Rosťa Novák

Rosťa Novák | foto:  Dan Materna, MAFRA

Smutek, vrchol cynismu. Zeman výrokem o hladových umělcích pobouřil

  • 1810
V sobotním rozhovoru pro MF DNES se prezident Miloš Zeman mimo jiné nechal slyšet, že „umělci vytvořili svá nejkrásnější díla tehdy, když byli hladoví.” Jeho „drsný bonmot“, jak svůj výrok nazval, vzbudil odmítavé reakce.

„Ten jeho bonmot mi zní podobně, jako kdyby řekl - nemocní ať umřou,“ prohlásil Márdi z kapely Vypsaná fixa a dodal: „Nezbývá nám než se za pana prezidenta modlit, aby mu v pekle nebylo tak zle.“

Rocker Michal Pavlíček se vyslovil podobně: „Komentovat tak ožehavé věci v téhle napjaté době tímhle způsobem mi připadá jako vrchol cynismu“.

Zpěvák, skladatel a producent Jiří Burian prohlásil: „Mě vlastně vůbec nezajímá, co Miloš Zeman kde řekl. Je to nemocný dědula, rozhodně to není můj prezident. Od politiky se snažím držet co nejdál, k volbám chodím volit to nejmenší zlo. Tohle už se vůbec nedá brát vážně a překvapuje mě, že už mě to ani nepřekvapuje. Doufám, že tohle peklo brzy skončí. “

„Na jednu stranu je mi smutno. Na druhou stranu jsem vším tím motivován nemlčet, být hrdým blbečkem schopným se postarat nejen o sebe, ale i o ostatní,“ reagoval divadelník Rostislav Novák. „Kdybych si měl brát k srdci vše, co si od prezidenta z posledních let pamatuji, život by byl smutný. A já takový život žít nehodlám. Myslíte, že by hladový prezident také vytvořil ta nejrozumnější rozhodnutí? Nechci žít ve světě urážek, podrazů a napřažených holí. Stydím se nejen za prezidenta,“ vzkázal Novák.

Výtvarník a muzikant Jaromír 99 si myslí, že Zeman svým myšlením uvázl  v minulém či předminulém století. „Václav Klaus udělal z kultury podnikání, takže normálně odvádíme daně, platíme zdravotní, sociální a když nám zakážou hrát či tvořit bez jakékoli kompenzace, je to skoro na hromadnou žalobu. Já mám tedy štěstí, že kromě muziky i kreslím, ale ani to teď není nijak slavné. Nemám zakázky na komiksy, takže jsem přešel na volnou tvorbu. Jak dlouho mi to vydrží, je otázka,“ shrnul Jaromír 99 současnou nejistotu mnoha umělců.

„Dovolím si podobné vyjádření - největší imunitu měla společnost v době, kdy tři dětí ze čtyř zemřely,“ reagoval na Zemanův bonmot spisovatel Martin Vopěnka. „Obojí jsou to do určité míry pravdivé výroky. Ale plyne z nich něco pro dnešek? Složitá doba, doba strádání, s sebou jistě přináší příležitost k hlubšímu uměleckému ponoru. Na druhou stranu však platí, že kvalita společnosti se pozná i podle toho, jak si váží svých umělců.“

Režisérka Jitka Němcová se ptá svých studentů katedry režie na FAMU hned na začátku studia, jestli jsou bohatí. „Protože když budou chudí, budou si muset vydělávat peníze telenovelami, to je ten lepší případ, a pak nic nového nevymyslí. Nebudou mít sílu posunout světovou kinematografii ani sebe, protože budou muset vydělávat na živobytí,“ popsala filmařka.

Herec Martin Dejdar pouze podotkl: „ K tomu vůbec nemá smysl se jakkoli vyjadřovat. Mě ale zajímá, jak se k prezidentovu výroku postaví ministr kultury Lubomír Zaorálek.“

Podobně lakonicky prezidentův bonmot okomentoval herec Tomáš Töpfer: „To má pan prezident pravdu. Platilo to hlavně za Františka Josefa I., kterého nemohou už pustit z hajzlu, aby jim nepodělal celý Schönbrunn, jak napsal Jaroslav Hašek ve svém Švejkovi.“

Dokumentaristka Alena Činčerová v reakci připomněla známé přísloví: „Sytý hladovému nevěří. Správa Pražského hradu dostane kvůli krizi 215 milionů, prezidentská kancelář téměř 20 milionů korun navíc. Na Hradě tedy teď žádné nejkrásnější dílo nevznikne.“

, , ,