Diskuze

Ruce pryč od syna, kečupový Gibsone!

Z obav ze sledu otázek a i proto, abych tento problém vyřešil jednou provždy, zašel jsem se podívat na film Mela Gibsona Umučení Krista. Dokonce jsem jej zhlédl v zahraničí (v zemi, kde mu alespoň přisoudili označení "nevhodné pro mládež") a ještě dříve, než snímek uvedli v Itálii, píše Umberto Eco.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Fluffy

9. 5. 2004 14:15
Nuda
Film
Komentar pana Eca
0 0
možnosti

monstrum

9. 5. 2004 14:05
Pravda
Ve skutečnosti Ježíš na kříži nezemřel. Žil dlouhá léta v Indii. Celé je to vycucané z prstu.
0 0
možnosti

Semper Dubitat

2. 5. 2004 14:23
Makarón se bouří
Až poté, co umlkly nářky orthodoxních židů, že M. Gibson ve svém filmu znázorňuje Ježíše jako mesiáše, a to už je tedy opravdu antisemitismus, ozval se příslušník národa, jenž si může stěžovat oprávněně, Ital Umberto Eco. Každý si vzpomene na ty nechutné tváře latinsky hovořících opilých sadistických žoldáků, trýznících Krista až k smrti. Kdo by nebyl dotčen? Navíc není vůbec jisté, že se jeruzalémská posádka skládala z etnických Římanů: s mnohem větší pravděpodobností to mohli být Syřané či Egypťané, kteří rozhodně neopovrhovali Israelity méně, než dnešní Arabové, a využili vítané příležitosti ztýrat obřezance. Rovněž italská výslovnost latinských slov („intellidžere“, „čelum“, „ečče“) je pro Ježíšovu dobu nemilým nedopatřením… Tudy však Ecovy námitky nevedly. Místo toho vypadlo z intelektuála světového věhlasu právě jen to, co má v hlavě zadřeno každý Beppe z té nejzapadlejší kalábrijské vesničky, když se má vyjádřit o Americe. Tak i Eco nahlíží film prismatem tří základních axiomů: a) roduvěrný Ital hamburgery nepozře, b) kečup je dílo ďáblovo, c) Američané jsou barbaři. Ecovo zaujetí „kulinářskou“ terminologií rychlého stravování je opravdu obsedantní: narážky na hamburger, mleté maso a na kečup se střídají jak na kolotoči. Gibsonův film je tedy jen pokračováním globální macdonaldisace jinými prostředky. O protiamerickém zaujetí svědčí i přirovnání k dalším úpadkovým dílům zaoceánské filmografie: Pulp Fiction a Tom a Jerry, chybí už jen South (či snad Ken?) Park. Jakoby chtěl hrdý Ital říci: jen my máme morální právo točit filmy na biblická themata! Eco tak srovnal krok s pozůstalými po sovětské filmové škole, jež nelibě nesla Spielbergův Schindlerův seznam, dozajista popíchnuta jeho závěrečnou scénou: nejlepší válečné filmy přeci točíme my! Eco má beze sporu právo protestovat ve jménu dotčené národní hrdosti, měl by tak ale činit vkusně: poznámky o „kečupovém“ Gibsonovi se tomu ovšem vymykají stejně, jako bych já uzavřel, že je Ecův text následkem požití v
0 0
možnosti

old fashioned Vince

2. 5. 2004 11:02
Bravo...
Pan Eco zhodnotil tu Gibsonovu McDonald-patlaninu naprosto dokonale --- kečupová LDSA-culture, phuck off
0 0
možnosti

iuos

30. 4. 2004 14:37
hmm
umbertovi asi vyjde brzo nová knížka
0 0
možnosti

amelie22

30. 4. 2004 14:07
smůla
chci jen vzkázat všem zdejším mudrlantům, že svou "velikostí" nesahají Umbertu ani po kotníky
0 0
možnosti

Kleki Petra

30. 4. 2004 14:09
Re:
A z čehopak usuzuješ, miláčku, že mezi zde přítomnými se nenachází nikdo významný? Navíc, co když sem přispívá i Leninvěčněživý?
0 0
možnosti

GhorX

30. 4. 2004 13:50
.
No, nevím. Pan Kritik (velké K je záměr) by nejspíš měl slést ze svého piedestalu, nazvaného "MÉ DÍLO" a zamířit svůj pohled níže. Na mně ten film zapůsobil dobře - ačkoliv použitá aramejština mi velmi silně připomínala hebrejštinu, narychlo naučenou silně motivovanými jinak anglicky hovořícími herci (překvapivě). Ten film vypráví a oslovuje. Není antisemitský, není ani obecně "anti-"; prostě jen věrně popisuje utrpení člověka, v jehož smrt a život uvěřilo mnoho set milionů lidí.
0 0
možnosti

Kleki Petra

30. 4. 2004 13:55
Re:
Mě ta odsuzující stanoviska připomínají dobu, kdy se v českém filmu smělo objevit jen jedno nahé ženské ňadro. Každý věděl, že obvyklý počet jsou dvě, každý by si s chutí to druhé taky prohlédl, ale nějaký mudrc usoudil, že budeme předstírat, že nic takového prostě neexistuje. První otázka tedy zní: odporuje film obecně přijímané míře vkusu? odpověď zní - pro někoho ano, pro někoho ne. Druhá otázka pak: Jde film přes rámec věrného zobrazení skutečného utrpení odsouzence ve Starověku? Odpověď zní: Absolutně nikoli.
0 0
možnosti

Bonzi

30. 4. 2004 13:39
Nu...
... co řekne nebo napíše Umberto, je pro mě svaté, ale moc mi nejde do hlavy, proč si stěžuje na tolik krve v Umučení Ježíše, když sám ve svém románu Jméno Růže nechává chudáky mnichy topit v kádi prasečí krve...
0 0
možnosti

Kleki Petra

30. 4. 2004 13:43
Re:
Jenže to jsou přece hřešící lidé. Gibsona by tam asi taky nejradši viděl. Ale ježíšek je přece BŮH!!! Takové rouhání, předvést na plátně, jak v té době asi vypadalo bičování, když v bibli se nic takového podrobně nepopisuje!
0 0
možnosti

Chorchoj

30. 4. 2004 13:37
Gibsonovi
se naplnil ucel: "masomlynek" se dobre prodava a navic o nem pise Umberto Eco.
0 0
možnosti

Kleki Petra

30. 4. 2004 13:20
Šmarjá !!!
A já hňup myslel, že ti špatní jsou Klaus a imperialisti! Díky Umberto, díky za tvůj nestranný, objektivní a světonázorově nerozostřený pohled, ukázal mi cestu.
0 0
možnosti