RECENZE: Žádné digitální omalovánky, vtipní Škatuláci ožili ruční animací

  16:10aktualizováno  16:10
Jmenují se Škatuláci, v originále Boxtrolls čili krabicoví skřítci, a byť se promítají ve formátu 3D, vracejí nyní do českých kin půvab klasické ruční animace, jejž ocení i dospělí.

Navzájem zaměnitelných digitálních omalovánek jsou plná kina, ale se Škatuláky, kteří k nám právě dorazili, člověk pookřeje. Mají svéráz, rukopis, vtipnou britskou předlohu, vlastní výtvarnou linku a působí moderně přesto, že tvůrci sáhli k tradiční animátorské metodě stop motion. Tedy k rukodělné úpravě či posunu mezi každým snímáním, okénko po okénku.

Fotogalerie

Na stejný postup nedají dopustit takoví mistři jako Nick Park, stvořitel dvojice Wallace & Gromit, s níž lidští hrdinové Škatuláků sdílejí slabost pro pěkně uleželý sýr, nebo Tim Burton, jehož Mrtvou nevěstu připomene novinka svou historizující stylizací křivolakých uliček, bizarních rysů i kostýmů, hrátek se stíny a vůbec lehounce hororovým nádechem.

Neboť skřítci nosící jména z obalů svých krabic žijí v kouzelném podzemním světě připomínajícím barvitou skládku a na povrch se vydávají kradmo jen v noci; přesto jich při každé výpravě ubude, protože místní padouch na ně pořádá lov.

Až jednoho dne se Škatuláky, kteří ho láskyplně vychovali, vyrazí do městečka i jejich mladičký chráněnec, jenž při pátrání po svém původu pozná dívku.

Pomůže mu, jak jinak. Zápletka není tolik objevná, na Škatulácích víc než obsah baví způsob vyprávění, nespočet sladkých drobnůstek, počínaje scénkou s plyšovým medvídkem pro mrňouse a konče hmyzí hostinou u gramofonu. Ve skrýši Škatuláků vládne domácky vlídná nálada, kde se pomocí vžitých rituálů vytváří mylný pocit bezpečí.

Na svět přišli pro zábavu

Boj o záchranu pohádkových bytostí vede kdejaký animovaný film, už proto, aby si našel důvod k vděčným akčním gagům, nicméně Škatuláci mají k dobru jeden dospělejší motiv: odevzdanost, s níž se „národ“ skřítků poddává svému údělu. Nebojují, neutíkají, nebouří se, jen se trpně schovávají do krabic a probudit v nich tváří v tvář hrozící zkáze alespoň náznak vůle k odporu dá teenagerské dvojici práci.

Škatuláci

USA, 2014, 97 min

režie: Anthony Stacchi, Graham Annable

hrají: Ben Kingsley, Simon Pegg, Elle Fanning, Isaac Hempstead-Wright, Nick Frost, Jared Harris, Toni Collette, Richard Ayoade, Tracy Morgan, Dee Bradley Baker, Steve Blum

Hodnocení­: 65 %

Ovšem Škatuláci nevznikli kvůli mudrování o gándhíovské strategii neprotivení se zlu, na svět přišli pro zábavu a počítají hlavně s dětským publikem; místy až příliš zjevně. I tam, kde se rýsuje drsnější, ba dokonce krvavý okamžik, vzápětí přijde zlom směrem k měkčí variantě.

Občas si film také půjčuje nápady od kolegů z hrané kinematografie, třeba ve finále napíná nervy přesně podle vzoru Indiany Jonese a Chrámu zkázy. Nicméně stále patří ke vkusné rodinné zábavě přijatelné bez újmy pro všechny generace, ani situačním humorem nešetří a jen jedinou položku si přidává naprosto zbytečně: trojrozměrný projekční formát, daný zjevně obchodním diktátem doby.

.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

RECENZE: Nadgenerační zážitek. Ebenův sobík čaruje bez falešného útlocitu

Záběr z filmu Putování se sobíkem

Napínavější než mnohý hraný thriller a zábavnější než běžné animované pohádky je Putování se sobíkem, dokumentární...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Rudolf Hrušínský pomohl nominaci na Zlatý glóbus

Z filmu Třicet jedna ve stínu

Při udílení cen se filmy zpravidla dělí na anglicky mluvené a ostatní, ovšem snímek Třicet jedna ve stínu si připsal...

OBRAZEM: Zindulka nebyl jen pan Fajst a tatínek z Vlaku dětství a naděje

Stanislav Zindulka v seriálu Vlak dětství a naděje

Jeho nejvýraznější rolí před kamerou byl tatínek v seriálu Vlak dětství a naděje z roku 1985. Stanislava Zindulku...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK S ANGLICKÝM JAZYKEM

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz