RECENZE: Colin Firth hraje oscarově, manýra návrháře Forda mu to kazí

  6:58aktualizováno  6:58
Za titulní roli filmu Single Man získal Colin Firth kromě řady cen nominaci na Oscara, jejž nakonec vyhrál Jeff Bridges za Crazy Heart. A stejně jako Bridges zachraňuje slabší film, je i Firth v oscarové formě.

Z filmu Single Man | foto: AEROFILMS

Na americký snímek Single Man se dá dívat dvěma způsoby. Jako na překvapivě zralou režijní prvotinu člověka z jiné sféry, módního návrháře Toma Forda, nebo jako na slušný nezávislý "filmeček", který pozvedá k oscarovým výšinám herec hlavní role Colin Firth.

Smutek pod kontrolou

Ford pro svůj debut zvolil knihu Christophera Isherwooda, jejíž milostný půdorys homosexuálního vztahu je mu blízký. Příběh situovaný do Los Angeles v roce 1962 zaznamenává jeden den v životě univerzitního profesora ve Firthově podání, jenž se už měsíce marně smiřuje s nečekanou smrtí svého dlouholetého partnera.

Svět kolem něj horečně sleduje politickou krizi hrozící válkou, jen navenek vyrovnaný akademik se smrti nebojí – naopak. Chystá se, že jí vyjde vstříc dobrovolně, protože nový smysl života nenachází. Teprve po setkání s mladičkým, dychtivým studentem, jehož ztělesnil Nicholas Hoult, zaváhá – ale možná, že na druhou šanci je už pozdě.

Z filmu Single Man

Příliš povzbudivý se tedy Single Man nezdá, zvláště na první pohled a v úvodní části, kdy se režisér vyžívá ve výrazné obrazové stylizaci. Nahý plavec ve vodě, mrtvé tělo v krvi na bílém sněhu, to jsou výjevy, které se opakují spolu s tím, jak Ford střídá přítomnost s hrdinovými vzpomínkami či sny.

Nicméně v reálném čase, často beze slov, dosahuje mnohem silnějšího účinku, za nějž vděčí právě Firthovi. Skvělý herec drží obě součásti vyprávění pohromadě. Jeho hrdina je dokonale vyhaslý, ale navenek drží smutek pod kontrolou. Pouhým výrazem sdělí víc než rámcovým monologem, a dokonce je schopen sebeironického odstupu.

Móda do rakve

Žádná výstřední gesta, vypjaté emoce, slzy, zhroucení, výbuchy – Firth celou tu bezbřehou bolestnou osamělost vkládá do drobných úkonů a všedních rituálů, kdy jako by sám sebe pozoroval s posměšnou útrpností.

Z každého pohybu čiší marnost: proč se mýt, holit, oblékat; proč vycházet se sousedy, které pokoutně špehuje ze své toalety; proč se plahočit do školy kolem tenisových kurtů, kde se v slunci lesknou zpocená urostlá těla posluchačů?

Firthův hrdina trpí, aniž tím ostatní obtěžuje, trpí elegantně, ale nesnesitelně. A když si do aktovky vloží pistoli, dává najevo, že tohle je poslední den, kdy se ještě hodlá trápit, poslední den, kdy ještě jednou okusí, co měl rád.

Z filmu Single ManZ filmu Single Man

Fordovi se daří vykouzlit příjemnou retronáladu z dob, kdy se ve třídách ještě kouřilo a na akademické půdě zněly rebelské myšlenky s lehce levicovým nátěrem. Ale vlastně nerozhoduje, jaký letopočet se právě píše, Firthův hrdina se pohybuje ve vlastním čase i prostoru.

Když systematicky uzavírá své pozemské bytí, dojí prášky, dopije lahev a připraví si vhodný úbor do rakve, vyzařuje svým učitelským puntičkářstvím nádherný šibeniční humor – nemluvě o němé grotesce, v níž se při zkoušce pistole zaplete do spacího pytle.

Kontrast smyslných obrazů s Firthovou suchou britskou zdrženlivostí zkrátka filmu vévodí, byť nutno ocenit i Julianne Moore coby hrdinovu letitou kamarádku, s níž absolvuje bláznivý tanec, pitku i hádku. Dva lidé, kteří si zbyli.

Z filmu Single Man

Přesto nad známkou sedmdesát procent, jež se nabízí, člověk váhá. Single Man má styl i vkus, což se od mistra módy čeká, ale filmařsky režisér bohužel načichl manýrismem: od zpomalování záběrů přes malebně dekorativní polehávání na koberci až po záplavu takzvaně umělecké nahoty.

Trochu to přepískl – včetně délky filmu, a přitom zbytečně. Neboť střídmý soustředěný Firth nepotřebuje vnější ozdoby, aby mu divák uvěřil, jak strašně se mu nechce i chce žít.

Single Man
USA, režie Tom Ford, titulky, 101 minut.
Hrají: Colin Firth, Julianne Moore, Matthew Goode, Ginnifer Goodwin, Nicholas Hoult
HODNOCENÍ MF DNES 60 %

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

VIDEO: Zodpovědná matka a neřízená střela. Hrdinky Skleněného pokoje

Hrdinky filmu Skleněný pokoj

Ve Skleněném pokoji se potkaly zahraniční hvězdy. Hanna Alströmová hraje Liesel a Carice van Houtenová Hanu. „Liesel ...

RECENZE: Elegantní finále. Jak draka vycvičit, oženit a dát mu sbohem

Trailer k filmu Jak vycvičit draka 3

Po devíti letech se uzavírá jedna legenda. Premiérový animovaný snímek tuzemských kin Jak vycvičit draka 3 sice svým...

VIDEO: Hlásí se Rocketman, životní příběh Eltona Johna včetně písní

Trailer k filmu Rocketman

Původně tvůrci uvažovali, že by do role Eltona Johna obsadili Justina Timberlaka, Jamese McAvoye nebo Daniela...

Najdete na iDNES.cz