Českým divákům se omlouvám, nečekal jsem, že na Ptáče přijdou, řekl Marhoul

  16:53aktualizováno  23. září 11:51
Václava Marhoula překvapil tuzemský úspěch snímku Nabarvené ptáče. „Českým divákům se musím omluvit, nečekal jsem, že jich na Nabarvené ptáče přijde tolik,“ řekl režisér pro iDNES.cz v pořadu Rozstřel.

Marhoula tuzemská dosavadní návštěvnost Nabarveného ptáčete doslova překvapila. „Je rozdíl mezi diváky u nás a v zahraničí. Myslel jsem, že v Čechách na ten film lidé chodit nebudou a opak je pravdou. K neděli máme 52 tisíc diváků. To je neuvěřitelné číslo,“ řekl režisér.

V pořadu Rozstřel Marhoul popsal náročné natáčení i první promítání na festivalu v Benátkách, které vzbudilo rozruch odchody diváků z kina. „Hromadné úprky se nekonaly. Štve mne to, že média dokážou takhle nestydatě lhát,“ uvedl. Přátelé mu prý nyní z tuzemských kin posílají SMS ve znění: „Václave, plno, nikdo neodešel.“

Fotogalerie

„Problém Nabarveného ptáčete je v tom, že to není pohádka. Působí pravdivě, lidé mu věří,“ komentoval poznámky, že snímek je příliš drsný a syrový. Sám Marhoul si ostatně stojí za tím, že film násilné scény přímo nezobrazuje. Pouze naznačuje. „Vedu diváka, aby si snímek dotočil. Film jej proto přivádí k palčivým otázkám a to bolí,“ uvažuje režisér.

„Nedělal jsem kompromisy, stojím si za každým metrem filmu,“ tvrdí vůbec Marhoul o projektu, kterému věnoval bezmála jedenáct let života. Nejprve musel získat práva ke kontroverznímu románu o krutosti místních lidí, s níž se židovský chlapec setkává při své pouti válečným východem Evropy na každém kroku.

„Nemám rád filmy, kde se používá násilí pro násilí. Od začátku jsem Kosińského knihu chápal jako příběh o potřebě dobra a lásky. Autor ale k tématu nepřistupuje na první dobrou, ze strany krásy a rozkvetlých luk. Jde na to z té druhé strany a to je náročnější,“ vysvětlil. 

Sám Marhoul ostatně prohlašuje, že děti by na projekci Nabarveného ptáčete rozhodně nepustil, a to včetně představitele dětské role Petra Kotlára. Neherce do titulní role přitom vybral neobvyklým způsobem.

„Věděl jsem, že musím najít kluka, co má snědou pleť. Buď Aškenázského Žida nebo Roma. Rodinu Kotlárových znám dlouho. Peťa se ke mně v Českém Krumlově, kde jsem právě moderoval nějakou akci, takhle jednou přihlásil se slovy: ‚Strejdo, to jsem já, Škubánek.‘ Vycítil jsem, že mám herce,“ vzpomněl Marhoul. „Vůbec jsem nevěděl, jestli umí hrát. Bylo to bláznovství. Ale dávám na srdce, hlava je pomalá. Cítil jsem to a v tu chvíli se rozhodl,“ dodal.

Snímek se odehrává na nespecifikovaném místě kdesi ve východní Evropě. Marhoul proto zvolil jako řeč filmu univerzální uměle vytvořenou mezislovanštinu, aby se s drsným venkovem a hrůznými činy jeho obyvatel žádný národ nemohl ztotožnit. „Autora knihy Kosinskiho v Polsku nenávidí. I já to nyní v Polsku schytávám, aniž by to lidé viděli. Film se tam bude promítat na třech festivalech, ale distributora to zatím nemá,“ uvedl.

Nabarvené ptáče je třetím hraným dílem Václava Marhoula. Prvotinu Mazaný Filip odvodil od představení domovského Divadla Sklep, následoval válečný Tobruk. Krom produkčních aktivit se objevuje i ve filmech „sklepáckého“ kolegy Tomáše Vorla. 

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

VIDEO: Film Králíček Jojo ukazuje Hitlerovi vztyčený prostředníček

Režisér Taika Waititi je svéráz. Natočil „dokumentární“ upírskou parodii Co děláme v temnotách nebo jednu z...

Premium

Když měkké polské slovo v češtině zní vulgárně. Jak se natáčel Princip slasti

Tři useknuté ruce, tři země, tři kriminalisté. Na obrazovky míří ambiciózní česko-polsko-ukrajinský krimiseriál Princip...

VIDEO: Kdo miluje, dělí se. Skupinovou erotikou léčí rodiny Boží láska

Odvážná erotická sci-fi Boží láska, jež po rozruchu na festivalu Sundance jde do našich kin 7. listopadu, bude v...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz