Z natáčení filmu Babovřesky - Zdeněk Troška | foto: Vojtěch Resler

Babovřesky vznikly na žádost diváků, vypráví Zdeněk Troška

  • 107
Venkovská komedie Zdeňka Trošky je právě čerstvě v českých kinech. Režisér už dopsal její pokračování, které natočí v létě a premiéru bude mít v únoru 2014.

Bitva o pozemky, mladý farář, místní klepny. Tak vypadá půdorys další venkovské komedie Zdeňka Trošky, která vstoupila do kin bez obvyklých novinářských projekcí a účasti médií na premiéře. "Po zkušenosti z posledních tří novinářských projekcí jsme si s producenty řekli, že podobné akce nemají cenu," vysvětluje režisér utajený start snímku.

Váš film nepotřebuje reklamu?
Natočil jsem ho pro diváky, proto jsme zvolili variantu předpremiér, takže s herci objíždíme regiony, kde film představuji a vidím reakce publika. Podle dosavadních zážitků, besed s rozesmátými diváky a jejich ohlasů v kině i na sociálních sítích můžu být opravdu spokojený. Zcela pochopili, i bez různých návodů a varování, jak se na film dívat – že je chci jen pobavit. Ostatně jejich radost a doporučení známým jsou nejlepší reklamou.

Babovřesky se baví jako dítě, jež žvatlá první sprosté slovo

Přečtěte si recenzi filmu Babovřesky. Mirka Spáčilová mu dává 20 %

Spoléháte spíše na kraje, není to film pro velkoměsta?
Film je nasazen celoplošně po celé republice, ve velkých i malých městech, v síti multiplexů i tradičních kinech. Babovřesky jsou určené pro všechny, kdo se přijdou zasmát typicky českým fórkům, a je úplně jedno, jestli pocházejí z města nebo venkova.

Fotogalerie

Jak obstojí česká legrace vedle Hobitů a jiných velkofilmů, když už se nechodí skoro na nic?
Za úbytkem diváků je třeba hledat i nestydatě vysoké vstupné, které si mnozí už nemohou dovolit. Ale Babovřesky vznikly vlastně na žádost diváků, kteří mě celé roky vyzývali, abych jim natočil zase něco typicky českého, o nich a pro ně, něco jako Slunce, seno nebo Kameňáky. Prý už mají dost amerických akčních a fantasy filmů, kde se stále jen střílí, vraždí, vše se ničí, samá agrese, násilí. Nebo nastoupí příšery z vesmíru či ze záhrobí. Prý se zapomněly dělat obyčejné filmy pro obyčejné lidi. Proč se ve filmech musí pořád něco řešit, hledat problémy i tam, kde nejsou, hrabat se v nitrech psychicky narušených jedinců, a hlavně se tvářit pořád strašně vážně? Když to nejsou pomatenci, jsou to feťáci, když ne estébáci, jsou to dnešní mafiáni, rozvrácené rodiny, neutěšené životy na dně společnosti. Pořád dokola, žádná laskavost, žádné pohlazení. Přinést publiku něco nenáročného pro zasmání se v dnešním neradostném čase cení snad víc než kdy jindy.

Říká se, že seriál Kameňák vyvíjený Primou chce převzít Nova, a to včetně nového filmu. Stále platí, že to bude bez vaší účasti?
O záměru obou televizí natočit Kameňák vím. O tom, že by se přetahovaly, nevím, ale stejně jako loni opakuji, že s televizním pokračováním Kameňáků nemám vůbec nic společného. Nebudu ho režírovat ani dělat supervizi jinému režisérovi, nepíšu scénáře, a dokonce v něm ani nehraju. V létě budu natáčet Babovřesky 2, se kterými se počítá do kin v únoru 2014.