RECENZE: Muž ve stínu. Na atmosféru a napětí je Polanski mistr, ale příliš tlačí na pilu

  3:19aktualizováno  3:19
V thrilleru Muž ve stínu, jejž dokončoval z vězení, vypráví režisér o bývalém britském premiérovi obviněném z válečných zločinů a jeho najatém životopisci.

Z filmu Ghost Writer | foto: SPI film

Pro nový film Romana Polanského Muž ve stínu, který dnes vstupuje do českých kin, platí v podstatě týž princip jako pro Zelenou zónu od Paula Greengrasse, která k nám dorazila před týdnem.

Muž ve stínu

VB, režie Roman Polanski, titulky, 128 minut.

hrají E. McGregor, P. Brosnan, T. Wilkinson, K. Cattrallová, E. Wallach

Hodnocení­: 60 %

V obou případech jde o politický thriller s dozvuky války v Iráku; Muž ve stínu je osobnější a ztišenější, Zelená zóna dravější a výbušnější, ale oba filmy zosobňují výborné žánrové řemeslo vyplýtvané na plakátovou historku o vládním spiknutí.

Novinář na stopě

Muž ve stínu vznikl podle knihy Roberta Harrise, která v Česku vyšla pod názvem Duch. Angličané ji spojovali s Tonym Blairem: vypráví totiž o bývalém britském premiérovi oddaném Bílému domu, který hledá v Americe azyl před hrozícím soudem za válečné zločiny.

Z filmu Ghost WriterZ filmu Ghost Writer

Ale možnost dosadit si Blairovo jméno za postavu, již šarmantně hraje Pierce Brosnan (rozhovor s Brosnanem čtěte zde), ještě nedělá z placaté zápletky dráždivou záležitost. Zvláště když se připočtou další věčná klišé konspiračních filmů, počínaje postavou zvědavého novináře a konče zlovolnou rolí CIA.

Daleko pikantnější příchuť filmu dodává bezděčná podobnost expremiérova osudu s údělem Polanského: také režisér žije v exilu, také on utíká před soudem; ostatně Muže ve stínu dokončoval z vazby a jeho nedobrovolné domácí vězení má pocitově styčné body s izolací, v níž žije Brosnanův hrdina.

Právě nálada, již kolem jeho sídla Polanski buduje, patří k nejsilnějším zbraním filmu. Zvlášť když do chladu betonu a skla na sychravém pobřeží bičovaném lijáky uvede titulní postavu: Ewana McGregora coby námezdního pisálka, novináře najatého nakladatelstvím, aby dokončil expremiérovy paměti po svém utonulém předchůdci.

Z filmu Ghost WriterZ filmu Ghost Writer

Že se nováčkovi na kolegově smrti něco nezdá a při pátrání objeví nebezpečnou stopu, uhádne každý divák předem podobně jako její řešení podle prosté zásady: vypadá-li podezřele A, viníkem bude B.

Jako z Psycho

Zato skvěle účinkuje novinářův skok z cynické branže štiplavě zábavných glos do malé bezútěšné pevnosti, za jejímiž okny vichr prohání mlčenlivou ochranku, kde se McGregor šklebí nad nudným rukopisem a kam poznenáhlu při politikově ohrožení zapadá jako "jeden z nás", zatažen i do žárlivých her mezi premiérovou manželkou a milenkou v podání výtečné Kim Cattrallové.

Ve srovnání se Zelenou zónou má vyprávění starosvětštější rytmus, ale soustředěnou atmosférou buduje napětí stejně dovedně: od zlověstného trajektu až po noční motel jako vystřižený z Psycho.

Ovšem některé motivy předkládá režisér až příliš okatě, aby musely hrdinu i publikum doslovně trknout – a přitom je to zbytečná námaha. Vždyť snad s výjimkou McGregorovy postavy je všem dávno jasné, kdo tahá za vražedné nitky.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

OBRAZEM: Zindulka nebyl jen pan Fajst a tatínek z Vlaku dětství a naděje

Stanislav Zindulka v seriálu Vlak dětství a naděje

Jeho nejvýraznější rolí před kamerou byl tatínek v seriálu Vlak dětství a naděje z roku 1985. Stanislava Zindulku...

RECENZE: Šťastný Lazzaro je něžný italský Forrest Gump

Z filmu Šťastný Lazzaro

Mladý Forrest Gump zasazený do italské krajiny Nejasné zprávy o konci světa. Tak se dá popsat hrdina nevšedního filmu...

VIDEO: Ať mrtví zůstanou mrtvými, radí film o filmu Řbitov zviřátek

Z filmu Řbitov zvířátek

Když si hrajete se smrtí, můžete se spálit, varuje Řbitov zviřátek natočený podle slavného hororu Stephena Kinga, jenž...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz