Diskuse k článku

Na triky zdejší zábavy jsou Hvězdné války krátké

Jen to nezakřiknout: už druhý týden se Česká televize vytáhla s dramatickými novinkami. Po Uniformě sáhla včerejší Vůně vanilky kvalitativně ještě výš. Spojila nevšední, dobře napsaný příběh o lásce a volbě, bez výjimky výtečné herce, režii přesně postihující uzoučké doteky komického s tragickým, cit pro detail i vzácné nehrdinské hrdinství, jež se u takzvaně "osvobozovací" tematiky zpravidla nedaří.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Petr Urban

Star wars
Zní to možná neuvěřitelně, ale původní Star wars ze 70. let jsem nikdy neviděl celé. Když byly uvedeny v 90. letech poprvé v kinech, tak se mi nechtělo, na videu jsem si je dosud nepůjčil a viděl jsem až Epizodu I (s Jar Jar Binksem). Snažil jsem se z piety dívat na všechny nedávno v TV uvedené díly, ale nepřežil jsem prvních 45 minut. Zatímco Epizoda I - Skrytá hrozba se mi docela líbila, na ty první filmy se dnes už opravdu nedá dívat. Moc nechápu, proč se u nás mluví a píše o kultovním díle americké kinematografie, když jde dnes většinou o naprosto směšné efekty, stejně jako masky (nebo co jsem si měl myslet, když kdesi v lese pralese Harrison Ford narazí na společenství obživlých dětských medvídků a ježečků, kteří vyzbrojení luky a šípy úspěšně porazí armádu robotů s nefunkčními laserovými zbraněmi - jasně, tamější skauti a pidilidi si tak možná vydělali na nové stany, ale ...). Bez debat je asi to, že celá tehdejší trilogie byla v USA a asi i jindě velmi populární. Troufám si však (možná kacířsky) tvrdit, že kdyby naši televizní Návštěvnící mluvili anglicky, mají už dávno svou hvězdu na Walk of fame.
0/0
6.5.2002 16:07

Petr Urban

Same old song
Jsem pamětníkem naškrobených sovětských eposů, kde byli  vyobrazeni většinou jako hrdinové. Něco na tom pravdy asi bylo, ale vzhledem k socialistické propagandě to nešlo i přes ty miliony mrtvých přijmout. Bohužel, je to tak. Podobně je to z americkými hochy, kteří byly znázorněni ve Vůni vanilky zase jako skoro bezstarostní chlapíci, kteří si jezdí v jeepu, mile plkají s místními domorodci a v pravou chvíli si opráši jinak perfektní, novotou zářící uniformu. Stejně jako v případě Rusů i Američané byli asi normální lidi, kteří byli především "nasraní" (sorry) , že musí kdesi válčit, že jim jde o krk, zatímco doma mají rodinu. V tomto filmu to šlo dolů ve chvíli, kdy herci začali svou typicky českou angličtinou (slušně, ale fakt se to nedalo) navazovat družbu s místní nešťastnou kráskou.
0/0
6.5.2002 15:53

Petr Urban

Obrovská nuda
Vůně vanilky byl zajímavý film do chvíle, než se na scéně objevili tři "jakoAmeričtí vojáci" v úplně nových, zelenou barvou zářících helmách, a když začali konverzovat s hlavní hrdinkou, která najednou dostala nápad, jak zmizet z nešťastného manželství. Při výběru herců bylo asi podtstané, jestli mluví anglicky. Ano, všichni mluvili slušně, ale bylo to nutné ? Mne to po chvíli začalo vadit tak, že jsem se dál nedíval. A jsem přesvědčen o tom, že stačilo, aby v angličtině proběhla jen úvodní scéna, kdy vojáci zjistili, že jim hrdinka (zapomněl jsem její jméno) rozumí. Dále to mohlo jít v češtině a myslím, že by to bylo přijatelnější, než sledovat většinu filmu s titulky. Tedy, nesledoval jsem titulky, ale komickou angličtinu, která sice byla sice gramaticky správně, ale s úst českých herců naprosto nepřesvědčivá a měla tak bohužel na výsledek celého filmu negativní dopad. Fakt nuda. Ostuda.
0/0
6.5.2002 15:41

Helena

Re: Obrovská nuda
Film se mi libil, byla to takova hezka pohadka, pri ktere jsem se pekne odreagovala. Nevim co mate proti titulkum, patrite zrejme k te casti naroda, pro ktere je cteni titulku strasne namahave. Ja jsem anglictinu ocenila a byla rada, ze jsem ji mohla poslouchat, protoze v nasi televizi je ji sakramentsky malo. A propos, pouze 2 herci mluvili "ceskou" anglictinou a ostatni vcetne Stanleyho byli namluveni Americany. Takze ted nevim kdo je tady komickej!
0/0
7.5.2002 10:00

Petr Urban

Re: Re: Obrovská nuda
To, že některé herce namluvili opravdoví Američané jsem opravdu nepoznal. Titulky mi vcelku nevadí, ale jsem přesvědčen o tom, že v hlavní vysílací čas do TV fakt nepatří, ke všemu když jde o překlad tak předem provařených dialogů. Mně se opravdu film vůbec nelíbil, angličtinu ovládám dobře a právě proto, že herci mluvili jako všichni ti, kteří se ji naučili u nás ve škole (včetně mne, samozřejmě), znělo to směšně. Vůbec tím neříkám, že jejich angličtina byla špatná, jen bylo hrozně průhledné, že jejich přízvuk ihned prozrazuje, že to jsou čeští herci, kteří mají mluvit česky. V případě ale, že se Vám líbil film Panství, kde úplně stejně mluvil Martin Dejdar, není co řešit. Nevadilo Vám tedy to, co mně a každého tedy zaujalo něco jiného. Mne česká angličtina nevýrazných herců, Vás možná příběh. Režiséra a tvůrce filmu patrně moje výtky nezajímají a je docela možné, že se nikdo další neozve. To ovšem neznamená, že nápad, aby herci, kteří nepřesvědčivě hráli americké vojáky a kteří mluvili svou angličtinou, byl dobrý. Příběh mohl být celý česky. Petr Urban usher@email.cz
0/0
7.5.2002 13:34

Anglicky pacient

Vanilka nebyla kravina
Byla to takova hezka pohadka, chvilkami napinava, na konci dle mne hodne ohnuta pres koleno.
0/0
6.5.2002 13:20

Vojta

Vune vanilky
No to snad neni pravda! Pani Spacilova kritizuje kde co, ale takovou kravovinu jakym je Vune vanilky chvali. Byl to proste desny film.
0/0
6.5.2002 12:46

Hm

Hm
0/0
6.5.2002 10:28

Bogan

Pro pí. Spáčilovou
Pí. Spáčilová, docela jsem čekal na Vaši recenzi o "Vůni vanilky". Musím přiznat, že jste nezklamala. Já Vám zase řeknu, že už dlouho jsem se tak nezasmál, jako u tohoto filmu. Určitě znáte přinejmenším dva filmy, které uvedenou problematiku (pravda nejsou tam vojáci s bílou hvězdou, ale rudou) zpracovávají dle mého názoru lépe - třeba "Májové hvězdy, popř. Stíny horkého léta. Ale příběh, kdy vše víte nejméně 20 minut před tím než se to stane, Pí. Spáčilová, to snad nemůžete chválit. A´t žije hokej, tam aspoň nevím jak vše skončí a dopadne.
0/0
6.5.2002 9:52

Najdete na iDNES.cz