky, pánové a dámy, ono to nemusí být pravda," vysvětluje producent Adam Dvořák, jaká motivace vedla k vydání alba.

Album Lidice

Jan Budař - Lidice; Lucie Bílá - Slunce bylo krásné; James Harries - Fifteen; Dan Bárta - O Maria O Felix Perpera; Divokej Bill - Půjdem dál; Photolab - Why?; Michal Hrůza, Aneta Langerová - Plamen; Xindl X - Bojovnice; Vypsaná fixa - Z náruče; Jana Lota - Duše; X-Core - Black Market´s Soul; Dorota Bárová - Padlým; Vladimír Cirkus a Tobi Vím, bráško
  

Obal soundtracku k filmu Lidice - zadní část

"To, jak nakonec dopadlo, bylo ovšem velkým překvapením i pro mne. Vzniklo až nečekaně příjemně poslouchatelné CD, které se na téma dívá s nadhledem," dodává Dvořák. Podle něj k sobě všechny písničky úžasně pasují. "Jako by se všichni vzájemně dohodli, co budou hrát, a zároveň nikdo nehrál totéž."

Hrůza a spol.

Realizací projektu pověřil Dvořák osvědčené hudebníky Michala Hrůzu a Miroslava Chyšku. Výběr interpretů i písní nechal na nich, měl jen jediný požadavek: věnovat zvláštní péči textům.

"O soundtracku jsem se dozvěděl, když jsme s Honzou Budařem točili jeho příspěvek k Lidicím. Chtěl jsem se toho také zúčastnit, dostal jsem tedy scénář k filmu a zkusil něco napsat," vzpomíná na zrod celé akce Hrůza. Duet s Anetou Langerovou vznikl poté, co o účast v projektu začala jevit zájem spousta jeho kamarádů a spřízněných muzikantů. "Tehdy mě napadlo oslovit i Anetu, která pak píseň Plamen dozpívala." 

Michal Hrůza přitom není pouze arbitrem soundtracku a autorem jedné z písní, z jeho dílny pochází i velká část původní hudby k filmu. O tu se však podělil s dalšími dvěma muzikanty, britským zpěvákem a skladatelem Jamesem Harriesem, který žije přes dvacet let v Česku, a také s Karlem Heřmanem. 

"S Jamesem jsme si původně scény rozpůlili, ale nějak na mě nakonec vyšly časově delší a po stránce aranží větší scény. To se týká mimo jiné začátku a hlavně konce filmu, kde je hudba dlouhá snad přes sedm minut," vysvětluje Hrůza s tím, že Heřman mu celou dobu pomáhal a autorsky jsou od něj dvě scény filmu. 

Výsledek nahrával Český symfonický orchestr na začátku dubna ve slavném pražském studiu Ve Smečkách, odkud portál iDNES.cz přinesl reportáž.

Film, který mapuje osudy spjaté s osudem Lidic, vstupuje do kin 2. června. Čtenáři iDNES.cz však budou moci soutěžit o lístky na předpremiéru.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Další z rubriky

V 96 letech zemřel Franco Zeffirelli, režisér nejslavnější verze Romea a Julie

Italský režisér Franco Zeffirelli na tiskové konferenci během Mezinárodního...

Legendární italský režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména...

RECENZE: Nacistický zajatec v anglické lize. Co snímek Brankář zamlčel

Hrdina filmu Brankář

Ojedinělý osobní příběh Brankář jednak fascinuje reálnými fakty, jednak ukázkově zapadá do trvalých polemik o...

Michael Douglas dostane Zlatou nymfu, šanci má i Dukla 61 a Dabing Street

Václav Neužil v seriálu Dabing Street

Herečky Martha Issová a Klára Melíšková mohou osobně pozdravit hollywoodské idoly Michaela Douglase či Hugha Granta,...

Najdete na iDNES.cz