RECENZE: Colin Firth hraje oscarově, manýra návrháře Forda mu to kazí

  6:58aktualizováno  6:58
Za titulní roli filmu Single Man získal Colin Firth kromě řady cen nominaci na Oscara, jejž nakonec vyhrál Jeff Bridges za Crazy Heart. A stejně jako Bridges zachraňuje slabší film, je i Firth v oscarové formě.

Z filmu Single Man | foto: AEROFILMS

Na americký snímek Single Man se dá dívat dvěma způsoby. Jako na překvapivě zralou režijní prvotinu člověka z jiné sféry, módního návrháře Toma Forda, nebo jako na slušný nezávislý "filmeček", který pozvedá k oscarovým výšinám herec hlavní role Colin Firth.

Smutek pod kontrolou

Ford pro svůj debut zvolil knihu Christophera Isherwooda, jejíž milostný půdorys homosexuálního vztahu je mu blízký. Příběh situovaný do Los Angeles v roce 1962 zaznamenává jeden den v životě univerzitního profesora ve Firthově podání, jenž se už měsíce marně smiřuje s nečekanou smrtí svého dlouholetého partnera.

Svět kolem něj horečně sleduje politickou krizi hrozící válkou, jen navenek vyrovnaný akademik se smrti nebojí – naopak. Chystá se, že jí vyjde vstříc dobrovolně, protože nový smysl života nenachází. Teprve po setkání s mladičkým, dychtivým studentem, jehož ztělesnil Nicholas Hoult, zaváhá – ale možná, že na druhou šanci je už pozdě.

Z filmu Single Man

Příliš povzbudivý se tedy Single Man nezdá, zvláště na první pohled a v úvodní části, kdy se režisér vyžívá ve výrazné obrazové stylizaci. Nahý plavec ve vodě, mrtvé tělo v krvi na bílém sněhu, to jsou výjevy, které se opakují spolu s tím, jak Ford střídá přítomnost s hrdinovými vzpomínkami či sny.

Nicméně v reálném čase, často beze slov, dosahuje mnohem silnějšího účinku, za nějž vděčí právě Firthovi. Skvělý herec drží obě součásti vyprávění pohromadě. Jeho hrdina je dokonale vyhaslý, ale navenek drží smutek pod kontrolou. Pouhým výrazem sdělí víc než rámcovým monologem, a dokonce je schopen sebeironického odstupu.

Móda do rakve

Žádná výstřední gesta, vypjaté emoce, slzy, zhroucení, výbuchy – Firth celou tu bezbřehou bolestnou osamělost vkládá do drobných úkonů a všedních rituálů, kdy jako by sám sebe pozoroval s posměšnou útrpností.

Z každého pohybu čiší marnost: proč se mýt, holit, oblékat; proč vycházet se sousedy, které pokoutně špehuje ze své toalety; proč se plahočit do školy kolem tenisových kurtů, kde se v slunci lesknou zpocená urostlá těla posluchačů?

Firthův hrdina trpí, aniž tím ostatní obtěžuje, trpí elegantně, ale nesnesitelně. A když si do aktovky vloží pistoli, dává najevo, že tohle je poslední den, kdy se ještě hodlá trápit, poslední den, kdy ještě jednou okusí, co měl rád.

Z filmu Single ManZ filmu Single Man

Fordovi se daří vykouzlit příjemnou retronáladu z dob, kdy se ve třídách ještě kouřilo a na akademické půdě zněly rebelské myšlenky s lehce levicovým nátěrem. Ale vlastně nerozhoduje, jaký letopočet se právě píše, Firthův hrdina se pohybuje ve vlastním čase i prostoru.

Když systematicky uzavírá své pozemské bytí, dojí prášky, dopije lahev a připraví si vhodný úbor do rakve, vyzařuje svým učitelským puntičkářstvím nádherný šibeniční humor – nemluvě o němé grotesce, v níž se při zkoušce pistole zaplete do spacího pytle.

Kontrast smyslných obrazů s Firthovou suchou britskou zdrženlivostí zkrátka filmu vévodí, byť nutno ocenit i Julianne Moore coby hrdinovu letitou kamarádku, s níž absolvuje bláznivý tanec, pitku i hádku. Dva lidé, kteří si zbyli.

Z filmu Single Man

Přesto nad známkou sedmdesát procent, jež se nabízí, člověk váhá. Single Man má styl i vkus, což se od mistra módy čeká, ale filmařsky režisér bohužel načichl manýrismem: od zpomalování záběrů přes malebně dekorativní polehávání na koberci až po záplavu takzvaně umělecké nahoty.

Trochu to přepískl – včetně délky filmu, a přitom zbytečně. Neboť střídmý soustředěný Firth nepotřebuje vnější ozdoby, aby mu divák uvěřil, jak strašně se mu nechce i chce žít.

Single Man
USA, režie Tom Ford, titulky, 101 minut.
Hrají: Colin Firth, Julianne Moore, Matthew Goode, Ginnifer Goodwin, Nicholas Hoult
HODNOCENÍ MF DNES 60 %


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

PRVNÍ DOJMY: Tenkrát v Hollywoodu je Tarantino šťastný jako blecha

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Někdo tvrdí, že „pravý“ Quentin Tarantino si vezme slovo až v poslední, vskutku třeskutě zábavné půlhodince své novinky...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

VIDEO: Musíš být vdaná, nebo bohatá, radí Streepová Malým ženám

Hrdinky filmu Malé ženy

Meryl Streepová jako jejich teta, Saoirse Ronanová, Emma Watsonová, Florence Pughová a Elize Scanlenová coby sestry,...

KOMENTÁŘ: Válka o bratry Mašíny nemá konce. V politice ani ve filmu

Josef Mašín při natáčení pořadu GEN

Bratři Mašínové. Stačí pouhá dvě slova, aby se strhlo další kolo nekonečné hádky, zda Ctirad a Josef byli hrdinové...

Do čtvrté řady krimiseriálu Polda přibude Vladimír Polívka

Vladimír Polívka a David Matásek při natáčení čtvrté řady seriálu Polda

Televize Prima opět rozjela natáčení kriminálního seriálu Polda. Vzniká už čtvrtá série, v níž se do hlavní role vrátí...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz