Muž, který stál v cestě. Kriegela si zahraje Töpfer, Husáka Donutil

  6:57aktualizováno  6:57
Pod názvem Muž, který stál v cestě vyjde 17. srpna román věnovaný Františku Kriegelovi, jedinému členovi naší delegace, který po invazi v srpnu 1968 odmítl podepsat takzvaný Moskevský protokol, a jednomu ze čtyř poslanců Národního shromáždění, kteří následně hlasovali proti přijetí smlouvy o takzvaném „dočasném pobytu“ sovětských vojsk na našem území.

Tomáš Töpfer ve hře Rod Glembayů | foto: Viktor Kronbauer

Knihu napsal Ivan Fíla, který současně chystá její filmovou podobu. „Snímek podle své knihy připravuji s producentem Milošem Šmídmajerem, pro hlavní roli počítám s Tomášem Töpferem,“ potvrdil Fíla.

Töpfer vs. Donutil

Státní fond kinematografie poskytl na projekt deset milionů korun, půjde o mezinárodní koprodukci Česka, Slovenska a Ukrajiny, v jednání jsou také Maďarsko, Německo a Rusko. „Chybí nám ještě patnáct milionů korun, pokud je včas seženeme, budeme už v zimě a na jaře točit,“ plánuje režisér.

Töpfer, kterému postavu Kriegela napsal takříkajíc na tělo, prý rolí od počátku doslova žije. „Jeho ženu ztvární Tatjana Medvecká a jeho protivníka Gustáva Husáka se svou vynikající slovenštinou Miroslav Donutil,“ prozradil filmař. Pro Aloise Švehlíka chystá part Ludvíka Svobody, hercův syn David Švehlík si zahraje Zdeňka Mlynáře, postava Josefa Smrkovského čeká na Miroslava Hanuše. „Pak je tam ještě dalších sedmdesát rolí,“ naznačuje Fíla.

Nakladatelství Ikar knihu Muž, který stál v cestě označuje za „strhující román o člověku, který se vzepřel i pod hrozbou likvidace“. Sleduje zákulisní intriky předcházející osudné noci z 20. na 21. srpna 1968, pozadí únosu šesti československých stranických a vládních představitelů do Moskvy a postupné lámání jejich charakterů během jednání v Kremlu. Autor se přitom opírá o dokumenty z přísně střežených ruských archivů, které nebyly doposud publikovány.

Román ukáže šance filmu

„Když to vyjde, bude to velmi silný film, ale nesmím dělat žádné ústupky, které by příběh rozmělnily a udělaly z něj zaměnitelnou věc, jak se u nás bohužel často stává,“ uvědomuje si tvůrce ceněných filmů Lea či Král zlodějů. Zatím jedná s dalšími případnými partnery projektu, mimo jiné s producentem Zvjagincevových slavných děl Leviathan a Nemilovaní.

„Jinak mám ve vývoji další dva projekty a stále se nevzdávám ani mezinárodní verze díla Bella Luna – teď už si počkám na nový pokus s upraveným scénářem, až mi správně zestárne George Clooney, nejlepší náhrada za Omara Sharifa, pro kterého to bylo původně napsané. Nicméně nyní má absolutní přednost Kriegel, do kterého jsem investoval hrozně moc sil i času. Když se uchytí román, uchytí se i film,“ věří Fíla. 


Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

RECENZE: Jedna Favoritka, tři oscarové dračice a humor na ostří nože

Z filmu Favoritka

Až bude Americká filmová akademie vybírat nositelku herecké ceny z trojice aktérek Favoritky, zapotí se. Jedna je totiž...

VIDEO: Keira Knightley v Česku točila milostný trojúhelník Zraněná srdce

Z plakátu filmu Zraněná srdce

Snímek Zraněná srdce, ve kterém milostný trojúhelník představují Keira Knightley, Alexander Skarsgård a Jason...

Na DVD vychází Sedláčkův Palach, německá tragikomedie i pravěké drama Alfa

Trailer k filmu Palach

Chvilku po televizní premiéře vychází na DVD snímek Roberta Sedláčka Jan Palach. Z dalších žánrů se do distribuce...

Najdete na iDNES.cz