RECENZE: Žádné digitální omalovánky, vtipní Škatuláci ožili ruční animací

  16:10aktualizováno  16:10
Jmenují se Škatuláci, v originále Boxtrolls čili krabicoví skřítci, a byť se promítají ve formátu 3D, vracejí nyní do českých kin půvab klasické ruční animace, jejž ocení i dospělí.

Navzájem zaměnitelných digitálních omalovánek jsou plná kina, ale se Škatuláky, kteří k nám právě dorazili, člověk pookřeje. Mají svéráz, rukopis, vtipnou britskou předlohu, vlastní výtvarnou linku a působí moderně přesto, že tvůrci sáhli k tradiční animátorské metodě stop motion. Tedy k rukodělné úpravě či posunu mezi každým snímáním, okénko po okénku.

Fotogalerie

Na stejný postup nedají dopustit takoví mistři jako Nick Park, stvořitel dvojice Wallace & Gromit, s níž lidští hrdinové Škatuláků sdílejí slabost pro pěkně uleželý sýr, nebo Tim Burton, jehož Mrtvou nevěstu připomene novinka svou historizující stylizací křivolakých uliček, bizarních rysů i kostýmů, hrátek se stíny a vůbec lehounce hororovým nádechem.

Neboť skřítci nosící jména z obalů svých krabic žijí v kouzelném podzemním světě připomínajícím barvitou skládku a na povrch se vydávají kradmo jen v noci; přesto jich při každé výpravě ubude, protože místní padouch na ně pořádá lov.

Až jednoho dne se Škatuláky, kteří ho láskyplně vychovali, vyrazí do městečka i jejich mladičký chráněnec, jenž při pátrání po svém původu pozná dívku.

Pomůže mu, jak jinak. Zápletka není tolik objevná, na Škatulácích víc než obsah baví způsob vyprávění, nespočet sladkých drobnůstek, počínaje scénkou s plyšovým medvídkem pro mrňouse a konče hmyzí hostinou u gramofonu. Ve skrýši Škatuláků vládne domácky vlídná nálada, kde se pomocí vžitých rituálů vytváří mylný pocit bezpečí.

Na svět přišli pro zábavu

Boj o záchranu pohádkových bytostí vede kdejaký animovaný film, už proto, aby si našel důvod k vděčným akčním gagům, nicméně Škatuláci mají k dobru jeden dospělejší motiv: odevzdanost, s níž se „národ“ skřítků poddává svému údělu. Nebojují, neutíkají, nebouří se, jen se trpně schovávají do krabic a probudit v nich tváří v tvář hrozící zkáze alespoň náznak vůle k odporu dá teenagerské dvojici práci.

Škatuláci

USA, 2014, 97 min

režie: Anthony Stacchi, Graham Annable

hrají: Ben Kingsley, Simon Pegg, Elle Fanning, Isaac Hempstead-Wright, Nick Frost, Jared Harris, Toni Collette, Richard Ayoade, Tracy Morgan, Dee Bradley Baker, Steve Blum

Hodnocení­: 65 %

Ovšem Škatuláci nevznikli kvůli mudrování o gándhíovské strategii neprotivení se zlu, na svět přišli pro zábavu a počítají hlavně s dětským publikem; místy až příliš zjevně. I tam, kde se rýsuje drsnější, ba dokonce krvavý okamžik, vzápětí přijde zlom směrem k měkčí variantě.

Občas si film také půjčuje nápady od kolegů z hrané kinematografie, třeba ve finále napíná nervy přesně podle vzoru Indiany Jonese a Chrámu zkázy. Nicméně stále patří ke vkusné rodinné zábavě přijatelné bez újmy pro všechny generace, ani situačním humorem nešetří a jen jedinou položku si přidává naprosto zbytečně: trojrozměrný projekční formát, daný zjevně obchodním diktátem doby.

.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

PRVNÍ DOJMY: Jaromír Soukup je Premiér. Naštěstí ještě ne premiér

TV Barrandov tvrdí, že sitcom Premiér je parodická politická satira. Šéf stanice tvrdí, že v ní hraje. Nic z toho není...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: Iron Man má novou práci. Robert Downey Jr. baví jako Dolittle

Rodinná komedie Dolittle, která do našich kin přijde 16. ledna 2020, přináší moderní verzi klasického příběhu o...

Kinům opět vládl Joker, Pražské orgie startovaly až na osmém místě

Ačkoliv měly k dispozici 133 kin, nejvíce ze všech aktuálních titulů, zlákaly do nich Pražské orgie při svém...

VIDEO: V Amnestii buší do vzpoury vězňů hudba kapely Depeche Mode

Amnestie, akční vztahový thriller o manipulaci, násilí, zradě, porážce totality a největší vězeňské vzpouře u nás, jde...

Premium

Když měkké polské slovo v češtině zní vulgárně. Jak se natáčel Princip slasti

Tři useknuté ruce, tři země, tři kriminalisté. Na obrazovky míří ambiciózní česko-polsko-ukrajinský krimiseriál Princip...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz