James Bond - Dnes neumírej, 2002

James Bond - Dnes neumírej, 2002 | foto: PRESSDATA

RECENZE: Neumírej, Jamesi Bonde, pořád jsi v záruce

  • 2
Úderem sedmé minuty po půlnoci vstoupila do kin bondovka Dnes neumírej. Producenti tvrdí, že nikdy za čtyřicet let svého filmového života nebyl britský agent 007 s povolením zabíjet, svádět a srkat martini s vodkou tak "chladný" jako ve dvacátém dílu přičemž onen chlad získává v mrazivých kulisách ledového paláce i doslovný smysl.

Posměváčci zase míní, že dosud také nestihl během svých kousků udělat tolik reklamy jisté značce vozu, vůně či hodinek. Pravdu mají oba tábory.

Ostatně Bond sám je obchodní značkou svého druhu, výběrovou ochrannou známkou, jež vylučuje náhradu levnými napodobeninami a zákazníkovi dává jistotu kvality.

Dnes neumírej

70 %

Británie/USA, 2002, 132 minut

Režie: Lee Tamahori

Hrají: Pierce Brosnan, Halle Berry, Toby Stephens, Rosamund Pike, John Cleese,

Kinobox: 70 %

IMDb: 6.1

Na rozdíl od agentů z ulice, takových rychlokvašených módních výstřelků pro jedno použití, zosobňuje kavalír 007 značkové zboží ve vybraném stylu, se záručním listem na nespočet sezon. James Bond je stále v záruce: pod spolehlivou míru neklesne, může jít jen o chlup výš. A to se právě stalo.

Prvním přídavkem je neskutečné šedé vlnobití se surfaři - obraz, který dá ve vteřině najevo, proč zdánlivě starosvětský hrdina potřebuje dnes obří plátno. Přídavek číslo dvě nabídnou fantaskně stylizované, výtvarně dokonalé titulky s motivy živlů, zejména ohně, jež stírají hranice mezi klipem a uměním.

Pravda, pak přijde studená sprcha, neboť v severokorejském vězení Bonda nechali zarůst a zpustnout jako Monte Crista, a navíc odtud odchází ponižujícím způsobem, jenž mu nesluší a nepřísluší.

Ale zpět do obvyklé slupky se dostane rychle a s ležérním vtipem, který jeho obdivovatelky bohatě odškodní. Na britské půdě pak pokračuje humor po anglicku v rozkošné šermířské scéně - rytířské, přesto moderně akční, v níž se objeví i Madonna a kde pánové v livreji bez mrknutí oka zachraňují zbytky vzácných soch a váz.

Pierce Brosnan
Halle Berry, Dnes neumírej

Další přídavek patří mužům: z vln pod kubánským sluncem se jako bohyně z mořské pěny vynoří vskutku nádherná Halle Berryová a může začít rafinovaně hravý flirt na ostří nože v zemi „Fidela Kastráta“. Tedy s malou přestávkou, kdy si rek tradičně zaskočí domů pro výzbroj a kromě nových vynálezů se mu tam dostane i něžně suché urážky „vy dvojitá nulo“.

Vrcholem i symbolem snímku Dnes neumírej, jenž jej odliší od předchozích i budoucích dílů, je však ono stříbřité království ledu: sídlo ústředního zlosyna, takřka pohádková říše v oslnivě bílé pustině, kde se dá milostně choulit do kožešin, zažívat zběsilé nejroztodivnější honičky na nedozírných krách, padat z ledovců do horkých gejzírů a těšit se na okamžik, kdy paprsek umělého Slunce rozpoutá prvním řezem do mrazivé pevnosti obří potopu.

S tímhle motivem si tvůrci nevšedně vyhráli; tají hrozbu, tempo, okouzlení i krásu smrtící čistoty, má zkrátka styl: jako kostka ledu zářící v křišťálové číši s tím nejsušším martini.

Přestože nechybí ani tradiční druhé finále, pro změnu v letadle, jež obsahuje rovněž vynalézavé kousky, to nejlepší z filmu Dnes neumírej zůstalo ve studeném mezičase věčnosti, na bondovku až přízračně snovém. Zasteskne se po něm a ze stesku vytryskne i myšlenka, že Bond by opravdu ještě neměl umírat. Umí-li kromě starých záruk dodat i takové novoty, byla by ho vskutku škoda.

A oč že to v nové bondovce vlastně jde? Inu, jistý zloduch ze Severní Koreje má šílený nápad, jak zničit svět... Ale není to vlastně jedno?!

Nová představitelka Bondovy partnerky Halle Berryová, která si jako vůbec první možná zopakuje svou roli i v příštím dílu, byla nominována na cenu Image Award za mimořádný výkon ve vedlejší roli. Na Zlatý globus byli zase v kategorii nejlepší píseň nominováni zpěvačka Madonna a skladatel Mirwais Ahmadzai za ústřední melodii Dnes neumírej.

 Náklady na film, které činily 142 milionů dolarů, se rychle vracejí. Nová bondovka v období od podzimní zahraniční premiéry do Vánoc utržila na 150 milionů ve světě mimo Ameriku a téměř stejnou sumu v USA a v Kanadě. V Německu už ji vidělo přes tři miliony lidí, další tři miliony daly dohromady Španělsko a Francie.

 Tradičně Bond startuje v „rodné“ Británii a přes Spojené státy vyjíždí na světové turné. Přesně na Nový rok vstoupil do Egypta a do Panamy, dnes je kromě Česka na řadě Nový Zéland, zítra Řecko. V Itálii se dočkají koncem února, Japonci v půli března.

 Pro Pierce Brosnana to byla čtvrtá bondovka. „V dospívání byl pro mne Bond Seana Conneryho mužem, s jakým se chcete utkat v ringu, porazit ho, nebo to aspoň zkusit. Být stejně dobrý. Už před Bondem jsem měl jistý styl, hrál jsem role bohatých mužů, ani fyzické nároky mi nebyly cizí. Ale potřeboval jsem sebedůvěru,“ řekl po natáčení. „Bond je poslední filmový hrdina přecházející z generace na generaci. Kdo ho hraje, nemůže potěšit každého, hlavně když potěší sám sebe.“